Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.

Kapı Boyama Seti

için ürünler hazırlanıyor.

Ürünler

üründen ürün gösteriliyor
Daha Fazla Ürün Göster

Oda kapıları ne renk olmalı?

Oda kapıları çeşitli renklerde üretilebilen mobilya parçalarıdır. Oda kapıları kahverengi, beyaz, bej, gri veya isteğe bağlı renkte yapılabilir. Ancak oda kapıların rengi ile evin iç mekanlarının uyumlu olması gerekmektedir. Peki oda kapı boyaları ne renk olmalı?

Günümüzde oda kapıları için en popüler renk beyaz veya ahşaptır. Beyaz iç mekânda ferahlığı ve sadeliği yansıtırken, ahşap doğayı yansıtır. Ayrıca gri ve siyah oda kapılar modern ev tasarımlarında sıklıkla tercih edilmektedir.

Burada dikkat etmeniz gereken nokta evin nasıl dekore edileceğidir. Odaların kapılarının rengini dekorasyon tarzınıza göre seçebilirsiniz. İç dekorasyonda değişiklik yapacaksanız odalarınızın kapılarını boyayabilir ve yeni dekora uyumlu hale getirebilirsiniz.

Örneğin mobilyalarınız için koyu renkleri tercih ediyorsanız kapılarınız için açık renkleri tercih edebilirsiniz. Beyaz oda kapı modelleri koyu tasarımlarla mükemmel bir uyum içindedir. Gri boyalı duvarlar ve beyaz kapılar çok şık bir kombinasyon oluşturuyor.

Beyaz

Beyaz en çok kullanılan oda kapısı rengidir. Bunun en önemli nedeni ise iç mekânın ferah görünmesini sağlamasıdır. Ayrıca beyaz kapılar çeşitli tasarımlarda üretilebilmektedir.

Camlı beyaz kapılar veya camsız beyaz kapılar kolaylıkla üretilebilen ürünlerdir. Beyaz, masumiyetin ve huzurun rengidir. Bu nedenle ev dekorasyonunda beyaz rengin kullanılması huzur getirir.

Ahşap

Klasik dekorasyona sahip iç mekanlarda genellikle ahşap kapılar tercih edilmektedir. Ayrıca modern iç dekorasyonda açık renkli ahşap kapılar tercih edilmektedir. Beyaz kapılar gibi renkli ahşap kapılar da camlı veya camsız olarak üretilebilmektedir. Ev dekorasyonunda ahşap renklerin kullanılması doğayı yansıtır ve huzur verir. Ahşap iç tasarımı ile şehrin betonarme yapısından kurtulabilirsiniz.

Gri

Son yıllarda dekorasyonda gözde renklerden biri gridir. Genel olarak gri yatak odası kapıları mobilya ve zemin rengine uygun olarak tercih edilmektedir.

Gri, genellikle country tarzı iç tasarımlarda kullanılır. Evinizin modern bir tasarıma sahip olmasını istiyorsanız griyi tercih edebilirsiniz.

Kırmızı

Endüstriyel iç mekân tasarımlarında sıklıkla tercih edilen kırmızı kapılar rustik tarzın en önemli temsilcisidir. Endüstriyel iç mekân tasarımlarında gri ve siyah sıklıkla kullanılmaktadır.

Kontrast yaratmak için kırmızı kapılar tercih edilmiştir. Evinizin tarzına uyuyorsa kırmızı oda kapıları tercih edebilirsiniz. Çok cesur bir ev tasarımı için kesinlikle kırmızı tercih edilebilir.

Sarı

Özellikle hafif duvar boyası kullanırsanız sarı kapılar oldukça uyumlu görünecektir. Son yıllarda popüler olan sarı oda kapıları evlere ışıltı katıyor.

Ayrıca sarı, umudun simgesidir ve eve güzel bir enerji getirir.

Mavi

Oda kapıları için mavinin her tonu tercih edilebilir. Çünkü mavi bulunduğu ortama rahatlık ve huzur katan bir renktir. Çivit mavisi ve buz mavisi, mavinin en yaygın tonlarıdır. Ayrıca oda kapıları için lacivert rengi de tercih edilmektedir. Lacivert modern dokusuyla evinize şıklık katacak.

Siyah

Siyah oda kapıları, optimal rengi sevenlerin sıklıkla tercih ettiği kapı rengidir. Kirlendiğinde temizlenmesi çok kolaydır, ancak kapı koyu siyah olduğu için çok çabuk kirlenir. Bu yüzden düzenli olarak temizlenmelidir. Ancak bu siyah kapıların asaleti ile evinize harika bir görünüm katabilirsiniz. Herkesin sevmediği siyah kapılar misafirlerinizin ilgisini çekecektir. Camlı siyah kapıları tercih ediyorsanız çok daha modern bir seçeneğiniz var.

Kapı Boyamanın Püf Noktaları

Evimizi dekore ederken veya tadilat yaparken sıklıkla geride bıraktığımız kapılar aslında dekorasyonun ana unsurlarından biridir. Bu nedenle kapılar dekorasyon için kullanılmalı ve dekorun genel rengine ve tonuna uygun bir renge boyanmalıdır. Kapının değiştirilmesi pahalı bir işlem olduğundan ve montaj sürecinde size zaman ve emek kazandıracağından, kapıyı boyamak daha iyi olacaktır. Evde kapıyı boyamak için evdeki kapının cinsi, modeli, kapı yüzeyindeki parlak boya gibi sorulara cevap vermelisiniz. Evinizdeki kapı ahşap kapı ise ve ahşap kapıyı boyamayı planlıyorsanız öncelikle doğru boyayı seçmelisiniz.

Ahşap kapılar için ahşap kapı boyası kullanılması esastır. Farklı bir boya kullanırsanız ahşap kapının yüzeyine zarar verirsiniz ve boyama işlemine baştan başlamak zorunda kalırsınız. Ahşap kapı boyasını sağladıktan sonra boyama işlemine 3 farklı yöntem uygulayabilirsiniz.

İlk yöntem olarak; Kapıyı rulo veya boya fırçası ve kolunuzun gücüyle boyayabilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken kapı eşiklerinin kâğıt şeritlerle kaplanması ve boyanın zarar görmemesidir. Pencereler, kapı kolları ve diğer dekoratif aksesuarlar bant veya gazete ile kapatılır ve fırça ile boyama yapılır. Fırça veya rulo ile boyama işlemi uzun ve yorucu bir işlem olduğu için sizi biraz yoracaktır.

İkinci bir yöntem olarak; Kapıyı basınçlı tabanca ile boyama yöntemini uygulamak mümkündür. Kapıya kompresör ve boya tabancası ile basınçlı püskürtme yaparak boyama işlemini yapabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken iki konu var. Birincisi kapı aksesuarlarını kapatmak, ikincisi ise kapıyı belli mesafelerde boyamak. Bu kurallara uyarak ahşap kapı boyama işlemini çok kısa sürede bitirebilirsiniz.

Üçüncü yöntem olarak; daldırma yöntemini kullanabilirsiniz. Ahşap kapı boyasını boya kalıbına döküp kapıyı boyalı kalıba belli bir yükseklikten daldırarak ahşap kapıyı boyayabilirsiniz. Bu yöntem diğer yöntemlere göre pahalı ve zahmetlidir.

Eski tip oda kapıları nasıl yenilenir?

Zamanla kapılardaki boya ve vernik soyulabilir ve lekeler oluşabilir. Özellikle beyaz kapı üzerindeki boya çok çabuk bozulur ve sararır. Bu nedenle, boya uygulamak gereklidir. Kapı yenileme işlemi sırasında mutlaka boya yapılması gerekir. Çünkü kapıların boyama ve cila işlemi ile orijinal görünümüne kavuşması zor değildir. Kapının tamamında olmasa da bazı kısımlarında çizikler ve aşınmalar varsa kapınızla aynı boya rengini kullanarak küçük onarımlar yapabilirsiniz. Bu konuda dikkat etmeniz gereken tek şey kapınızla aynı renkte boya aramaktır.

Kapı boyasına su eklenir mi?

Su bazlı panel kapı boyasına su ilave edilebilir. Ticari olarak temin edilebilen su bazlı panel kapı boyaları kullanıma hazırdır. Ancak istenirse %5-10 oranında su ekleyebilirsiniz.

1 litre kapı boyasına ne kadar tiner koyulur?

Sentetik incelticiler, yağlı boyalarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Yağlı boya tinerinin genel kabul görmüş karışım oranı %10'dur. Yani 1 litre yağlı boya için kullanılacak tiner 0.1 litredir.

YUKARI
Sırala

Toast Message