Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Sarı ve Gri renk kombini ile ev dekorasyonu önerileri
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Sarı ve Gri renk kombini ile ev dekorasyonu önerileri

Yayınlanma tarihi: 19.03.2021

Yaşam alanları dekore edilirken, ana ögeler dışında renklerin uyumu da göz önünde bulundurulur. Huzur veren, canlılık katan veya dengeli renklerin yanı sıra dekorasyon stilinin de önemi vardır. Ancak renk seçimi yapılırken renkler arası uyum ve denge her daim göz önüne alınır. Örneğin, baskın renkler ile nötr tonlar bir arada kullanılabilir. Böylece hem dengeli hem de göz yormayan bir alan elde edilebilir. Tıpkı sarı - gri uyumunda olduğu gibi...

Sarı - Gri uyumunun kusursuz birlikteliği

Son zamanlarda dekorasyon stilinde öne çıkan renk çiftleri arasında sarı - gri birlikteliği önde gelir. Modern ve şık görünümlü alanlar için tercih edilen gri, kullanıldığı alana çağdaşlık sunan nötr tonlardan biridir. Çok yönlü bir renk olduğu için rengin tüm tonları dekorasyonda tercih edilebilir. Genel dekorasyon kurallarından biri de nötr renk tercihlerinde bu tonu güçlendirmektir. Gri için en uygun renklerden biri olan sarı, ortama güven ve tazelik verir. Fakat dekorasyonda çok fazla sarı rengin kullanılması dikkat bozacak bir huzursuzluğa neden olacağından bu denli cesur bir renk, gri gibi bir renkle yumuşatılmalıdır. Genellikle salon ve oturma odası gibi alanlarda tercih edilen modern dekorasyon stilinde sarı - gri birlikte kullanılır. Sarının göz yoran parlaklığını törpüleyen ve ortamı sakinleştiren gridir. Buna karşın grinin tek başına kullanıldığında asla sahip olamayacağı duruşu ve gücü ise sarı renk ona verir. Büyük oturma gruplarında koltuklardan birinin sarı, diğerinin ise gri seçilmesi son derece gösterişli bir seçimdir. Duvar boyasında ise dingin bir görünümü tercih edersen gri krater ipek mat rengi; dinamik ve hareketli bir ortamı öne çıkarmak istersen de sarı hanımeli boyayı kullanabilirsin.

Sarı ve Gri renk kombini ile ev dekorasyonu önerileri

Küçük ayrıntılarda görünen sarı dokunuşlar

Eğer grinin sakinlik veren duruşunu beğendiysen, perde, koltuk, halı gibi büyük gruplarda gri tonlarını kullanırken, sandalye, kırlent veya orta sehpa gibi detaylarda ise sarı renk birlikteliğinden faydalanarak mekânı göz alıcı hale getirebilirsin. Sıklıkla L koltuklarda tercih edilen sarı - gri uyumu çok şık olabilir. Koyu gri seçilen heybetli koltuk, üzerine eklenen parlak ve canlı sarı minderler ile seçkin bir görünüm sergiler. Sıcak ve davetkâr bir yatak odası için aksesuarlarda sarı - gri renklerinin dengeleyici etkisini kullanabilirsin. Tamamen gri seçtiğin yatak odası takımına eklediğin parlak sarı abajur, fon perde ya da yatak üzerine eklenen bir tablo, genel dekorasyonda üçüncü bir renge ihtiyaç duymayan sadelik sunabilir. Mutfak alanlarında sarı - gri renk uyumunu yakalamak için duvarlar ya da dolaplarda bu renklerden birini seçebilirsin. Pek çok kişi mutfağa renk katmak adına sarı renk tercih etse de tamamen seçim süreci bir zevk meselesidir. Sarıdan turuncuya doğru çalan renkte seçtiğin mutfak dolabının üst kısmında gri dolap kapakları son derece uyumlu görünebilir. Sarı - gri uyumunu evinin her alanında rahatlıkla kullanmak için en büyük dekorasyon ögelerinden biri olan duvar renklerini kullanabilirsin. İhtiyaç duyduğun iç mekân boyalarını ise Bi'Boya'nın geniş ürün yelpazesi içinde bulabilir, güvenle satın alabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Boya
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Boya
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Boya
Kalorifer Boyası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Toast Message