Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.

kategori


ebat

Mutfak Dolabı Boyası

için ürünler hazırlanıyor.

Ürünler

üründen ürün gösteriliyor
Daha Fazla Ürün Göster

Mutfak Dolapları için Renk Seçenekleri

Mutfak, evde en çok vakit geçirdiğimiz ve vakit geçirmek istediğimiz en güzel yerdir. Tabii durum böyle olunca mutfak da en az evin diğer odaları kadar önemlidir. Mutfak detaylarını tasarlamak renk seçeneği çok fazla olduğundan dolayı diğer odalara göre biraz daha kolaydır. Mutfağı dekore etmeye karar verirken herkes kendi hâkim tarzına göre tasarım yapar. Ancak hangi şeklin daha kullanışlı olduğu, hangi rengin tercih edilmesi gerektiği hep merak konusu olmuştur. Bu yazımızda en güzel ve kullanışlı mutfak dolapları renklerinden bahsedeceğiz. Gelin hep birlikte mutfağı tasarlarken en popüler mutfak dolabı renklerine bir göz atalım.

· Kırmızı ve beyaz renklerdeki lake dolaplar,

· Antrasit gri akrilik mutfak dolapları,

· Koyu renklerde ahşap dolaplar,

· Antrasit gri tonlarında mutfak dolapları,

· Nötr ve sıcak renk hakimiyetinin olduğu dengeli mutfak dolapları,

· Kapuçino, Mürdüm ve Krem gibi vizon rengi mutfak dolapları.

Sprey boya ile dolap nasıl boyanır?

Kusursuz boyalı dolapların sırrı boyanacak yüzeyleri hazırlamaktır. Mutfak dolaplarının yüzeylerinde yağ ve diğer kirler bulunduğundan iyice temizlenmesi gerekir. Dolaplarınızın temizlenmesi ve zımparalanması, boyama işleminin önemli bir parçasıdır.

Temizleme aşaması

1. Mutfağı temizleyerek başlayın ve dolap içindeki tüm eşyaları başka bir yere taşıyın. Dolabınızda yapışkan duvar kağıtları varsa onlardan kurtulun. 

2. Dolap kapaklarını ve çekmeceleri çıkarın. Kolları ve menteşeleri dolaplardan çıkarın, bir çantaya koyun ve kolay erişim için açıklamalarla etiketleyin. Mümkünse, dolapları çıkarın ve temiz bir garaj veya atölye gibi kapalı bir alana veya üstü kapalı bir verandaya yerleştirin.  

3. Mutfakta boyanın duvarlara, tezgahlara, zeminlere vb. dokunmasını istemezsiniz. Örneğin, herhangi bir yeri bant ve plastik sargı ile örtün. Zemini kaplamak için kullanılan kanvas kumaş, plastik filmden daha iyidir. Çünkü kaygan değildir.

Zımparalama ve Temizleme Aşaması

1. Tüm yüzeyleri rastgele yörüngeli zımpara ve ince zımpara kâğıdı ile hafifçe zımparalayın. Amacınız tüm kaplamaları ve boyayı çıkarmak değil, parlamayı azaltmaktır. 

2. Boyamak istediğiniz yüzeyi ılık su ve TSP (trisodyum fosfat) ile temizleyiniz. Soba ve fırına yakın yüzeyleri çok yağlı olacağından temizlemeye dikkat edin. Ardından iyice temizlenmiş yüzeyleri kurulayın.  

3. Yüzeydeki çatlakları ve küçük delikleri ahşap macunla onarın. Ayrıca bu yüzeyi kuruduktan sonra zımparalayın.

Astar ve Boya Aşaması

1. Boyanın soyulması durumuna karşın önce astarlanmalıdır. Boya renginize uygun bir astar rengi seçin. Bu şekilde boyanız daha dolgun bir yapıya ve daha iyi renkli bir görünüme sahip olacaktır.

2. Dolapları boyayacağınız alana gidin ve boyayacağınız alanda rüzgârı engellemek için fanınızı açın. 

3. Astarınız kuruduktan sonra ilk katınıza seçtiğiniz rengi püskürtün. Acele etmeden boyamaya dikkat edin. Aksi takdirde boyanız akacak ve sıçrayacaktır.

Ön kapak çerçevelerine püskürtün. Ardından kollarınızı yukarı ve aşağı hareket ettirerek tüm kapağı boyayın. Püskürtme yaparken açınızı sabit tutun.

Mutfak dolapları hangi boya ile boyanır?

Mutfak dolaplarını boyamak için yağlı boya, akrilik su bazlı boya veya sprey boya tercih edebilirsiniz. Sprey boya kullanımı, yüzeyde damlama, dağılma ve düzensiz, çirkin yansımalara neden olabileceğinden tavsiye edilmez. Yağlı boya, dayanıklı bir yapıya sahip olan ve parlak bir son kat gerektirmeyen bir boyadır. Yağlı boya ve sprey boyanın ortak dezavantajı, kötü bir kokunun olması ve kokunun uzun süre bu ortama kaçmamasıdır. Su bazlı akrilik boyalar, mutfak dolaplarını boyamak için en dayanıklı ve en kullanışlı olan boyalardır.

Ahşap dolap hangi boya ile boyanır?

Ahşap dolaplar, yağlı boya ve akrilik boya ile boyanabilir. Kullanıcılar genellikle akrilik boyayı ahşap dolapları boyamak, ahşap masaları boyamak, ahşap sandalyeleri boyamak ya da tuval üzerine resim çizmek için tercih ederler. Çünkü Akrilik boya genellikle daha hızlı kuruması ve renk pigmentlerinin yoğunluğu nedeniyle tercih edilir.

Sunta mutfak dolabı nasıl boyanır?

Suntayı ham olarak boyayabildiğiniz için önceden boyanmış suntaları ve kaplamalı suntaları da boyayabilirsiniz. Ancak uygulama teknikleri farklıdır.

Sunta üzerine boyama en iyi su bazlı boyalarla yapılır. Bu nedenle öncelikle suntaların su bazlı boya ile boyanmasından bahsedelim. O zaman sunta yağlı boya ile nasıl boyanır? Ancak sentetik boya (yağlı boya) ile boyamak istiyorsanız kokunun uzun süre kalmamasına dikkat edilmeli ve katlar arasında en az 24 saat beklenmelidir.

Peki, sunta olan bir mutfak dolabı nasıl boyanır? Sunta kaplama olması durumunda 1 kat yüzey parlak astar uygulayın.

Astarı uyguladıktan 4-5 saat sonra ilk kat boyayı kadife rulo ile uygulayınız. 4-5 saat sonra ikinci kat boyayı uygulayın. Daha fazla çizilmeye ve darbeye dayanıklı olmasını istiyorsanız. Boyamadan 1 gün sonra su bazlı taş vernik, sır vernik ya da akrilik vernik uygulayın.

Lake dolap boya tutar mı?

Genel olarak, hemen hemen bütün mutfak dolaplarının boyanabileceğinizi söyleyebiliriz. Fakat, aşırı parlak ve kaygan olan mutfak dolaplarını boyarken, oldukça dikkatli davranarak itinalı bir şekilde çalışma yapmanız gerekiyor. Özellikle, mutfak dolaplarınız MDF kaplama, balon kapak ya da lake ise, mutlaka zımpara ve astar yapmanızı tavsiye ediyoruz.

Yağlı Boya ile Sunta Dolap nasıl boyanır?

Yağlı boya tüm yüzeylerde iyi tutar. Ancak isteğe bağlı olarak boyamadan 1 gün önce 1 kat sentetik astar kullanabilirsiniz. Saten rulo ya da kadife rulo ile sentetik bir astar yapın. 24 saat sonra 1 kat yağlı boya uygulayın.

Yağlı boyanın son katını 24 saat sonrasında uygulayın. (Vernik ve astarınızı %10 sentetik tiner ile seyreltmeyi ihmal etmeyin.)

Dolabı kullanmaya başlamadan önce boyanın tamamen kuruması için 2 gün bekleyin. (Ayrıca yağlı boyanın üzerine vernik sürmeyin, tutmaz.)

Eski mutfak dolapları boyanır mı?

Genel olarak hemen hemen tüm mutfak dolaplarının boyanabildiği söylenebilir. Ancak mutfak dolaplarını boyamak çok parlak ve pürüzsüz olduğunda çok daha detaylı ve derinlemesine araştırma yapmanız gerekir.

Özellikle mutfak dolaplarınız MDF kaplama, parlak veya lake ise zımpara ve astarlama yapmanız tavsiye edilir.

Eski mutfak dolaplarını boyamak nispeten daha kolaydır. Bu yüzden mutfak dolaplarını eski boya ya da cila ile boyayın; Hafif zımparalama ve iki kat boya yeterlidir.

Vernikli dolap boya tutar mı?

Doğrudan verniğe boya eklemek cazip gelebilir, ancak sorun şu ki, boyayı doğrudan vernikli bir yüzeye uyguladığınızda, boya yüzeye yapışmaz. Bu nedenle cilayı ahşaptan düzgün bir şekilde çıkarın. Ardından temizleme aşamasına geçin.

Öncelikle ahşabı boyamaya hazırlamak biraz temizlik gerektiriyor. Yüzeydeki kiri çıkarmak için temiz, tüy bırakmayan bir beze ev temizleyicisi püskürtün. Herhangi bir yağ, kalıntı, eski mobilya cilası ya da kalıntının tamamen temizlendiğini görene kadar tozunu alın ve fırçalayın.

Küçük yüzey kusurlarını onarın ve doldurun. Yüzey pürüzlülüğünü, çukurlaşmayı ve diğer dokuları önlemek için tüm çizikleri, delikleri bir gözenek dolgu maddesi ile doldurun. Daha sonra zımparalayarak astarlama adımına geçebilirsiniz. 

Genel olarak, boyalı yüzey sağlam ve iyi durumda ise astarsız boyayabilirsiniz.

Zımpara yapmadan mutfak dolabı boyanır mı?

Doğru astar seçimi işe ahşap mutfak dolaplarınızı evde zımparalamadan boyayabilirsiniz. Her ne kadar sağlıklı olmasa bile doğru astar seçimi yaparak evdeki mobilyaları zımparalamadan boyamayı deneyebilirsiniz.

YUKARI
Sırala

Toast Message