PAYLAŞ

Sezonun En Gözde Trendi: Japandi Nedir

Yayınlanma tarihi: 20.10.2020

Son dönemde yükselişte olan Japandi stili, uzmanlara göre bu yılın gözdesi olacak. Peki Japandi nedir? Japon ve İskandinav tarzının birleşiminden oluşan hibrit bir trend Japandi. Japonya ve İskandinavya'nın pek ortak noktası olmadığını düşünebilirsin, ancak ev tasarımı söz konusu olduğunda, tahmininde çok daha benzerler. Üstelik sadece trend demek eksik kalır çünkü aynı zamanda bir yaşam felsefesini de ifade ediyor bu stil. Her iki dünyanın da en iyisini elde etmek için, Japon dekorunun zarafetini korurken, sıcak dokular ve yumuşak parçalarla İskandinav tasarımının rahatlığından yararlanılıyor. Japandi dekorasyonunun minimalist tarza eklediği sıcaklık ve rahatlığı görünce, iç mekanların neden vazgeçilmezi olduğunu anlamamak mümkün değil. Evinde Zen benzeri bir sakinliği, İskandinav sıcaklığı ile birleştirmek isteyenlere için Japandi tarzınının iç mekanda kullanmaya yardımcı olacak bazı ipuçlarını derledik.

Japandi doğadan esileniyor

Doğal lifler ve sürdürülebilir malzemeler Japandi dekorasyonunun temel unsurlarıdır. Ahşabın doğal sıcaklığı hem Japon hem de İskandinav tasarımında bol bol kullanılır. Sade ahşap mobilyalar, bambu ev eşyaları ile bu sıcaklığı yakalamak mümkün. Görselliği artırmak istersen lekeli veya boyalı ahşaplar ve eğimli şekiller ile Japon tarzını daha ağırlıklı kullanabilirsin. Japandi'nin iç tasarımında, tercihen pişmiş toprak saksılardaki bitkiler doğayı içeriye taşımanın basit ve uygun maliyetli yoludur. Ortama doğal bir canlılık katarak minimalist bir iç mekanı yumuşatmak için kullanışlıdırlar. Üstelik karbondioksit ve tozu azaltarak hava kalitesini de iyileştirirler. Böylece o sağlıklı İskandinav havasını taklit etmek için de mükemmel. Mesela bir bonsai ağacı ile, hem yeşillik hem de Japon hissi katabilirsin.

Doğal renklerle doğal bir atmosfer...

Japandi renk şemaları nötr, sessiz tonlara sahip: bej, boz kahverengi gibi renkler. Bu yüzden, çok beyaz veya parlak herhangi bir renkten kaçınmalısın. Amaç sakinleştirici, uyumlu bir atmosfer yaratmak. Ortama renk katmak istersen bunun yolu ise zıt renkleri bir arada kullanmak. Bu nedenle soluk pembe, mavi, yeşil veya grinin yumuşak İskandinav tonlarını tercih edebilirsin. Veya Japon iç mekanlarında sıklıkla görülen siyah, kömür grisi gibi daha koyu bir vurgu rengiyle de biraz zenginlik ekleyebilirsin. Her iki durumda da önemli olan sadelik ve doğadaki renklerden ilham alarak kullanmak.

Bu stilde aksesuarlar nasıl olmalı?

Çok fazla dekoratif detay Japandi tarzına uygun değildir. Ancak dekorasyonuna biraz sıcaklık ve ilgi katmak istiyorsan, İskandinav ev konforunu yansıtan farklı dokulardaki yastık ve örtüleri kullanılabilinir. Her iki ulusun da tasarımı ardındaki felsefe, işlevselliğe dekorasyona göre öncelik veren aksesuarları gerektirir. Seramik sofra takımları, ve birkaç kitap bu felsefeyi yansıtacaktır. Ayrıca Japondi tarzındaki şekiller ve dokuları aksesuarlarla da kullanabilirsiniz. Aynalar, resim çerçeveleri, masa lambaları, vazolar ve hatta özenle seçilmiş sanat eserleri bir odanın görünümünü ve hissini değiştirebilir. Dilersen küçük bir eşya değişikliği ile dilersen duvar rengiyle bu stil evde uygulanabilir. Japandi stilini yansıtmakta yardımcı olacak iç mekan duvar renkleri için Bi’Boya ‘dan yardım alabilir, istediğin boyayı hemen sipariş verebilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Kolay silinebilen boya nedir? Hangi mekanlarda uygulanabilir?
Genel
Evinde en çok batan duvar için hangi boya uygun?
Genel
Evin Rutubet mi Alıyor? Bu Yazı Tam Senin İçin

Toast Message