Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Yeşilin gücünü keşfet
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Yeşilin gücünü keşfet

Yayınlanma tarihi: 12.04.2021

Dekorasyonda uygun renkleri seçmek tasarıma yön veren en önemli faktörlerden biridir. Çünkü dekorasyon ve renkler tam anlamıyla bir bütündür. Renkler bir mekanda olduğu kadar insanlar üzerinde de derin etkilere sahiptir. Bu yüzden renkler hakkında birkaç bilgi bilmekte fayda var. Peki çevremizde sıkça gördüğümüz yeşil rengin psikoloji de dahil olmak üzere dekorasyondaki önemini biliyor musunuz? Gelin daha yakından inceleyelim.

Yeşilin psikolojideki yeri nedir?

Doğayı temsil eden yeşil renk, bir nevi huzuru, iyiliği ve iyi şansı yansıtır. Denge ve uyumun rengidir. Gençliği, yenilenmeyi ve sağlığı simgeler. Gözler açısından bakıldığında en rahat renktir; görme gücünü artırır. Sakinleştirici etkisiyle bilinir. Dolayısıyla sinir sistemi üzerindeki etkisi önemlidir. Fakat yeşil rengin birçok farklı tonu vardır. Bu yüzden her tonu farklı bir mesaj iletebilir. Örneğin, uzun tarihi ve değerli taşlarla ilişkili olan zümrüt yeşili zarafeti, ölümsüzlüğü ve zenginliği temsil ederken koyu yeşil soğukluk ve zenginlik ile ilişkilendirilir. Limon yeşili, gençliğin, saflığın ve eğlencenin ilham rengi olabilir. Zeytin yeşili genellikle barış anlamına gelse de bereket ve yeni yaşam anlamlarına da gelir.

Yeşilin gücünü keşfet

Yeşil rengin dekorasyondaki önemi

Evini yenilemeye başladığında odaya girdiğinde kendini nasıl hissetmek istediğini sormalısın. Evleri yenilemek kolay değil. Renklerin atmosfer üzerindeki etkisi oldukça büyük. Tonlara göre ayırmamız gerekirse soğuk ve sıcak olmak üzere iki farklı renk vardır. Yeşil, mavi ve mor gibi soğuk renk kategorisine girer. Soğuk renkler ile yaşam alanına dinliği, huzuru ve rahatlamayı getirebilirsin. Yeşil sakinleştirici etkisi nedeniyle dekorasyonda da sıklıkla tercih edilen bir renktir. İlkbahar mevsimini çağrıştırdığı için evlere temiz ve taze bir hava katar. Özellikle açık tonlarını dekorasyonunda kullanarak ferahlatıcı bir etki oluşturabilirsin. Tonlarından birkaçı ve dekorasyon üzerindeki etkileri ise şöyledir. Nil yeşili: Nilyeşili evlere tazelik katmanın en kolay yoludur. Evini baştan aşağı bu zarif renk ile boyayabilirsin. Yatak odasından oturma odasına ve hatta çocuk odasına kadar Nil rengini duvarlarınla buluşturabilir ve yatıştırıcı bir hissiyat oluşturabilirsin. Zümrüt yeşili: İç tasarımda zümrüt yeşilini kullanarak enerjik bir ambiyans oluşturabilirsin. Rahatlama ve sakinliğe ilham veren bu renk aynı zamanda yenilenmenin rengi olarak yaşam alanına tazeliği de getir. Zümrüt rengini bej ile birlikte kombine edebileceğin gibi şeftali, pembe, yakut kırmızısı ile de kombine edebilirsin. Su yeşili: Su yeşili mint yeşiline yakın bir renktir. Bembeyaz mobilyalar ile birlikte kullanıldığında ferahlatıcı etkisini gösterir. Mutfaktan, banyoya ve yatak odasına kadar bu esnek rengi rahatlıkla yaşam alanına dahil edebilirsin. Fıstık yeşili: Duvarlarını tazelik ve ferahlıkla süslemek istediğinde fıstık yeşili rengine başvurabilirsin. Her tonunda olduğu gibi beyaz ile birlikte kullanabilir ya da farklı alternatif renk olarak siyah, kahverengi, turuncu, mor ve turkuaz renklerini de tercih edebilirsin. Mutfak, yatak odası ya da salon... Bu kaprissiz rengi dilediğin alanda kullanabilirsin. Sen de tam bir yeşil tutkunuysan, Bi'Boya aracılığıyla yeşil ve yeşilin birçok tonlarına ulaşabilirsin. Bunun için stilini yansıtan yeşil tonunu seçip sipariş vermen yeterli!

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Duvar Boyasında Yeşil Tonları Nasıl Kullanılır?
Genel
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Genel
2024 Yılının Trendi Ev Boyası Renkleri Hangileridir?

Toast Message