Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Mutlu ve konforlu uyku için hangi renkleri tercih etmelisin?
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Mutlu ve konforlu uyku için hangi renkleri tercih etmelisin?

Yayınlanma tarihi: 16.04.2021

"Işıkları kapat" ifadesini duyduğunda uyku zamanının geldiğini anlarsın. Işığın açık kalması, gözlerine ilişen parlaklık uykunu engelleyebilirken loş ışık ve mavi tonlar uykuya geçişini kolaylaştırır. Yatak odasında kullanılan ışık, duvar rengi ve kullanılan eşya renkleri de dahil her şeyin uyku kaliten üzerinde bir etkisi olduğu bilmelisin. Modern ve konforlu yatak odaları için renk belirlerken, rengin ruh haline iyi gelmesi ve dalmayı kolaylaştırması önemlidir. Sakin ve mutlu hissettiğinizde uykuya daha çabuk geçersin. Yatak odanda hangi renklerin daha kaliteli uyku uyumanda yardımcı olacağını öğrenmek için yatak odası rengi önerilerimize göz atabilirsin.

Uyku için en ideal yatak odası rengi "mavi"

Pek çok araştırma mavinin dinginlik ve sakinlik üzerine etki ettiği yönünde bilgiler sunar. Önemli olan da zaten içsel dinginliği yakalaman zira sakin bir ruhun uykuya geçişi de aynı ölçüde kolay olur. Göz retinası ve ilişkili olduğu gangliyon bağlantıları adı verilen özel sinir hücreleri özellikle mavi renge duyarlıdır. Maviyi gördüğünde beyne huzurlu bir ortamda olduğun iletisi gider, nabzın düşer, güvende ve rahatlamış hissedersin. Suya ve göğe bakmak gibi değerlendirirsen yatak odanda neden mavi rengin olması gerektiğini anlayabilirsin.

Yatak odası rengi için Feng Shui'den ilham alabilirsin

Bir uzak doğu felsefesi olan Feng Shui kelime manası olarak rüzgar ve su gibi doğayı çağrıştıran anlamlar taşır. Tamamen enerji akışını doğru yönlendirmeyi hedefleyen kişisel inanç sistemi olduğundan yatak odanı doğa ile uyumlu toprak, su veya soft tonlarda boyaman fayda sağlayabilir. Feng Shui öğretisine göre yatak odasını dekore ettiğinde gün ışığından bolca yararlanabileceğin renkler öne çıkabiliyor. Örneğin açık sarıya boyadığın bir duvar gün ışığını sabah daha iyi yansıtır. Erken kalkıp erken yatma kuralını yaşamına adapte edebilmen için rahat bir uyku ve uyanış saati önemli.

Sadelikse tercihin yatak odası rengin beyaz olabilir

Herkes renklerden hazzetmez, sadeliği seviyor ve tüm yaşamda uygulamaya çalışıyorsan iyi bir uyku için odanı beyaza boyayabilirsin. Hijyen duygusu ve güven vermesinden ziyade göz yoran karmaşadan uzak olması nedeniyle saflığın sembolü beyazın tüm tonlarını odandaki duvarlarda kullanabilirsin. Mobilyaların dokulu veya desenli olması, kullandığın örtülerin sıcak soft renkler içermesi yatak odanı bir klinik havasından arındırarak sıcaklık yaratır. Kendini mutlu hissettiğin yerde uyuman kolaylaşır.

Yatak odası renginde yeşil ve sarı alternatif olabilir

Duyularına hitap eden bir yatak odası dekorasyonu oluşturmak için; renk uyumlarına, zıtlıklara, eşyalara, odanın metrekaresine hatta güneşin odanın içine girişine kadar tüm ayrıntılara dikkat etmen gerekir. Huzurlu bir gece uykusunu teşvik eden sarı ve yeşil gibi renkler stres azaltıcı özellikleriyle faydalı bir yatak odası rengi olabilir. Odayı boyarken parlak renkler yerine ışığı emen ve göz yormayan mat olan renk tonlarını tercih etmelisin. Sen de rahat bir uyku için en çok tercih edilen yatak odası renklerini Bi'Boya'da bulabilir hemen satın alabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Duvar Boyasında Yeşil Tonları Nasıl Kullanılır?
Genel
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Genel
2024 Yılının Trendi Ev Boyası Renkleri Hangileridir?

Toast Message