Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Odanızdaki Kapılar İçin Boyama Önerileri
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Odanızdaki Kapılar İçin Boyama Önerileri

Yayınlanma tarihi: 28.03.2021

Ev dekorasyonu yapılırken dış ve iç kapının rengi eve canlılık katan, en fazla göze çarpan objedir. Renklerin insanda psikolojik çağrışımları bulunur ve alanlarda uyumlu bir ambiyans yaratmada yardımcıdırlar. Doğada ki bütün renkler uyum içerisindedir. Bu insanda yaşam enerjisini ve zindeliği tetikler. Öyle ki kırmızı; dikkat çekiciliğin, tutkunun, enerjinin rengidir. Sarı; dikkatin, zekanın, hızlı düşüncenin rengidir. Aynı zamanda sonbaharın ve yazında rengidir; dinginliği ve uyarıyı temsil eder. Turuncu yaratıcılığı, mavi huzuru, yeşil sakinliği çağrıştırır. Ve bu renkler en fazla vakit geçirdiğimiz alanlarda, evlerimizde, ofislerimizde her zaman bilinçaltımızdaki uyarıcılardır. Mobilyalar kadar kapılar da artık evler için aksesuar önemi taşıyor. Öyle ki kapılardaki sıradanlık bir süre sonra insanı rahatsız ediyor. Aynı mobilyalarını ve duvarlarının rengini değiştirmek istediğin gibi evinde veya yaşam alanlarındaki kapıların renklerini de değiştirebilirsin. Odandaki kapılar için boyama önerileri, renk uyumları, kapılarımız nasıl boyanır hepsini tek tek inceleyeceğiz.

Kapı boyarken kullanılacak malzemeler

1- Ahşap boyası 2- Kapınız önceden vernikli ise zımpara 3- Küçük sünger rulo fırça 4- Büyük sünger rulo fırça 5- Sentetik zemin fırçası 6- Parlak vernik 7- Koruyucu Örtü 8- Rulonun temizleneceği bir kap veya boya dökme aparatı 9-Bulaşan boyalar için ıslak mendil veya ıslak bez

Odanızdaki Kapılar İçin Boyama Önerileri

Kapı nasıl boyanır?

Kapı boyamak için ilk önce alanında uygun bir renk seçmelisin. Amerikan veya ahşap kapılarınızı su bazlı ahşap boyasıyla boyayabilirsin. Öncelikle boya yapacağın alanın temizlenmiş olması gerekir. Boya ve sonrasındaki işlemlerde gözle görülmeyen tozlar ve tüyler boyanın üstüne yapışarak kötü bir görüntü oluşturabilir. Kapını güzelce temizleyin, parke üzerini boya damlamaması veya zemini çizmemesi için koruyucu örtügibi bir malzeme ile kapatın. Kapınızı menteşeden sökerek ana iskeletten ayırın. Eğer kapınız ana iskeletten ayrılmıyorsa duvara veya eşyalarınıza çarpmaması için gerekli özeni gösterin. Kapınız önceden vernikli ise aldığı darbeleri düzeltmek için bir iki kat zımpara uygulayın (darbe görmemiş-çizilmemiş veya önceden mat vernik kullanılmış ise zımpara yapmanıza gerek yoktur). Kapınızı güzelce temizledikten sonra ahşap boyayı bir kaba boşaltın. İlk olarak sentetik zemin fırçası ile dar alanları boyayın. Dar alanları boyamanız bittikten sonra Sünger rulo fırça ile geniş alanları boyayın, burada püf nokta boyadığın alanın üstünden tekrar tekrar geçmemen. Fırçadaki boyayı üstten alta gelecek şekilde ruloda boya bitene kadar kullanmalısın. Fırçanın hareketleri yatay değil dikey şekilde olmalı. Aynı şekilde bütün yüzeyi boyadıktan sonra kapını 24 saat kurumaya bırakmalısın. 24 saatin sonunda ikinci katı atabilirsin. Kapıda koyudan açık renge geçiş yapmak istiyorsan 24 saat aralıklarla 3 ya da 4 kat; açıktan koyuya geçirmek istiyorsan yine 24 saat arayla 2 kat atman yeterli olacaktır.

Kapı nasıl verniklenir?

Kapını boyadıktan sonra vernik yapmak istiyorsan öncelikle vernik yapacağın alanı tozdan kurtarmak için temizlemelisin. Kapının temizlenmesinin ardından su bazlı akrilik verniği bir kaba boşaltmalısın. Boya yaparken olduğu gibi sentetik zemin fırçası ile önce dar alanlar, sünger rulo fırça ile geniş alanlar üst üste gelmeyecek şekilde verniklemelisin. Vernik işlemi bittikten sonra 24 saat beklenip ikinci katı geçmelisin. Birkaç gün kurumaya bırakmalı ve bu süreçte dokunmamalısın. Boya ve vernik yaptıktan sonra en önemli süreç koruma. Kapını akrilik boyanın kemikleşmesi için özellikle darbelere karşı yaklaşık 3 hafta kadar koruman gerekiyor.

Diğer Yazılara Göz At
Boya
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Boya
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Boya
Kalorifer Boyası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Toast Message