Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Sarı ile Uyumlu Renkler
Sarı ile Uyumlu Renkler
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Sarı ile Uyumlu Renkler

Yayınlanma tarihi: 11.08.2022

Dekorasyonda sarı hangi renklerle uyumludur? İç tasarımda rengin önemli bir rol oynadığına şüphe yoktur, ancak bir spektrumdaki gölgeler evinizin estetiğini geliştirmekten daha fazlasını yapar. Tüm tonların renkleri, ruh halinizi değiştirmekten anıları tetiklemeye kadar her şeyi etkileme potansiyeline sahiptir. Sarı denilince akla ilk gelen renkler lacivert ve kırmızıdır. Lacivert; Enerji dolu insanlar için en uygun ton budur. Kırmızı ise; Çevresinde bir geçiş yaratır. Bu nedenle kırmızı, zıt bir uyum sağlamak için en etkili tonlardan biridir. Son gri; İlk bakışta bir anlam ifade etmese de özellikle salon dekorasyonunda sarı ile birlikte en çok tercih edilen renk gridir. Sandalyeniz sarı ise minder veya perde için gri tercih edebilirsiniz. Sarı renk için uyumlu en uygun diğer renk tonları ise; mavi, Lila, mor ve siyahtır. Bu renklerle istediğiniz uyumu yakalayabilirsiniz. Amaç sarının parlaklığını öne çıkarmaksa, tercihiniz koyu tonlardan olmalıdır. Sarı, renk paletindeki diğer tüm renklerden daha fazla dikkatinizi çekme yeteneği ile hepsinin en parlağıdır. Güneş ışığının rengi olan sarı, mutluluk, pozitiflik, enerji ve iyimserlik yayar. Bu sıcak rengin en iyi yanı, diğer birçok renkle harika bir şekilde eşleşmesidir. Dekorunuz ister parlak ve eklektik ister sofistike ve modern olsun, sizin için bir renk kombinasyonu var.

Dış Mekanlarda Sarı Kullanımı

Sarı; Ruhun, zekanın, neşenin ve özgürlüğün rengidir. Aynı zamanda insanlara neşe, coşku, üretkenlik ve verimlilik getirir. Gün ışığının rengi olan sarı, insanı canlandırır. Sarıyı seven insanlar saltanatı sever. Ancak öte yandan sonbaharı ve hüznü simgeleyen renk sarıdır. İki zıt etki içerdiğinden insanlarda duygusal ve zihinsel rahatsızlıklara neden olabileceğinden iş ortamında kullanılması önerilmez. Sarı aynı zamanda süreksizliği de sembolize eder, örneğin taksiler bu nedenle sarıdır. Sarı, midenin ve sindirimin rengidir. İştahı arttırır, sindirim sistemi rahatsızlıklarını ve hazımsızlığı önleyici etkiye sahiptir. Sarının bir diğer özelliği de uygulandığı yüzeyi olduğundan daha yakın göstermesidir. Aydınlık etkisi olduğu için az ışıklı, geniş ve karanlık ortamlarda kullanım için idealdir

Sarı ile Uyumlu Renkler

İç Mekanlarda Sarı Kullanımı

Sarı sıcak renkler grubuna ait olan bir renktir. İç mekanlarda dekorasyon amaçlı kullanılan sarı renk, neşe, enerji ve canlılık hissi yaratır. Gün ışığı rengi Sarı renktir. Sarı, sıcaklık hissi yaratır, sinir sistemini uyarır, neşeyi arttırır, zihinsel aktiviteyi ve hafızayı geliştirir, enerji getirir. Mutluluk, eğlence, zekâ ve enerji ile ilişkilidir. Parlak ve saf sarı yoğun ilgi görür, en görünür renklerden biridir. Aşırı kullanım tahriş edici bir etkiye sahip olabilir. Parlak ve soluk sarı, karanlık odaları aydınlatır, bu nedenle bu renk, büyük, düşük ışıklı iç mekân ayarları için idealdir. Sarının bir diğer özelliği de boyalı yüzeyi daha yakın göstermesidir. Neşeli ve canlandırıcı bir etki için sarıyı sıklıkla kullanabilirsiniz. Daha koyu bir sarı daha mat bir etki yaratacağından, genellikle vurgulu koyu renklerle açık tonlar uygulamak gerekir. Uygulanırsa açık sarı etkisini kaybeder.

Salon

Sarı bir salon için gerekli olan aksesuarların, mobilyaların, perde ve kilimlerin rengi de önemlidir. Parlak pembeyi sarıyla kullanmak hoş olmasa da gri, beyaz ve siyah gibi daha basit renkler kullanmak görünümde harikalar yaratmanıza olanak tanır. Sarı bir oturma odasında sarı bir kanepe kullanırken duvar renginin enerjisiyle size her zaman pozitif bir his verecek lacivert rengi kullanabilirsiniz. Dekorasyon için renk çarkında sarının yanında yeşil ve turuncuyu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Dilerseniz sarı sandalyenizde kırmızı minderler kullanarak zıt bir uyum oluşturabilirsiniz. Sarı salon takımı ile en çok kullanılan renk gri olsa da dekorasyona göz alıcı bir renk daha ekleyebilirsiniz. Sarı salon dekorunda kırlentlerde, perdelerde, kilimlerde ve hatta aksesuarlarda griyi kullanarak sarıyı daha çok patlatabilirsiniz. Sarı, oturma odasında lacivert ve kırmızı gibi canlı renkler kullandığında, sarının etkisi de en az gri-sarı kombinasyonu kadar ilgi çekici hale geliyor. Sarı salon dekoru ile iç mekanınıza sonbaharı getirebilir, oturma odanıza canlılık ve sadelik katabilirsiniz. Sarıyı sadece oturma odasında değil, yatak odası, mutfak ve koridor gibi alanlarda da kullanabilirsiniz. Sarı bir oturma odası oluşturmak için sarıyı duvar boyası, sarı salon mobilyası veya aksesuar olarak kullanabilirsiniz. Sarı salon duvar boyasında sarı kullanımı ve mobilyalarda sarı uyumlu renklerin kullanılması salonda tam bir uyum sağlıyor. Sarı, duvarlara hayat ve canlılık katar. Işıltılı sarı duvarlar sayesinde salonda kullandığınız mobilya ve aksesuarlar da ön plana çıkıyor. Dilerseniz sarı bir salon kilim ile devamlılığı sağlayabilirsiniz. Ancak sarı halı kullanırken göz yorgunluğunu önlemek için daha nötr renklerde mobilyalar seçmeye özen göstermelisiniz. Salon dekorasyonunun sarı rengi çoğu zaman sonbaharı anımsattığı için dekorasyonu ahşap ürünlerle destekleyebilir, sarının göz alıcılığı ve ahşabın sıcaklığını bir arada hissedebilirsiniz. Ahşap ayaklı sarı mobilyalar, kahve ve ahşap masalar, suni ahşap duvar kağıtları, doğal ahşap aksesuarlar, hasır kilim ve dolaplar ile bu etkiyi her zaman hissedebilirsiniz. Sonbahara uygun ahşap ürünlerle dekore edilmiş sarı salon duvarındaki şömineyi kullanarak konaklamanızın sıcaklığını ikiye katlayabilir, şömine başında güzel vakit geçirebilirsiniz.

Sarı ile Uyumlu Renkler

Oturma ve Yemek Odası

Oturma odanız kuzeye bakıyorsa fazla güneş ışığı almıyor demektir. Bu durumda yapmanız gereken güneş ışığının etkisini kendiniz getirmektir. Elbette bunu en iyi yapacak renk sarıdır. Sarı, geniş alanlar söz konusu olduğunda kullanımı kolay bir renk değildir ve oturma odanızın anaokuluna dönüşmesini istemiyorsanız sarı ve beyazı gri gibi resmi renklerle birleştirmek doğru olur.

Mutfak

Öte yandan sarı bir mutfak düşündüğünüzden çok daha güzel olabilir. Popüler renklerden biridir. Sarıyı mutfak iç duvarlarında, varsa açık raflarda ve hatta tezgâhta kullanabilirsiniz. Özellikle parlak sarı tonlarını modern ve şık bir şekilde kullanmanın birçok yolu vardır. Sarı, farklı tasarım stilleriyle harmanlanabilen evrensel bir renktir. Hazır mutfak tasarımlarında sarı ve siyah kombinasyonuna sıklıkla rastlayabilirsiniz. Özellikle lake ve epoksi gibi parlak yüzeylere çok yakışan canlı sarı renk, bu mutfak dekoruna da şıklık getiriyor. Mutfak, parlak sarı kullanmak için ideal bir ortamdır. Daha önce mutfakta sadece basit, boyanmamış ahşap dolaplar vardı. Günümüzde hem malzeme hem de renk olarak çeşitlilik gösteren mutfak dolapları için sayısız seçenek bulunmaktadır. Bu nedenle daha uzun yıllar mutfak dekorunda canlı renkler görmeye devam edeceğiz.

Sarı ile Uyumlu Renkler
Diğer Yazılara Göz At
Mekan
deneme
Mekan
Deneme
Mekan
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message