Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.

Radyatör Boyası

için ürünler hazırlanıyor.

Ürünler

Radyatör Boyası


Yeni model Panel veya radyatörleri boyamak için özel panel radyatör boyası veya yağlı ya da sprey boyalardan kullanabilirsiniz. Petek boyası eskiyen, yıpranan veya çizilmiş petekleri boyayarak yeni bir görünüm oluşturmanızı sağlar ve aynı zamanda radyatörler için de kullanılır. Petekleri boyamak için özel olarak üretilen radyatör boyaları tercih edilmelidir.

Kalorifer Peteği Boyama


Kalorifer peteği boyalarında pek çok yeni veya eski boya çeşitleri mevcuttur. Bu boyaların büyük bir kısmının dayanıklı bir kısmının da birkaç küçük boya işlemi yapmak için uygun olduğu söylenebilir. Petek boyamak için kullanabileceğimiz boyalarının kullanım alanları en uygun boyayı seçmemiz açısından önemlidir. Petek boyama amacıyla kullanabileceğiniz boyaların kullanım alanlarından bahsedelim.

Petek Boyası ile Kalorifer Petek Boyama


Evinizdeki peteği boyamak için özel olarak üretilmiş ısıya dayanıklı panel radyatör boyaları bulunmaktadır. Petek boya satın alabileceğiniz yerler bazı hırdavat mağazaları, büyük inşaat pazarları ve çevrimiçi perakendeciler gibi mağazalardır. Ayrıca sprey veya fırça ile sürülebilen sprey petek boyası (panel radyatör boyası) da bulabilirsiniz. Petek boyalarını hem eski ve yeni tip radyatörlerde kullanabilirsiniz. Yaklaşık ölçüde bir kilogram panel radyatör boyası 3 tane orta boy radyatörü (120*60) çift kat olarak boyayabilir. Petek boyası yaparken peteğin soğuk ve temiz olmasına, ayrıca katlar arasındaki kuruma süresine de özen gösterin.

Akrilik Boya İle Petek Boyama


Akrilik boyalardan bazı çeşitler ile petek boyama yapılabilir. Genel olarak akrilik boya yaparken hybrid akrilik boyalar ile peteklerinizin boyayabilirsiniz. Akrilik boyalar su bazlı ve kokusuz boyalar oldukları için kalorifer peteklerini boyamaya uygun olabilirler. Bütün akrilik boyalar kokusuzdur ve hızlıca kurur ancak su bazlı oldukları için zamanla petek üzerinde bazı pas izleri çıkarmasına, kabarcıkların oluşmasına neden olabilir. Yine de akrilik boya ile petek boyama yapmak isterseniz multi-surface olanları yani genel amaçla kullanılan akrilik boyaları tercih edebilirsiniz. (Cadence multi surface, Rich multirurface, Permolit Multi surface gibi) En az 4-5 saat ara ile 2 kat boyama yapın.
Kalorifer Peteği Hangi Boya İle Boyanır?

Kalorifer peteklerini boyamanız için en uygun boyalar: özel kalorifer petek boyası, emaye boya, ısıya dayanıklı boya, yağlı boya, sprey boya, genel kullanışlı akrilik boyalar.
Petek Boyama

Kalorifer peteklerini boyayacağınız zaman boyama yapacağınız kalorifer peteklerini kapatın ve peteğin soğuk olduğundan emin olun. Eğer boyama yapacağınız aşamada sprey boya tercih edecekseniz burnunuzu ve ağzınızı bir maske yardımıyla kapatmayı tercih edin. Petek boyama uygulamasına başlamadan önce boyanın çok daha iyi kurumasını ve tutmasını sağlamak amacıyla astar kullanmayı tercih edebilirsiniz. Bilhassa yağlı olan veya aşırı kirlenmiş radyatörleri boyarken Astar kullanmalısınız. Boya birkaç gün boyunca kokacağı için panel radyatör veya eski tip petekleri boyadıktan sonra 2 gün boyunca kullanmamaya çalışın.
Sprey Radyatör Boyası

Sprey boya ile radyatörü boyarken ısıya dayanıklı ve sentetik esaslı olan (modifiye akrilik) spreyleri tercih etmelisiniz. Sprey boyalar hızlıca kurur fakat iç mekanlarda kokusu çok fazla yayılacağı için rahatsız edici sonuçlar doğurabilir. Bu yüzden sprey boya çeşitlerini panel radyatörün sadece bozulmuş kısımlarında kullanmak daha ideal bir tercih olacaktır. Birkaç sprey boya atışı dahi iç mekanlarda sizleri rahatsız edebilir. Petekler tamamen boyanacağında takdirde boyama öncesi ev uzun süre havalandırılmalıdır. Ancak kalorifer peteği boyama esnasında dışarıdan çok fazla rüzgar geliyorsa sprey boya kullanılmamalıdır. Mesela; Best, Metylan, Akçalı veya Motip
Sprey Boya İle Kalorifer Peteği Boyama

Peteklerinizi sprey boya ile boyama öncesinde tamamen temizleyin ancak yüzeyin kuru olmasına özen gösterin. Petek üzerinde bulunan paslı alanları 200 numaralı zımpara ile zımparalayabilirsiniz. İstediğiniz takdirde boyadan en az yarım saat önce boyanın peteklere daha iyi nüfuz etmesi için sprey astarlardan kullanabilirsiniz. Sprey boya ile boyama yapacağınız zaman en az 20 dakikada bir 2 kat ince katlar uygulayın. Petek boyama işlemini bitirdikten sonra birkaç saat boyunca petekleri açmayın ve petek boyamak için selülozik spreyleri asla kullanmayın.
Beyaz Radyatör Boyası

Petek boyalarından beyaz renkli olan boyaların modası asla geçmez ve tam olarak bir klasiktir, Birçok farklı alanlarda da rahatlıkla kullanılabilen boya çeşitleridir. Sentetik boya çeşitlerinde oluşan sorunlar beyaz radyatör boyalarda oluşmaz, asla parlaklığını kaybetmez, sararmalar veya çatlamalar oluşturmaz. Boyası eskimiş radyatörlerin üstüne mükemmel olarak yapışır Uygulanması ve kullanımı açısından oldukça pratiktir Çünkü asla bileği yormaz ve kolaylıkla da silinip temizlenebilir. Solvent içerik bulundurmaması sebebiyle ve sus sildiğin den dolayı koku yapmaz. Ayrıca insanlara ve çevre sağlığına da zarar vermez.
Renkli Radyatör Boyası

Radyatör boyalarında tercih edilebilecek renkler arasında beyaz dışında gri krem rengi yeşil rengi soğuk nötr renkler ve sıcak nötr renkler vardır. Tüm boya çeşitlerindeki renkler eskiyen sararan radyatör ve kalorifer peteklerinizi boyamanız için özel olarak üretilmişlerdir. Evinizin duvarlarına uygun olacak biçimlerde ve kendi estetik zevkinize göre farklı renk ve tonları kullanarak boyamalarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Yağlı boya çeşitleri demir boyama için en ideal boya seçeneklerinden biridir. Seçeceğimiz boya Mat ya da İpek mat olması gerekir. Çünkü sürüldüğü alanda uzun süre tutunabilir ve yüksek kaliteli bir üründür. Kolayca boyanabileceği ve kötü hava şartlarına dayanacağı için uzun süre boyunca sağlam kalabilir.
Güzel Kalorifer Petekleri İçin Neler Yapılabilir?

Radyatörlerinizin zaman içerisinde renkleri solmuş ve yıpranmış olabilir. Uzun zaman kullanımından sonra aşınmalar ve deformeler meydana girebilmektedir. Böyle durumlarda estetik görünüm açısından problemler yaratabilir. Eğer eski görünümünden bıkmış ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız boyama yapmaya başlayabilirsiniz. Sprey radyatör boyama çeşitlerini kullanarak evinizde çok rahat bir şekilde boyama işlemlerinizi yapabilirsiniz. Peteklerinizin değiştirmeye gerek kalmadan eski peteklerinizin yeni bir görünüm kazandırabilirsiniz. Evdeki tüm petekleri değiştirmek oldukça masraflı bir yöntemdir. Bu yüzden kalorifer peteklerini pratik bir şekilde boyayarak daha az maliyetle estetik görünümlerini çok güzel bir hale getirebilir ve kendi tarzınıza uygun boyamalar yapabilirsiniz. Peteklerinizin sökmenize gerek kalmadan da boyama işlemlerinizi rahatlıkla yapabilirsiniz. Peteklerinizi kullandığınız süre boyunca zamanla parlaklıklarını ve orijinal renklerini kaybederler. Bu sebeple petek renklerini yenilemek gerekir. Evinizi istediğiniz zamanda istediğiniz renkler ile boyayabilirsiniz ve evinize farklı bir hava kazandırabilirsiniz.
Panel Radyatör Boyası

Panel radyatör boyalarını kullanmadan önce birkaç işlem yapmak gerekir. Bunlardan ilki petekleri boyama sırasında duvara ve çevresindeki eşyalara bulaşmaması açısından üzerlerini kaplamak gerekir. Naylon örtü, gazete veya kağıt yardımı ile bunları kaplayabilirsiniz Böylece kaplama işlemi sayesinde peteklerinizi sökmenize gerek kalmadan rahatlıkla boyayabilirsiniz. Sonrasında petekler üzerindeki toz ve kir kalıntılarını temizlemek gerekir. Ancak önceki boyadan kalan kalıntıları ve deformeleri zımpara yardımı ile gidererek ardından boyama işlemi yapmak gerekir. Böylece Petek boyama sonrasında alacağınız sonuç çok daha iyi olacaktır Zımparalama işlemlerini bitirdikten sonra etraftaki toz ve kir kalıntılarını temizlemeniz gerekir. Bunun için için alkol bazlı temizleme malzemelerinden yardım alabilirsiniz. Radyatörün kuruması için temizlik sonrasında birkaç saat beklemeniz gerekir ya da kuru bir bez yardımıyla radyatörünüzü kurutabilirsiniz. Radyatörleriniz boyama işlemine hazır hale geldiğinde boyanın daha iyi tutmasını elde etmek için astar kullanabilirsiniz. Astar kullanmanız sayesinde petekleriniz boyaya hazır hale gelecektir ve boyanın daha hızlı ve kolay uygulanmasını sağlayacaktır. Aynı zamanda astarlar boyanın kullanım ömrünü de uzatarak dış etkenlere karşı sağlamlaştırır, paslanmasının önüne geçer. İpeksi ve yumuşak bir doku sağlama açısından astar kullanımı oldukça önemlidir. Boyama öncesinde sağlam bir temel oluşturarak yüksek başarı elde edilmesine olanak sağlar. Sonrasında sprey boyalar ile püskürtme işlemlerini gerçekleştirebilir veya fırça sayesinde peteklerinizi boyayabilirsiniz. Boyama işlemlerine başlamadan önce dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi de boyanın ısıya dayanıklı olup olmamasıdır. Bazı boyalarla boyama yapabilmek için peteklerin soğuk olması gerekebilir. Öyle durumlarda kalorifer soğukken işlem yapılmalıdır, fakat seçeceğiniz boya ısıya dayanıklı bir boya ise peteklerinizin soğuk olmamasına gerek kalmadan boyama yapabilirsiniz.
Sırala

Toast Message