Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Oturma odasında renkler ile odak noktaları nasıl oluşturulur?
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Oturma odasında renkler ile odak noktaları nasıl oluşturulur?

Yayınlanma tarihi: 11.08.2022

Evinizdeki herhangi bir odanın görünümünü yenileme zamanı geldiğinde en önemli seçim duvar rengidir. Bir boya rengi seçmek zor olabilir, çok fazla seçenek varken gerçekten sevdiğiniz ve yıllarca seveceğiniz bir renk bulmak zor olabilir. Peki, oturma odanız için mükemmel boya rengini bulmanın sırrı nedir? Sihirli bir formül olmasa da bir dahaki sefere eviniz için bir renk paleti hazırlarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç püf noktası ve ipucu var.

Yaratıcı Fikirler İçin Eşyalarınıza Bakın

Oturma odanızda favori bir mobilyanız var mı? Ya da belki bir kırlent, sanat eseri ya da gerçekten sevdiğiniz bir lamba gibi dekoratif bir eşya? Bu parçaları başlangıç noktanız için ilham kaynağı olarak kullanın. En sevdiğiniz eşyalardan üç renk seçin ve bunları boyacıya söyleyin. Seçtiğiniz renklerin her biri için iki veya üç boya şeridi çekin; bu size aralarından seçim yapabileceğiniz tüm boya seçenekleri kitaplığını verecektir… Bu şeritlere bakarak, genel duvar renginiz olarak birini seçebilir ve diğerlerini vurgulu duvarlar, mobilya veya döşeme gibi diğer vurgular için kullanabilirsiniz. İşte renk seçimi yapmanızı kolaylaştırmak için ihtiyaç duyduğunuz tüm adımlar bunlar.

Duvarları Öne Çıkarın

Başka bir yaklaşım, insanların uzayda olduklarında nasıl hissetmelerini istediğinizi düşünmektir. Örneğin, resmi bir oturma odası boyuyorsanız, odayı canlı ve enerji dolu hissettiren daha cesur bir renk isteyeceksiniz. Mor, kırmızı veya turuncu, duyuları harekete geçirebilir ve canlı sohbeti teşvik edebilir. Daha rahat bir alan veya aile odası için, odaya sakin ve rahatlatıcı bir hava veren sakinleştirici bir renk aramak isteyebilirsiniz. Yeşil ve mavi, doğanın unsurlarını getiren yatıştırıcı, sakinleştirici tonlardır. Renk psikolojisinin devreye girdiği yer burasıdır; burada farklı renklerin ruh halinizi nasıl etkileyebileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Nötr Renkler Seçerek Garantiye Alın

Bazen bir duvar rengi için en iyi seçenek, etrafındaki objelere göre belirlenir. Bazı alanlarda beyaz, odanın özelliklerini sergilemenin mükemmel bir yoludur. Beyaz veya diğer nötr tonlarla gitmenin anahtarı doğru tonu elde etmektir. Çoğu durumda, duvarlarınız için saf beyaz istemeyeceksiniz. Çok fazla doğal ışık alan bir odanız veya rahat bir his vermek istediğiniz daha büyük bir odanız varsa, daha sıcak alt tonlu bir beyaz seçin. Krem rengi, latte veya allık pembe tonlarını düşünün. Öte yandan, açmak ve biraz daha büyük görünmek istediğiniz daha az ışık alan bir odanız varsa, açık gri, mavi veya hafif lavanta gibi daha soğuk bir alt tonla gidin. Nötr renkler için, her şey odada bir aydınlık yaratmakla ilgilidir. Duvar renkleri için, herhangi bir renk paletine mükemmel bir zemin sağlamak için açık bej, krem ve gri tonlarına bakın. Bir oturma odası için tüm bu harika seçimleri yapan şey, odanızdaki farklı dokuların öne çıkmasına gerçekten izin vermesidir. Farklı kumaşlar, doğal ahşap mobilyalar ya da modern mobilyalardan cesur tasarımlar, hepsi de nötr bir duvar rengiyle öne çıkacaktır.

Oluşturmak İstediğiniz Ambiyans Hakkında Bir Fikir Edinin

Ambiyans, bir ortamın tonunu, karakterini ve atmosferini ifade eder. Ambiyans, bir odanın yarattığı ruh halini güçlü bir şekilde etkileyebilir. Odanın hayatınızda oynamasını istediğiniz rolü düşünün. Şu soruyu kendinize sorun: Göz önünde bulundurulması gereken en önemli faktörler arasında bunlardan hangileri yer almakta? • Odayı ne için kullanıyorsunuz (TV izlemek, eğlenmek, kitap okumak vb.)? • Oturma odasını günün hangi saatinde kullanma eğilimindesiniz? • Odanın size enerji vermesini veya rahatlamasını mı umuyorsunuz? • Genellikle pencerelerden güneş ışığına izin verir misiniz?

Odanızın Aldığı Işık Miktarı Tercihinizi Belirlesin

Son derece güneşli alanlar için belirli renk kombinasyonları vardır. Oturma odası gün boyunca meşgul olacaksa ve özellikle güneş tarafından iyi aydınlatılıyorsa, duvarları doygun mücevher tonları veya toprak tonları ile renklendirin. Safir mavisi veya zümrüt yeşili gibi parlak tonlar güneşte harika görünür. Benzer şekilde, koyu toprak tonları sadece çok fazla doğal ışık alan mekanlarda işe yarar, çünkü ışık oturma odasının fazla karanlık görünmesini engeller. Bu renklerin düşük ışıkta baskın olma eğiliminde olduğunu ve iyi aydınlatılmamış odalarda kullanılmaması gerektiğini unutmayın. Bol miktarda doğal ışık alan bir odaya duvar kâğıdı koyarsanız, zamanla solacağını unutmayın. Gerçekten karanlık bir odanız varsa perdeler ve eski moda pencere süsleri gibi doğal ışığı engelleyen nesneleri kaldırın.

Doğal Renkler Tercih Edin

Elbette, kararınızı vermeden önce mevcut renk trendlerini de göz önünde bulundurmak isteyeceksiniz. Ev dekorasyonu dünyasında trend olan renkler genellikle dünyanın genel olarak nasıl hissettiğini yansıtır, bu nedenle nereden başlayacağınızdan tam olarak emin değilseniz bu harika bir ilham kaynağı olabilir. Şu sıralar ilginç bir dönem yaşıyoruz ve güncel en trend oturma odası renkleri kesinlikle bunu yansıtıyor. Birçok insan evlerini, yoğun dış dünyadan kaçmak için sessiz ve rahatlatıcı bir yer sunan huzur dolu yerler olarak görüyor. Bu nedenle, yumuşak yeşiller ve maviler şu anda bu kadar popüler. Bu renklerin her ikisi de anında sakinleştirici, yatıştırıcı bir atmosfer yaratabilen bazı doğa unsurlarını evlere getirirler. Son olarak, biraz daha cesur bir seçim için siyah renk… Bu muhtemelen bir oturma odası için biraz çılgın bir konsept gibi görünüyor, ama bu yüzden pek çok insan bu rengi seviyor. Siyah duvarlar, herhangi bir harika mimari detayı sergilemek veya en sevdiğiniz mobilya parçalarını gerçekten odak noktası haline getirmek için mükemmel bir tercihtir. Ayrıca, duvarlardaki güneş ışığından kaynaklanan parlamayı azaltmaya yardımcı olabileceğinden, çok fazla güneş alan odalarda ekstra fayda sağlar. Tabii ki, birçok oda için tüm duvarlarınızı yukarıdan aşağıya siyahla kaplamak biraz fazla olabilir. Bu sebepten ötürü her zaman siyah bir hobi duvarı ekleyerek onun üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Diğer Yazılara Göz At
deneme
Deneme
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message