Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Yayınlanma tarihi: 28.11.2023

Retro ev dekorasyonu, nostaljiyi modern yaşam alanlarına getiren bir tasarım trendidir. Yirminci yüzyılın ikinci yarısına ait tasarım öğelerini içeren retro ev dekorasyonu günümüzde sıklıkla tercih edilen bir dekorasyon türüdür. Eğer sizler de ev dekorasyonunda farklı bir tarz yakalamak istiyorsanız, son yollarda popülerliğini koruyan retro ev dekorasyonu fikirlerini inceleyebilirsiniz. Ne modern ne klasik bir görüntü ortaya çıkaran bu dekorasyon trendi, geçmişin izlerini taşıyan ancak günümüz teknolojileriyle üretilen mobilyalar kullanılarak ortaya çıkarılır. Retro tarz genellikle 1950 ile 1970 yılları arasındaki dekorasyon stillerini ifade etmektedir. Retro ev dekorasyonu söz konusu olduğunda ise o dönemde kullanılan renklerde mobilyalar ve aksesuarlar tercih edilir. Canlı renkler, parlak kumaşlar ve geometrik desenler gibi belli başlı öne çıkan özellikleri vardır.

Nostalji duygusunu uyandıran bu dekorasyon stili, evinde farklı ve karakteristik bir tarz arayan kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Bu yazımızda retro ev dekorasyonu elde etmek isteyenler için tavsiyelerde bulunacağız. Eğer sizler de günümüz trendlerine uygun şekilde evinizi dekore etmek istiyorsanız bu yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Retro Ev Dekorasyonu

Bu tarzı inceleyecek olursak ilk dikkat çeken nokta geçmiş dönemlere yapılan göndermelerdir. Retro ev dekorasyonu söz konusu olduğunda geçmiş her zaman hissedilmelidir. Geçmişte kullanılan deri koltuklar, renkli halılar ve dekoratif objeler kullanarak evinizde geçmişi hissedebilirsiniz. Canlı ve parlak renklerin ön planda tutulur. Bu tarzda en sık karşımıza çıkan renkler; kırmızı, sarı, yeşil ve turuncu gibi enerjik renklerdir. Buna ek olarak pastel renklere de yer verilmektedir. Evde tercih edilen mobilyalar ve dekoratif objelerde kullanılan canlı ve parlak renkler, geçmişi yansıtma konusunda oldukça başarılıdır.

Retro dekorasyon elde etmek istiyorsanız, eski tarzda olan mobilyaları tercih etmeniz gerekir. Eski moda denilebilecek oturma odası grupları, aksesuarlar ve halılar tercih edilirse evde retro bir atmosfer ortaya çıkar. Eski moda mobilyaların modern dekorasyonla bir araya gelmesi eve retro bir görüntü katar. Teknolojik aletlerin eski dönem mobilyalarıyla bir araya gelmesi ile ortaya çıkan retro ev dekorasyonu, günümüz konfor ve estetiğini de korur.

Bu dekorasyon tarzında özellikle renkli sandalyeler tercih edilir. Genelde metal veya plastik materyalde sandalyeler tercih edilir. Bu sandalyeler de yine canlı veya pastel renklerde tercih edilmelidir. Kırmızı, turuncu ve sarı gibi renkler tercih edilebilir. Buna ek olarak eskitilmiş ahşap mobilyalar da tercih edilebilir. Ahşabın doğal görüntüsü eski dönemi çağrıştırdığı için retro dekorasyon oluşturma konusunda yardımcıdır.

Retro ev dekorasyonun bir diğer püf noktası ise kitaplık ve duvar rafı gibi yardımcı mobilyalardır. Özellikle metal raflar retro ev dekorasyonu elde etme konusunda önemlidir. Duvar raflarının önünde konumlandıracağınız renkli yemek masaları da dekorasyonunuzu tamamlamaya yardımcıdır. Renki veya kaplamalı yemek masaları 1950’lerin tarzını modern bir şekilde yansıtmanızı sağlar.

Minderler, renkli yastıklar ve kilimler kullanarak da geçmişi evinizde taşıyabilirsiniz. Üzerinde geometrik baskıların olduğu dekoratif öğeler, retro tarzda önemli bir yere sahiptir. Eskitilmiş parkelerle de salonunuzda büyük değişiklikler elde edebilirsiniz. Radyo, pikap veya daktilo gibi eski teknolojik aletler retro ev dekorasyonunun vazgeçilmez aksesuarlarındandır. Kalın geometrik minder örtüleri veya kadife kumaşlar tercih edebilirsiniz.

Son olarak retro ev dekorasyonunun olmazsa olmaz noktalarından biri de duvar boyalarıdır. Ev dekorasyonunuza, mobilyalarınıza ve kişisel zevklerinize uygun bir renk seçimi yapmanız gerekmektedir. Canlı ve parlak renkler arasından size uygun olanı bulup uygulayabilirsiniz. Enerji veren kırmızı, yeşil, mavi ve sarı gibi renkleri tercih edebilirsiniz. Burada düz ve canlı bir rengin üstüne farklı renk tonlarında geometrik şekiller uygulayabilirsiniz. Özellikle yeşil tonlarında yaprak desenleri, retro ev dekorasyonu konusunda etkilidir.

Ev dekorasyonunuza en uygun olacak canlı ve parlak renklere renk kataloğumuzdan ulaşabilirsiniz.

Retro ev dekorasyonu elde etmek düşünülenin aksine zor bir uygulama değildir. Tarzınıza ve dekorasyonunuza uygun mobilyalar ve renkler seçerek bu tarzı evinize yansıtabilirsiniz. Aslında birçok ev dekorasyonuna retro tarz uygulanabilmektedir. Seçeceğiniz birkaç mobilya veya duvar boyası ile bu tarzı yakalayabilirsiniz. Eğer sizler de evinizde bu tarzda bir dekorasyon elde etmek istiyorsanız bu yazımızda anlattığımız noktaları dikkat edebilirsiniz.

Diğer Yazılara Göz At
deneme
Deneme
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message