Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Odanıza Retro Bir Hava Katacak Boyama Fikri: Strié
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Odanıza Retro Bir Hava Katacak Boyama Fikri: Strié

Yayınlanma tarihi: 30.04.2021

Ev dekorasyonuna renk katmak ve inovatif tasarımlara imza atmak adına iyi bir fikir olan Strié boya uygulaması, son dönemin popüler uygulamaları arasında yer alır. Fransızca kökenli bir kelime olan Strié, Türkçe karşılığı olarak çizgili olarak çevrilir. Duvarlarda şerit biçiminde çizgili bir görüntü oluşturan bu Strié boya uygulaması duvar kağıtlarından daha az maliyetli ve daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle tercih edilir. Eklenecek şerit dokusunu daha hafif biçimde ağırlaştırmadan ekleyen bu teknik, çabalarınızın karşılığını almanızı sağlayan görüntüsüyle göz doldurur. Duvarlarına, kapılarına, panellere çizgili veya hafif çizgili bir görünüm vermek için boya ve fırça yardımıyla uygulanan bu yöntemin nasıl olduğunu merak ediyorsan bu yazımız sana göre.

Strié Boya Uygulaması İçin Nelere İhtiyacın Var?

Yarı parlak 2 adet boya, boya fırçası, boya rulosu, pamuk bez, Strié fırçası, dekoratör sır bu işlem için gereken materyallerdir. Su bazlı veya yağ bazlı bulunan sırlar kullanım yönünden farklılık gösterir. Yağ bazlı yani lateks olan sır boyaları, koku olmaması ve kolay temizlenebilir olması yönüyle ön plana çıkar. Yağ bazlı sırlar ise daha yavaş kurur ve bu nedenden ötürü daha uzun bir çalışma süresi sunar. Kuruduktan sonra çok daha sağlam bir yüzey sağlayan yağ bazlı sırlar da bu sebeplerden dolayı tercih edilir. İhtiyacınıza göre sır boyası ve boya renkleri tercih etmen gerekmektedir.

Strie Boya Uygulaması Nasıl Yapılır?

Odayı Strié boya uygulaması için hazırladıktan sonra, duvarlarınıza zımpara veya baz gibi boya öncesi uygulamalardan dilediğini uygulayabilirsin. Seçtiğin 2 boya rengini birbiriyle uyumlu seçersen görüntü olarak çok daha estetik tasarımlara imza atarsın. İlk katmana süreceğin boya şerit altında görünecek ton olduğu için açık renklere yönelebilirsin. Örneğin; sarı ve koyu yeşil renklerini seçebilirsin. Bir kat temel boyanı duvara sür. Ardından dekoratör sır ile diğer boyayı uygulamadan önce birleştir. 3 parça normal boya ve 4 parça sırı birleştirebilirsin. Bu karışımı iyice karıştırarak kıvamına getirerek işleme devam etmelisin. Ardından oluşan karışımı yaklaşık 15.30 santimetre genişliğinde dikey şeritler halinde uygula. Bu konudaki püf noktalardan birisi sürekli duvar boyunca değil yukarı ve aşağı hareketlerle ruloyu uygulamandan geçiyor. Sır ve boya karışımın kurumadan önce fırçayı yukarı aşağı hareketlerle şeritler halinde uygula. Uzun ve yumuşak darbelerle yukarıdan aşağıya veya aşağıdan yukarı doğru çalışmalar yaparak devam etmelisin. Şeritler oluştuktan sonra işlemini bitirip güzelliğin keyfini çıkarmak için kendine bir kahve demleyebilirsin. Duvarlarda, duvar kağıdının maliyetine ve zahmetine girmeden; el emeği göz nuru tasarımlar oluşturmak adına tercih edilen Strié boya uygulaması oldukça hoş sonuçların doğmasına yol açar. Fırçanın enini geniş seçmen işlemin çok daha kısa sürede bitmesini ve görüntünün çok daha güzel olmasını sağlar. Birbirine uyumlu renklerle kendi emeğiniz olan dekorasyonunuz her gün göz zevkinin tatmin olmasına yardımcı olacaktır.

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Duvar Boyasında Yeşil Tonları Nasıl Kullanılır?
Genel
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Genel
2024 Yılının Trendi Ev Boyası Renkleri Hangileridir?

Toast Message