PAYLAŞ

Zamansız Trend Tek Duvar Boyamada Püf Noktaları

Yayınlanma tarihi: 31.10.2020

Sıradanlıktan kurtulmak ve iç mekan alanını renklendirmek istiyorsan tek duvar boyama trendine katılabilirsin. Tekdüze duvarlarının havasını değiştirecek ve odaya bambaşka bir hava katacak olan tek duvar boyama hakkında merak edilenleri senin için derledik.

Tek duvar boyama için ne kadarlık bir boyaya ihtiyaç var?

Oldukça basit bir uygulama ile iç mekan alanlarınıza yepyeni bir hava katabilirsin. Odanın diğer üç duvarından farklı olarak tek duvarınızı renklendirebileceğin tek duvar boyama tekniğinde en büyük sorunlardan birisi; tek bir duvar için bir koca kutu boyanın fazla gelecek olmasıdır. 3.5 m2'ye kadar olan duvar duvar alanını renklendirmek için ve son kat yapmak için 0.75 litrelik özel olarak üretilen Bi'Boya boyaları tercih edebilirsin.

Tek duvar boyama için malzeme seçimi

Alanlara yeni bir dokunuş kazandırmak ve bunu da kendi ellerinle yapmak istiyorsan tek duvar boyama hem pratik hem de cep dostu bir uygulama olarak karşına çıkar. Bu işlem için boyanı seçtikten sonra gerekli malzemeleri bir çırpıda toplayabilirsin. Boyanacak olan duvarın genişliğine ve boyama tekniğine bağlı olarak çeşitli boyutlardaki rulo fırçalar yardımına yetişir. Duvarının yüksekliğine bağlı olarak evindeki merdiven veya taburelerden yararlanabilir, kullanılmayan örtü veya bezleri boyanın bulaşmasını engellemek adına mobilyalarının üzerine serebilirsin.

Tek duvar boyamada mekan ve kural sınırlamasını kaldır

Tek duvar boyama denince akla ilk olarak salon, yatak odası gibi klasik alanlar gelse de bu trendi uygulayabileceğin yerler sadece bu odalar değil. Çocuk odası, mutfak, çalışma odası ve hatta banyo duvarlarında bile tek duvar boyama tekniğini uygulayabilirsin.

Tek duvar boyama ipuçları

Seçtiğin odanın boyutlarına bağlı olarak, alana derinlik katmak için pek çok yöntem bulunur. Eğer renklendireceğin duvar küçük bir odaya aitse alanı daha büyük göstermek için duvarı aşağı ve yukarı olmak üzere iki parçaya bölebilir ve iki farklı renk kullanabilirsin. Yukarı kısımda kulanacağın açık renk boya hem tavanını yüksek gösterecek hem de mekanını daha ferah tutacaktır. Seçeceğin alandaki duvarın tamamını renklendirmeyi tercih etmek yerine vurgulamak istediğin alanları renklendirebilirsin. Aynı zamanda boyadığın alanın tavanını da belli bir ölçüde kapsayan renklendirmeler, tavanın daha yüksek görünmesine yardımcı olur.

Tek duvar boyamada renk uyumu önerileri

Tek duvar boyama tekniğinde renkleri seçerken odandaki duvarların halihazırdaki renkleri, mobilyalarının renk tonları ve kişisel zevklerin gibi pek çok faktör bulunur. Bu tarz tekniklerde kontrast ya da uyum sağlayabilecek renklere yönelinmesi önerilir. Odan küçükse, alanını daha geniş ve aydınlık göstermek istiyorsan açık tonlardaki renklerden yardım alabilirsin. Krem, beyaz gibi renkler hemen hemen tüm renkler ve mobilyalar ile başarılı bir uyum yakalar. Sofistike bir ortam oluşturmak istiyorsan daha koyu renklere yönelebilir; siyah- açık gri, koyu kırmızı ya da lacivert gibi daha karanlık tonlarla beyaz tonlarını kombinleyebilirsin. Turuncu, bordo, fuşya gibi tonlar alanların daha iddialı görünmesine ve odak noktasını üzerinde toplamaya yardımcı olur. Mobilyaların daha açık renklerde ise soft yeşil, açık kahve, karamel, pudra gibi yumuşak bir hava uyandıracak tonları tercih edebilirsin. Boyayacağın duvarı iki parçaya bölerek iki farklı renk, doku ve desen kullanmak istersen de zıtlıkların uyumundan yararlanabilirsin. Siyah-beyaz, koyu yeşil-açık pembe tonları, kırık beyaz-fuşya, bordo-gri gibi renk tonlarından faydalanabilirsin. Haydi, hemen harekete geç ve yepyeni mekanlar yarat. Biboya'nın tek duvar boyama kolaylığı sağlayacak olan tek duvar boya setlerine ve geniş renk yelpazesine kolayca ulaşarak güvenle alışveriş yapabilir, evini dilediğince renklendirebilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Boya
Bebek odanda doğru renk seçimi
Boya
Gökyüzünün En Soft Renkleri Duvarında
Boya
Kolay silinebilen boya nedir? Hangi mekanlarda uygulanabilir?

Toast Message