Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.

Mutfak Dolabı Boyama Seti

için ürünler hazırlanıyor.

Ürünler

üründen ürün gösteriliyor
Daha Fazla Ürün Göster

Mutfak dolabı boyama nasıl yapılır?

Dolaplarınız eskidiğinde ya da yenilemek istediğinizde çok fazla para harcamadan mutfak dolaplarınızı küçük, uygun fiyatlı detaylarda boyayabilir ve mutfak dolaplarını yeni gibi bırakabilirsiniz. Peki mutfak dolabı boyama nasıl yapılır? Bi`Boya markası olarak mutfak dolapları boyama ihtiyacı duyan okuyucular için mutfak dolaplarının nasıl boyanacağını detaylıca anlattık.

Mutfaklar belirli aralıklarla yenilenmelidir. Sonuç hem estetik hem de dönüşüm açısından güzel olacaktır. İnsanlar mutfak dolaplarının nasıl boyanacağını merak ediyor, bu yüzden öncelikle ön hazırlık sürecinin nasıl olması gerektiğinden bahsedelim;

• Dolaplardaki eşyalar çıkarılmalıdır.

• Boyanın her detaya nüfuz edebilmesi için kulp ve kalıbın çıkarılması gerekir.

• Boyama işleminin düzgün olması için zımpara yapılmalıdır.

• Mutfak dolapları yenileme işleminin 3 kat yapılması önerilir.

• Boyadıktan sonra mutfağın 24 saat havalandırılması tavsiye edilir.

Mutfak dolabı boyamak için gerekli malzemeler nelerdir?

• Su bazlı akrilik boya

• Kestirme fırça

• Rulo fırça

• Maskeleme bandı

• Zımpara

• Koruyucu örtü

• Şeffaf yapışkanlı stoper

• Temizlik malzemeleri

Mutfak boyama püf noktaları nelerdir?

Mutfak dolapları boyanırken kullanılan yenileme yöntemi de önemlidir, dolaplarınızı boyamak, dolapları boya tabancası ile yenilemek veya püskürtme ve mutfak boyama yöntemlerine göre değişir. Mutfak dolapları için doğru boya rengini seçmek en önemli faktörlerden biridir.

Boya sonrası yapılacak cila işlemi boyanıza ekstra bir parlaklık katacağı için kuruduktan sonra cilalayabilirsiniz ve böylece boyanız daha uzun süre dayanacaktır.

Mutfak dolaplarınız ahşap ise boya kuruduktan sonra ahşabı daha görünür olacaktır. Bunun için ahşap dolaplarınızı zımparalayabilir veya üzerlerine macun sürebilirsiniz.

Lake boyama metodu, boyandıktan sonra dolaplarınıza pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Bu boyama yönteminin, çentikli ahşap mobilyalarda kullanılması önerilmez.

Cila ile boyamadan önce zımpara kâğıdı ile hazır hale getirilebilir. Mutfak dolaplarını sprey boya ile yenilemek işinizi kolaylaştıracak oldukça pratik bir yöntemdir.

Granit Mutfak Tezgâhı Renkleri

Granit mutfak tezgâhı, çeşitli renk ve tasarımlarda gelir. Evindeki tezgâh modellerini değiştirmek isteyen kişiler bu modellerden beğendikleri rengi seçebilirler. Son derece dayanıklı ve güzel görünen bu tezgahlar mutfak dekorunda oldukça popülerdir. Böylece mutfağında yenilik yapmak isteyenler, tezgahlarını seçerken renk uyumuna dikkat edebilirler. Çünkü bu alanda çok fazla renk ve desen seçeneği var.

Granit tezgâh tasarımları birçok yönden avantajlar sunar. Daha sezgisel olmasının yanı sıra, kullanışlılığı ve dayanıklılığı nedeniyle özellikle popülerdir. Bu modellerin her zevke ve mutfağa uygun çeşitli renklerde olması da çok önemli bir avantaj sunuyor. Bu sayede mutfağını dekore edenler kendi tarzlarına ve zevklerine en uygun şekilde seçim yaparak mutfaklarını kendilerini rahat hissedecekleri şekilde dekore edebilirler.

Mutfak Fayansı Boyama

Boyalı cam mutfak fayansları, mutfak fayanslarını dönüştürmek isteyen birçok kişi tarafından aranmaktadır. Bu noktada insanlar fayanslarını nasıl boyayacaklarını merak ediyorlar. Mutfağını yenilemek için fayans boyamak isteyenler bunu farklı boyalarla yapabilirler. Fayans boyamak için kullanılan boyalar genellikle şu şekilde sıralanır;

1. Su bazlı boyalar

2. Yağlı boya

3. Hobi boyaları

4. Epoksi boya

5. Silikon boyalar

Belirtilen boyalar arasında yağlı boyalar ve epoksi boya seçenekleri tercih edilen boyalardır. Çünkü daha dayanıklı ve kalıcıdır. Böylece tadilattan sonra mutfak çok daha şık ve yeni hale gelmektedir.

Mutfak fayans boyası hangisidir?

Mutfak cam boyası nedir sorusu da birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Yağlı boyalar özellikle bu alanlarda fayans boyamak için popülerdir. Ancak boyama işleminden sonra çok dikkatli olunmalıdır. Bu boyalar, fayansların parlak ve kaymaz yüzeyini korur. En uygun boyama tekniği ile fayans uzun süre yeni kalır.

Kullanılan boya rengi fayansların kullanışlı olması için çok önemlidir. Bu arada ağırlıklı olarak yağlı boya kullanılır. Hepsinden iyisi, son cilalama daha uzun ömürlü bir yüzey sağlar. Diğer boyalarla boyama uzun süre dayanıklı olmayabilir. Bu durum ise uzun vadede olumsuz bir süreç yaratmaktadır.

En iyi fayans boyama yöntemi hangisidir?

En iyi etkiyi elde etmek için fayanslarını boyamak isteyen herkes, nasıl yapılacağını da merak ediyor. Bu alanları en iyi şekilde boyamak için aşağıdaki adımlar uygulanmalıdır;

Fayansları iyice temizleyin ve kiri çıkarın

Temizlenen fayansları kurutun

Fayans üzerine ince bir kat boya uygulayarak astar atın.

Doldurduktan sonra 24 saat bekleyin

Boyama işlemini 24 saatte tamamlayın.

Tüm bu işlemler kaliteli bir boya ile yapılmalıdır. Yani süreç uzun süre kalıcıdır. Aksi takdirde maalesef boyama işlemi kalıcılığını koruyamaz.

Mutfak Dolap Kapakları Değiştirme

Mutfak dolabı kapaklarının değiştirilmesi ile ihtiyacı olan herkes mutfağını dekore edebilir. Evindeki mutfağın dekorunu ve havasını değiştirmek isteyenler komple mutfak dolaplarını değiştirmeye gerek kalmadan onları tazeleyebilirler. Yine mutfak dolabı kapaklarının eskimesi durumunda bu işlemler yapılabilmektedir. Bu sayede mutfağın havası değiştiğinde sağlanan mutfak kapakları oldukça sağlam ve güzel görünmektedir.

Mutfak dolabı boyama renkleri nasıl seçilir?

Tüm mutfak dolaplarınızı yeni bir renge boyamak istiyorsanız; Mekandaki diğer dekoratif öğelerle eşleşen herhangi bir rengi seçebilirsiniz. Ancak bazı dolap kapaklarını boyayacaksanız; kesinlikle diğer kapakların tonunu da göz önünde bulundurmalısınız. Daha sonra tam renk tonunu korumak için boya seçimi sırasında şablon olarak istediğiniz renkte çekmece veya dolap kapağı yaptırabilirsiniz. Bu şekilde, kategoriye girdiğinde doğru rengi elde etme şansınız daha yüksek olacaktır. Diğer renk seçimlerinde ise yaratıcılığınızı ve hayal gücünüzü kullanarak istediğiniz tonlarda farklı seçimler yapabilirsiniz.

MDF mutfak dolabı boyanır mı?

Evet, MDF dolaplar yağlı boya ile boyanabilir. Yağlı boya, birçok yüzeye iyi tutunan bir boya türüdür. Ancak geç kurur, kötü bir kokuya sahiptir ve uygulanması daha zordur. MDF dolaplar yağlı boya ile boyadıktan sonra vernik uygulamasına gerek yoktur.

Mutfak dolapları boyadıktan sonra nasıl temizlenir?

Mutfak dolapları, sıradan eşyalardan ötürü zamanla oldukça kirlenebilir: Ocağınızın üzerinde havada uçuşan yağ fışkırmaları, kapıları açan kirli parmaklar, kahve damlaları ve daha fazlası. Neyse ki, tezgahlar kadar kirlenmezler.

Dolap kapaklarınız boyandıysa aklınızda bulundurmanız gereken birkaç şey var. Çoğu dolap parlak veya yarı parlak boya ile boyandığından, mat duvar boyasına göre daha dayanıklı ve temizlenmesi daha kolaydır.

Bir temizlik solüsyonu yapın: Bir kovayı ılık suyla doldurun ve suya bulaşık deterjanı püskürtün.

Mikrofiber bezi batırın: Mikrofiber bezin bir kısmını sabunlu solüsyona batırın ve sıkın. Bezinizin ıslak olmaması önemlidir.

Dolapları temizleyin: Tek tek, nemli bir bezle dolabın üzerini dairesel hareketlerle silin. Bezi tekrar sabun karışımına batırın ve gerekirse kiri çıkarmak için tekrarlayın.

İkinci bezi ıslatın: İkinci bezi suya batırmanız yeterlidir, ancak bezi tekrar ıslatmamaya dikkat edin, sadece nemli kalmasına izin verin.

Dolabı temizleyin: Dolabı ikinci bir bezle tekrar silin. Dairesel bir hareketle takip edin ve sabun kalıntısı kalmadığından emin olun.

Üçüncü bir mikrofiber yardımı ile dolabı aynı dairesel hareketle kurulayın.

YUKARI
Sırala

Toast Message