Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.

ebat

Renk

Tavan Boyası

için ürünler hazırlanıyor.

Ürünler

üründen ürün gösteriliyor
Daha Fazla Ürün Göster

Tavan boyası ne renk olmalı?

Evlerin çoğunda genellikle beyaz tavan boya rengi kullanılır. Tavan boyası dekorasyon açısından bir evi daha şık hale getirme özelliğine sahiptir. Nasıl duvar boyası evin havasını değiştiriyorsa, tavan boyası da evin havasını değiştiriyor. Tavan boya renkleri için su bazlı boya renklendiricileri tercih edilebilir.

Alçak tavanlı evlerin daha geniş görünmesi için tavan boya renginin genellikle yeşil, mavi gibi beyaz, duvar boyası gibi pembe olması gerekir. Evlerin tavanları daha yüksek ve geniş ise aynı tavan ve duvar renkleri veya farklı tonlarda olacaklar tercih edilerek evin atmosferi değiştirilebilir. 

Tavan boya rengi ile ilgili kesin cevap, tavanın alçak mı yoksa yüksek mi olduğu ve evin büyüklüğüne bağlıdır. Evin ve eşyaların durumuna göre istenilen renkte tavan boyası yapılabilir.

Tavan boyası nasıl seçilir?

Tavan boyası seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri kaliteli bir boya seçimidir. Düşük kaliteli boya daha fazla katman boyamalıdır. Bu durumda, daha fazla zaman alacaktır ve daha maliyetli olacaktır. Bu nedenle tavan boyası seçerken yüksek kalitesi nedeniyle boyama işlemi daha kısa sürede tamamlanır ve boya tasarrufu sağlanır. Tavanı boyamadan önce, eşyaları odadan çıkarmanız gerekir. Bu sayede istenmeyen boya lekelerinin önüne geçilmiş olur. Alternatif olarak, aşağıdaki adımlar izlenebilir:

Boyamadan önce aydınlatma armatürlerini veya avizeleri çıkarın. Ardından delikleri sıva ile doldurun. Eşyalarınızı plastik örtülerle örtün. 

İlk olarak, tavan ve duvarın birbirine bitişik olduğu alanları kolayca boyamak için robot fırçayı kullanabilirsiniz.

Kontur ile tavanın merkezi arasında bir çizgi oluşmasını önlemek için, çizginin kestiği yeri boyamalısınız. Ruloyu boya tepsisine yerleştirdikten sonra boyayı eşit şekilde uyguladığınızdan emin olun. Zikzak hareketlerle rulo kullanarak daha dolgun bir görünüm için tavanı hafifçe boyayabilirsiniz.

Tavan boyasının silindire çok fazla baskı yapmamasına dikkat edin. Kaliteli tavan boyası ve doğru ekipman kullanımı ile tavan boyası kısa sürede kusursuz bir şekilde tamamlanacaktır. Bi'boya'dan temin edebileceğiniz tavan boyaları kokusuzdur ve kısa sürede kururlar.

Duvar ve tavan aynı renk olur mu?

Renk paletini duvarlarda ve tavanda tutmanın, sanat eserlerini ön plana çıkarmanın harika bir yolu olduğu söylenebilir. Hiçbir şey dikkatinizi dağıtmayacağı için doğrudan duvardaki tablonun üzerine odaklanabilirsiniz.

Dayanıklı, nötr zeminler, her renkten çeşitli eklektik tarzda mobilyalara öne çıkma ve parlama şansı verir. Böylece mobilya parçasının olduğundan daha gösterişli görünmesini sağlar.

Geniş odalar kolayca kavernöz gibi görünebilir. Tek bir boya rengi tüm alanı birbirine bağlar ve dekoru dengeler. Çok süslü olan geleneksel pervazlar, modern bir masa ve ışıkları süslemek için çok yoğun olabilir. Tüm bu detayların dışında ısı ve havalandırma kanalları dışarıdaysa ve fark edilmesini istemiyorsanız, tavan ve duvarlar aynı renge boyandığında bu kısımlar neredeyse görünmez olacaktır. 

Yüksek tavanları duvarlar ve pervazlarla aynı renge boyamak, tavanları görsel olarak düşürerek geniş alanlara konfor getirebilir. Aksine, süslemelerle çevrili duvarlarla aynı rengi paylaşan alçak tavanlarda, fazla süslemeler yok olur ve bu boya şekli onları daha uzun gösterir.

1 kg tavan boyası kaç metrekare boyar?

Genellikle piyasada bulunan boyalar 2,5, 7,5 ve 15 litrelik olarak satılmaktadır. Bu şekilde 2,5 litre boya 10-15 metrekarelik bir alanı boyayabilir. 7,5 litrelik bir boya 20 ila 30 metrekarelik bir alanı boyayabilir. 60-90 metre karelik bir alanı boyayacaksanız 15 litre boya almanız gerekmektedir.

Tavan boyası ile duvar boyanır mı?

İç cepheler için tavan boyası kullanabilirsiniz. Bir astar olarak kullanıldığında en iyi şekilde sonuç verecektir. Tavan boyaları genellikle ucuzdur çünkü az miktarda pahalı kaplama pigmentleri ve titanyum dioksit içerirler.

Düz, yarı parlak ve saten, parlak akrilik çeşitlerinde boyalar da mevcuttur. Duvar boyasına nazaran daha kalındır. Böylelikle yüksek bir viskoziteye sahiptir. Bu nedenle kullanım sırasında düşme riski daha azdır. Ayrıca çevresel etkenlere karşı çok dayanıklıdır. Boyacının yanına gidip elinizde eşit büyüklüklerde bir duvar boyası ve tavan boyası tuttuğunuzda, tavan boyasının daha ağır olduğunu hissedeceksiniz.

Özetle tavan boyası, tavanlar için özel olarak tasarlanmış bir üründür.

Tavan Boyasına ne kadar su katılır?

Tavan boyası 0,5 litre, 1,9 litre, 5,4 litre, 9,4 litre ve 10,8 litrelik ambalajlarda satılmaktadır. Yukarıdaki ölçülere göre tavan boyası %10 veya %15 su eklenerek inceltilir. %10 kapama kapasitesi ile daha yüksek, %15 su ilavesi ile kapama kapasitesi biraz daha düşük olacaktır.

Silikonlu boya ile tavan boyası karıştırılır mı?

Silikon boyanın üzerine tavan veya plastik boya ile boyama yapmadan önce,1 kat geçiş astarı uygulandıktan sonra tavan boyanabilir. Tavanı direkt olarak silikon boya üzerine boyamak, kısa bir süre sonra duvarın kabarmasına ve soyulmasına neden olabilir.

Tavan boyasından önce astar olur mu?

Plastik boya genellikle astar gerektirmez. Tavan boyası dokusundan dolayı ince bir boya çeşididir. Tavanlarda kabarmalar ve çatlamalar olması durumunda kabarmış ve çatlamış tavanlar tamir edilip astarlanabilir. Astar bu yüzeylerdeki pürüzleri gidererek güzel bir görünüm sağlayacaktır.

Tavan boyası yerine ne kullanılabilir?

Plastik boya, tavan boyasına en yakın boyadır. Plastik boyalar silikon içermediği için mat boya oldukları için duvarın hava almasını engellemez ve iz bırakmaz. Hatta bazı ustalar tavanda plastik boya kullanmayı bile tercih ediyor. Çünkü birinci kalite plastik boya alanı daha iyi örtebilir; daha fazla alan boyayabilir.

Tavan boyası silinir mi?

Tavan boyası ile duvar boyamak iyi bir fikir değildir. Özellikle kirli ve koyu renkli yüzeylerde birkaç kat uygulamanız gerekebilir. Ayrıca duvara tavan boyası uyguladığınızda silinemez, silinince bez üzerinde soyulabilir.

Tavan boyarken neden iz kalır?

Boyada çok fazla inceltici yani su veya tiner kullanırsanız bu hata duvarlarınızda da iz kalmasına neden olacaktır. Duvarınızdaki eski boya koyu ise, üzerini örttüğünüz kat kat boya da renk çizgilerin oluşmasına neden olacaktır.

Ayrıca ruloyu boyaya batırıp tavana yapıştırdığınızda, bazı yerlerde olduğundan daha fazla bulaşarak iz bırakabilirsiniz.

YUKARI
Sırala
Temizle Filtrele
ebat

Renk

Toast Message