Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Mutfak Dolaplarında İki Farklı Renk Önerisi
Mutfak Dolaplarında İki Farklı Renk Önerisi
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Mutfak Dolaplarında İki Farklı Renk Önerisi

Yayınlanma tarihi: 11.08.2021

Mobilyadan, boyaya, dekorasyondan dekoratif öğelere kadar tüm tarzımızı yansıttığımız yerlerdir evlerimiz. Mutfaklar ise yemek hazırlıkları, yemek sofraları, beş çayları ve sohbet ortamları derken günün epey bir zamanı için bize ev sahipliği yapar. Sen de zamanının çoğunu mutfakta geçirenlerdensen mutfağını ve mutfağının dekorasyonunu çok önemsiyorsun demektir. Mutfaklarda mobilya ve malzeme seçimi kadar mobilya ve duvarlar için seçilecek renkler, mutfak dolap renkleri ve kombinasyonlar da önem taşır ve seçeceğin kombinasyonlar aslında seni yansıtır.

Mutfak Dolap Renklerinde Alternatifler

Mutfak dolap renklerinde bir dönem uzun bir zaman koyusundan açığına tek renk modası hüküm sürdü. Ancak artık mutfağında hareketlilik, canlılık ve farklılık arayanlar en az iki renk kombinasyonu tercih ediyor; çünkü mutfak dolap renklerinde iki farklı renk seçmek hem görsel algı yaratmak hem de özellikle küçük mutfaklara derinlik algısı kazandırmak konusunda pratik bir çözüm sunuyor. Böylece bu kolay yöntemle mutfağının ihtiyaçlarına ve dizaynına göre seçeceğin renkler sayesinde ortamdaki algıyı şekillendirmen mümkün. Üstelik bunun için yapman gereken sadece mutfağına, ne istediğine ve tarzına uygun iki renk belirlemek ve bunu mutfağına uygulamak. İki renk kombini derken birkaç seçenek akla geliyor. Dilersen alt ve üst mutfak kabinlerini farklı boyayabilirsin, dolap sayısı fazla ise odak noktası belirleyip yarıya kadar farklı bir renk uygulaması yapabilirsin ya da ada mutfak mevcutsa bu bölümü kabinlerden farklı bir renge boyayarak da farklı renk kombinasyonu yapman mümkün.

Mutfağının İhtiyacına Yönelik Renk Kombinleri

Mutfağında sakinlik ve klasik bir görüntü arayanlardansan açık renklere odaklanabilirsin. Kırık beyaz, açık gri, vizon gibi açık tonları kullanabilirsin. Bu açık tonlarla natürel ahşabı birleştirebilirsin. Ancak mutfağımda dinamizm ve hareket yaratmak istiyorum diyorsan açık tonlarla mor, mavi, kırmızı gibi canlı renklerin uygun tonlarını bir araya getirerek bunu gerçekleştirebilirsin. Mutfağının küçük ya da büyük oluşu seni mutfak dolap renkleri seçimi ve kullanımı konusunda yönlendirebilir. Küçük bir mutfağa sahipsen ortama derinlik ve ferahlık katmak adına üst kabinleri açık tonlarda alt kabinleri ise koyu tonlarda seçebilirsin. Üst kabinleri açık renkte tercih etmen gün ışığının da yansımasıyla ortama aydınlık bir görünüm kazandıracak, böylece mekanda yine ferah bir algı oluşacak. Büyük bir mutfağa sahipsen alt üst kabinleri farklı renkte seçerek ya da belli bir nokta belirleyip iki renk uygulayarak da mutfağında dinamik ve trend bir görünüm elde edebilirsin. Ada mutfağa sahipsen mutfağındaki kontrast görünümü ada mutfak için seçeceğin farklı bir tonla oluşturabilirsin. Mutfağın üst kabinlerinde koyu renkler genelde tercih edilmiyor. Üst kabinlerde koyu renk bir uygulama mutfağının karanlık, kasvetli ve olduğundan daha dar algılanmasına yol açacaktır.

Mutfak Dolap Renkleri Seçerken Mutfak Eşyalarını Göz Ardı Etmeyin

Mutfak dolap renklerinizi belirlerken kendi tarzınızı, zevkinizi, trendleri ve mutfağınızın ihtiyaçlarını plana dahil etmek önemli. Ancak mutfakta hakim olan renk kombinasyonunun mutfak eşyalarınıza ve aksesuarlarınıza uyum sağlaması da önemlidir. Bu mutfağınızın tam bir bütünlük içerisinde görünmesine hizmet eder. O yüzden mutfak dolap renklerini seçerken bu noktayı da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Mutfak Dolaplarında İki Farklı Renk Önerisi
Diğer Yazılara Göz At
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Duvar Boyasında Soğuk Renkler Hangileridir? Soğuk Renk Tonları
Renklerin Gücü: Ev Dekorasyonundaki Uyumlu Renkler

Toast Message