Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Renk terapisi nedir?
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Renk terapisi nedir?

Yayınlanma tarihi: 17.04.2021

Evde ruhum sıkıldı, kal kal bunaldım, evde vakit geçirmekten hoşlanmıyorum diyorsan eğer henüz renklerin büyülü dünyasındaki gizemi keşfetmedin demektir. Renkler; göz, beyin ve ruh tarafından emilerek "manyetik enerji alanını" etkilemesiyle özeldir. Herkesin giyimde, aksesuar ve ev dekorasyonunda tercih ettiği bir favori rengi vardır. Çünkü renkler, çekici bir stil sunmaktan fazlasını ruhunuzu etkileyerek yapar. Yaratıcı yönünü açığa çıkarmaya, evinde mutlu olmaya ve şifa almaya hazırsan renk terapisi nedir ne değildir birlikte öğrenelim...

Renk Terapisi Nedir?

Farklı renklerin ruh durumunu ve zihni etkilediği bilindiğinden beri renk terapisi alternatif bir bilim alanı olarak kullanılıyor. Bireysel olarak değişebilen renk algını ortaya çıkarabilirsen sen de evinde sana iyi gelecek renklerle ruhsal yönünü güçlendirebilirsin. Yaşam alanın için doğru renkleri seçmek ve kullanmak hem sağlığına hem de esenliğine katkıda bulunur. Evinde sürekli stresini artıran bir renk olabilir, mutsuz hissettiren, geçmişi hatırlatan, miskinlik çağrıştıran veya kiloların nedeni olan açlık hissi yaratan... İnanç sistemini etkileyen renklerin enerjini ve karar süreçlerini etkilediğini bilmelisin.

Renk Terapisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle renklerin ışıklarla olan ilişkisini ve renk terapisinin özenle düşünülmüş ilkelerini bilmen gerekiyor. Birlikte yaşamak durumunda olduğun renklere dön bir bak, tavana , zemine ve etrafına. Örneğin kırmızı, sarı ve turuncu gibi sıcak tonları mutfakta kullanarak iştahını açabilir veya sindirime yardımcı olabilirsin. Oysa aynı tonları yatak odası veya oturma alanları gibi alanlarda kullanmak seni karşındaki kişiyle taraf olmaya zorlayabilir. Bol enerjili, dışa dönük kişiliklerin kırmızı, sarı ve mavinin parlak ana renklerini seveceğini; nazik, daha sessiz bir kişinin ise daha yumuşak ışık renklerini ve gölgelerle etrafını sarmayı tercih edeceğini bilmelisin. Çalışma alanında düşünmeyi, okumayı, yazmayı ve fikir üretmeyi kolaylaştıran sarıyı ve ona yakın tonları kullanabilirsin. Sarı doğal gün ışığına en yakın renk olmasıyla motive kalmana destek olur. Fakat aşırı sarı kullanımı da hiperaktiviteyi teşvik eder dolayısıyla dengeyi bulman mühim. İstersen bu sıcak rengi, evin girişinde, tek duvarda, yastıklarda, kanepede veya kenar vurgularında değerlendirebilirsin. Evini dekore etmek ve döşemek için doğru renkleri seçerek ruhsal açıdan doygun ve dingin hissedeceğin yaşam alanı yaratabilirsin.

Evin farklı alanları için renkler ve çağrışımlar

Hayatın boyunca en fazla vakit geçirdiğin evinde dekorasyon ve renklendirme işlemlerinin önemi büyük. Bu nedenle hangi alanda hangi renkleri kullanman gerektiği konusunda bir kaç ipucu: Derinliği sağlayarak sıkışmışlık hissini bastıran beyaz ve yakın tonlar ışığı yansıtan tavanlar için en ideal renklerdir. Yeşil (yaşamı ve büyümeyi simgeleyen), sarı (istikrar), turuncu (neşe) ve mavi (konsantrasyon) gibi doğal tonlar çocuk odaları için önerilir. Maneviyat, barış ve bilgelikle ilişkilendirildiği için yeşil, mor veya lavanta rengi kullanmak en iyisidir. Kırmızı, heyecan ve coşku uyandırır dolayısıyla oyun, spor odası veya mutfaklar için uygun olabilir. Pembe, şeftali, ekru, açık tüm renkler yatıştırıcı ve romantik etkileri ile yatak odalarında tercih edilebilir. İç karartıcı bir his verebileceğinden aşırı siyah ve gri kullanımından kaçınmanda fayda var. Dilediğin tüm renkler ve daha fazlası için hemen Bi'Boya'yı ziyaret edebilir ve hayalindeki renge tek tıkla sahip olabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Mekan
deneme
Mekan
Deneme
Mekan
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message