Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.

Metal Boyası

için ürünler hazırlanıyor.

Ürünler

üründen ürün gösteriliyor
Daha Fazla Ürün Göster

Metal hangi boya ile boyanır?

Metalik boya göz korkutucu olabilir, ancak doğru alet ve malzemelerle herhangi bir metali kolayca boyayabilirsiniz.

Metaller doğal olarak korozyona uğrar. Çoğu korozyon olayı demir ve metal alaşımlarında meydana gelir. Günümüzde en çok kullanılan metal malzemeler demir ve metal alaşımlarından yapılmaktadır. Onlar için en basit aşındırıcı olay oksidasyondur.

Metaller, korozyon direnci ve estetik görünüm açısından çeşitli renk ve şekillerde boyanmaktadır. Basit bir uygulamadan profesyonel endüstriyel boyama işlemlerine kadar çeşitli boyalar ve işlemlerle boyama yapılabilir. Metal boyamak için kullanılan boyalar malzeme cinsine göre değişiklik göstermektedir.

Bazen iç veya dış mekanlarda metal yüzeyleri boyamanız gerekebilir. Bu işlem, duvarları veya ahşap yüzeyleri boyamaktan farklıdır. Metal işlenmemişse, önce pası çıkarmalısınız. Bu nedenle, önce yüzeyi bir tel fırça ile zımparalamalı veya kazımalı, ardından yağ veya toz kalıntılarını temizlemelisiniz. Daha sonra çıplak yüzeylere metal bir astar uygulayın. Bu işlem ile kat yüzeyi tek kat boya ile kaplar ve bir kat boya gerektirmez. Bu, paslanmaya karşı dayanıklı olmasının yanı sıra iyi darbe ve çizilme direncine sahip bir boyadır. Alüminyum, bakır veya çinko yüzeyleri boyamayı planlıyorsanız, daha iyi yapışma için özel bir metal astar kullanın.

En iyi metal boyası hangisi?

Yağlı boya, demir için en iyi boya seçeneklerinden biridir. Seçeceğiniz boya türü mat veya ipek mat yağlı boya olmalıdır. Uygularken yüzeye uzun süre tutunabildiği için kalitesi yüksektir. Kolayca boyar ve uzun süre hava koşullarına karşı dayanıklıdır.

Metal eşya nasıl boyanır?

Boyalı yüzeyler, boyayı temizlemek ve hazırlamak için birkaç aşamadan geçmelidir. Bu işlemlerin gerçekleştirilmesi, yapılan boyanın malzemeyi uzun vadede korumasını sağlar.

Yüzey temizliği kontrol edilmelidir. Uygun yüzey yağ ve toz ile kirlenmişse temizlenmeli ve kurutulmalıdır. Yağlı, kirli bir yüzey üzerine kaplama boyası, boyanın yapışmasına, şişmesine ve soyulmasına neden olur. Metal yüzey temizliği, solvent temizliği, emülsiyon temizliği, alkali temizliği, buharlı temizlik, demir fırça temizliği, asit banyosu, kumlama, yakma vb. Her iki yöntem de kullanılabilir.

Yüzeyde temizlenemeyecek bir tabaka varsa (pas, kir, sıkışmış yabancı madde vb.) yüzey ıspatula ile kazınmalı ve zımpara ile zımparalanmalıdır. Bunların üzerine yapılacak olan boya sağlıksız bir boyama olacaktır ve uzun süre dayanmaz. Temizlenecek alan geniş ve zor ise kaba zımparalama işimizi kolaylaştırır. Ancak yüzeyin çok keskin olmasını istemiyorsanız mümkün olduğunca ince zımpara kullanmalısınız.

Yüzeyde derin çatlaklar ve yarıklar varsa çelik macunu yardımı ile doldurulduktan sonra zımparalanabilir. Bu toz kaplama işlemi, boyama sonrası yüzeyin pürüzsüzlüğüne ve çekiciliğine katkıda bulunur.

Metal daha önce boyanmamışsa ve ilk boyama adımını yaparsak, temizlikten sonra ön boya (astar) veya boyamadan önce antipas boya yaparız. Aynı astar içeriğine ve pas önleme özelliklerine sahip birkaç işlem de vardır. Malzeme zaten boyanmışsa astar gerekmez. İlk işlemin bir astar ile yapılması, son katın pürüzsüzleşmesine ve boyanın ömrünün uzamasına yardımcı olacaktır.

Astar yeterince sulandırıldıktan sonra yüzeye fırça veya boya tabancası ile tatbik edilir (örneğin tiner ekleyerek boyayı daha sıvı hale getirmek gibi). Astarın kuruması ve son katın başlaması 10-15 dakika sürer. Boya üretiminde astar yerine elektriksel yapışmayı sağlayan kataforez kaplama uygulanmaktadır. Astardan daha dayanıklı ve örtücüdür.

Metal Akrilik boya ile boyanır mı?

Metal akrilik boya ile boyanabilir, ancak boyayı uygulamadan önce yüzeyi hazırlamanız gerekir. Çoğu metal, zımparalamanız gereken koruyucu bir kaplamaya sahiptir ve diğer birçok metal, akrilik boyanın yapışması için fazla pürüzsüz olacaktır.

Metalik boyalar nerelerde kullanılır?

Ahşap ve seramik boyalarında kullanılan metalik boyalar su bazlıdır. Metalik boya ahşap, MDF, seramik, polyester, kâğıt, karton, zımpara kâğıdı gibi hava alabilen yüzeylere yapışır.

Metal astar boya ne işe yarar?

Tanım: Selülozik Metal Astar, modifiye alkid reçine esaslı, tek bileşenli, çok hızlı hava kurumalı astardır. Metal yüzeylere çok iyi yapışır, kolay zımparalanır ve çok çabuk kurur.

Astar boya öncesi kullanılan malzemedir. Boyanın çok daha iyi tutunmasını sağlar ve istenilen görünümün elde edilmesine yardımcı olur. Boyanın kapatıcılığını güçlendirir. Aynı zamanda boyama sırasında renk dalgalanmaları meydana gelebilir.

Metal boyası nerede kullanılır?

Pencerelerde demir, evde metal borular… Metal yüzeyler için boya, bu alanları boyamanızı ve daha şık hale getirmenizi sağlar.

Akrilik Boya

Bu tip, çabuk kuruduğu ve kokusuz olduğu için esas olarak bina içi metal boyama için kullanılır. 

Yağlı Boya

Metal yüzeylerde en çok kullanılan boyadır. Güçlü kokusu nedeniyle dış mekân metallerine tercih edilir.

Selüloz Boya

Genellikle püskürtme tabancası ile uygulanan endüstriyel bir boyadır. Çabuk kurur, ancak bulunması zor olduğu ve çok fazla kokusu olduğu için dış mekân kullanımı için tercih edilir.

Metal için Sprey Boya

Sprey boyayı duymuş olabilirsiniz. Bu ürünlerle plastik, ahşap, duvar gibi farklı alanları boyayabilirsiniz. Metalik sprey boya ise radyatör, beyaz eşya gibi metal yüzeylerin boyanabildiği ve kusursuz bir uygulama sağlayabilen bir boyadır. Örneğin, cihazlarınızı eski görünecek şekilde boyayabilir ancak yine de bu boyalarla çalışma yapabilirsiniz.

Son olarak sprey boyalardan kullanacaksanız açık havada uygulama yapmanızı öneririz. Aksi halde yoğun kokuya maruz kalma riskiniz oldukça vardır.

Hammerton boya özelliği nedir?

Bu, stiren alkid bazlı, dövme metal yüzeylere dayalı, havayla kurutulmuş sentetik bir son kattır. Metal işleme sırasında oluşabilecek kusurları kolayca kapatır ve dekoratif bir görünüm kazandırır. Havada kuruyacaktır.

Hammerite boya nerelerde kullanılır?

Metal yüzeylere mükemmel yapışır ve çabuk kurur. Kullanım alanı: Yapı çeliği, döküm, makine, bahçe bankları, asansör, demir korkuluk gibi metal ve galvanizli metallerin boyanmasında kullanılır. Ayrıca ahşap ve metale farklı bir görünüm kazandırmak için de kullanılabilir.

Paslanan metal neyle boyanır?

Evde çalışmayı ve küçük çocuk sahibiyseniz su bazlı korozyon önleyici boya tercih edebilirsiniz. Örneğin paslı tezgahlara, sehpalara ve sandalye ayaklarına kokusuz, su bazlı antipas boya uyguladıktan sonra, her zaman kullandığınız dönüştürücü boyalarla kaplayabilir ve vernikleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Demir sprey boya ile boyanır mı?

Demir veya metal yüzeyleri kolay ve hızlı bir şekilde dönüştürmek için metal sprey boyayı tercih edebilirsiniz. Yüzeyin temiz ve pürüzsüz olduğundan emin olduktan sonra, korozyon önleyici (antipas boya) sprey boya ve astar kullanarak boya alanını hazırlamak çok kolay olacaktır.

Duvar Boyası ile Metal Boyanır Mı?

Evet, demir ve metal su bazlı duvar boyası ile boyanabilir. Su bazlı duvar boyası biraz uğraştırsa da metale tutunacaktır. Aşırı seyreltme yapmadan uygulayınız. Bol boya kullanınız.

Ancak akrilik boya gibi duvar boyaları ile metal boyamak birkaç yıl sonra metal üzerinde küçük pas lekelerine neden olabilir. Bu nedenle metalin su bazlı duvar boyası ile boyanmasını önermiyoruz.

YUKARI
Sırala

Toast Message