Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Plastik sandalye nasıl boyanır?
Plastik sandalye nasıl boyanır?
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Plastik sandalye nasıl boyanır?

Yayınlanma tarihi: 27.06.2022

Plastik sandalye nasıl boyanır? Sorusuna ve plastik mobilya boyama teknikleri nelerdir sorusuna detaylı olarak yanıt verdiğimiz aşağıdaki makale ilginizi çekecektir. Plastik boyamak oldukça riskli bir iştir. Çünkü plastik boya tutması en zor malzemelerden biridir. Plastik boya yapışsa bile güçlü olmayacaktır. Özellikle sık kullanılan plastik masa ve sandalyeler sürtünmeye karşı çok hassastır. Bu yüzden kolaylıkla aşınabilirler. Plastik sandalye, plastik masa gibi nesneleri boyamak için özel boyama teknikleri uygulamanız ve boyanın daha uzun ömürlü olmasını sağlamanız gerekiyor. Aksi takdirde, boya yakında ayrılacaktır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi boyaya iyi yapışmayan ve sürtünmeye karşı dayanıklı olmayan plastik sandalyeler için özel bir boyama tekniği gerekmektedir. Toz boya kaplı plastik sandalyeler, zamanla özellikle koltuk yüzeyi ve zeminle temas eden kısımları sürtünme ile deforme olabilir. Zaman ve para israfını önlemek için plastik sandalyelerinizi dikkatlice boyayın. Aksi takdirde boya iyi tutmayabilir, çizgiler kalabilir veya zımparalayıp yeniden boyamanız gerekebilir. Sıkıcı bulduğunuz plastik sandalyeleri veya yeni aldığınız ama rengini beğenmediğiniz plastik sandalyeleri boyamak isteyebilirsiniz. İlk olarak, plastik sandalye hangi boya ile boyanır? Plastik sandalyeleri boyalarla boyama tekniğinden bahsedelim.

Plastik Sandalye Hangi Boya İle Boyanır?

Plastik sandalyeler boyanabilir mi? Plastik sandalyelerinizi özel plastik boyalar ile boyayabilirsiniz. Plastik sandalyeyi boyamak için kullandığınız özel plastik boya türü, plastik sandalyenin maliyetinden daha yüksek olacaktır. Ayrıca özel reçine boyalar çok pahalıdır ve bulunması zordur. Bu yüzden diğer plastik sandalye boya seçeneklerine daha fazla odaklanacağız. Şimdi plastik sandalyelerin hangi boyalarla boyandığına bakalım.

Plastik sandalye nasıl boyanır?

Plastik Sandalye Ne İle Boyanır?

Özel plastik boyası, Sprey boyalar, Genel maksatlı akrilik boyalar.

Sprey Boya İle Plastik Sandalye Boyama

Sprey boya her zaman kullanışlıdır, eğlencelidir ve hemen hemen her yüzeye yapışabilir. Ancak plastik masa ve sandalyeleri boyamak söz konusu olduğunda iki kez düşünün. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi plastik boyaması zor bir malzemedir. Ayrıca üzerine oturmak sürtünmeyi arttırır ve boyayı zamanla deforme eder. Bu nedenle, bir kat sprey boya alıp plastik yuvaya püskürtmeniz yeterli olmayacaktır. Plastik sandalye veya bahçe mobilyası boyanırken dikkat edilmesi gereken en önemli şey sprey boya çeşidi ve plastik boyama tekniğidir. Sprey boya ile plastik mobilya boyarken en önemli şey sprey boyanın cinsidir. Asla selüloz sprey boya kullanmayın. Selüloz sprey plastik mobilyalarda erime, çekme, renk atma gibi deformasyonlara neden olur. En iyi seçenekler modifiye akrilik sprey boya ve tam akrilik sprey boyadır. Artık uyarılarımızı aldığımıza göre size plastik bir sandalyeyi sprey boya ile nasıl boyayacağınızı anlatabiliriz.

Plastik sandalye nasıl boyanır?

Sprey Boya İle Plastik Sandalye Boyama Nasıl Yapılır?

Mümkünse koltuğu çok amaçlı bir zımpara ile zımparalayın. Zımparalama, sprey boyanın çok daha iyi yapışmasını sağlar. Her yerde zımpara yapmayı istemiyorsanız; Eğilme olasılığı en yüksek olan koltuk, sırt ve kol yaslama yerlerinin iç alanlarını zımparalayabilirsiniz. Kolaylık sağlamak için köpük zımpara kağıdı kullanabilir ya da zımpara kağıdını bir zımpara bloğuna sarabilirsiniz. Zımparadan sonra yüzeydeki tozu silmek için kuru bir bez kullanın. Astarın rengi veya türü önemli olmaksızın 1 kat sprey astarı 25 – 30 cm uzaklıktan uygulayın. uygulayın. (Sadece selülozik astar kullanmamaya özen gösterin.) Yaklaşık yarım saat süre ile astarın kurumasını bekleyin. Sprey astar kuruduktan sonra plastik sandalye üzerine 30 dakika ara ile 2 kat sprey boya uygulayınız. (Kollarınızı sürekli sağa sola hareket ettirin.) Boyanın da kurumasının ardından sprey verniği de sıkın ve böylelikle sandalyenizin boyasının daha dayanıklı ve uzun ömürlü olmasını sağlayın. Boya yaparken özellikle de oturulan bölüme, sırt yaslanılan kısma ve kol dayama kısmına sprey vernik yapılmasını öneriyoruz.

Akrilik Boya İle Plastik Sandalye Boyama

Akrilik sandalyeler boyanabilir mi? Birçok akrilik boya üreticisi olmasına rağmen; Akrilik boyalar söz konusu olduğunda Cadence ve Rich markalarından söz edilmektedir. Bu işaretler, özellikle genel amaçlı "çok yüzeyli" olan seçenekleri genellikle boyaya yakın boya için kullanılır. Cadence plastik sandalye boyama ve rich boya ile plastik sandalye boyama uygulaması bu tür akrilik boyaya aşina olan insanlar tarafından bilinmekte ve uygulanmaktadır. Plastik bir sandalyeyi akrilik boya ile boyarken sandalyenizi cilalayın; İstenirse, üzerinde desenler veya küçük resimler oluşturun. Bu akrilik boyayı daha önce kullanmadıysanız, akrilik boya ile plastik sandalye nasıl boyanır biraz daha inceleyelim.

Akrilik Boya İle Plastik Sandalye Nasıl Boyanır?

Plastik sandalyeyi direkt olarak akrilik boya ile boyayabilir veya boyamadan önce parlak yüzey astarı uygulayabilirsiniz. Bize kalırsa astar ile boyamanızı öneririz. Bu şekilde akrilik boya plastik sandalyeye daha iyi yapışacaktır. Sandalyeyi temizledikten sonra yumuşak bir fırça (kadife fırça veya yüksek kaliteli su bazlı fırça olabilir) ile bir kat parlak yüzey oluşması amacı ile cila uygulayın. Cilanın kuruması için sandalyeyi en az 1 gün boyunca kurumaya bırakın. Yine kaliteli bir kadife veya su bazlı boya fırçası kullanarak en az 5-6 saat arayla 2 kat su bazlı akrilik boya ile sandalyenizi boyayın. (Eğer zamanınız varsa katlar arasında 24 saat boyunca bekleyiniz.) Sandalyeyi boyadıktan 1 gün sonra 1 kat su bazlı cila uygulayınız. Özellikle oturulan kısma ve sırt kısmına vernik sürerseniz plastik koltuklardaki boya yıllar içinde solmaz.

Plastik Sandalye Yağlı Boya İle Boyanır mı?

Plastik sandalyeler yağlı boya ile boyanabilir mi? Evet plastik sandalye yağlı boya malzeme ile boyanabilir. Bu şekilde yağlı boya plastik koltuğa yapışacaktır. Ancak yağlı boya diğer boya çeşitlerine göre daha sert bir boya türüdür. Bu nedenle, yumuşak plastik koltuklarda boyanın çatlaması ve soyulması tamamen mümkündür. Bu sebeplerden ötürü yazımızın başında yağlı boya ile plastik sandalye boyamayı önermemeyi tercih ettik.

Plastik Sandalye Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

50-60 santimetreden daha büyük boyutlardaki masalar için sprey boya kullanmayın çünkü iz bırakma ya da boyanın akma ihtimali fazladır. Plastik masa ne kadar büyük olursa boyama işlemi de bir o kadar zorlaşacaktır. En çok deforme olan plastik masa yüzeyi, en sık kullanılan üst yüzeyidir. Bu yüzden bu kısma bir kat ince zımpara kağıdı veya parlak bir yüzey astarı uygulayın. Bunun yanı sıra plastik masayı boyamanın ardından boyanın daha uzun süre kalması amacı ile su bazlı bir cila tabakası uygulayın. Sprey boya uygulaması yaptıysanız sprey vernik uygulayın, akrilik boya ile boyadıysanız, akrilik vernik uygulayın. Bu şekilde masadaki boya uzun yıllar boyunca dayanıklılığını koruyacaktır. Akrilik boya yardımı ile masanızı boyayacaksanız; Rulo izi kalmaması için bunu kadife rulo ile yaptığınızdan emin olun.

Plastik sandalye nasıl boyanır?
Diğer Yazılara Göz At
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Kalorifer Boyası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Toast Message