Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Mutfak Dolaplarında Derin Etkisi
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Mutfak Dolaplarında Derin Etkisi

Yayınlanma tarihi: 13.04.2021

Mutfak dolaplarının hangi renk olacağına karar veremiyor musun? Klasik beyaz ya da ahşap desenli mutfak dolap modelleri yerine artık farklı renklerle birlikte kullanılabilen koyu renkli olanları tercih edebilirsin. Özellikle kulpsuz kapaklı dolaplarda pürüzsüz bir yüzey, hem gözüne hoş görünür, hem de rahatlatıcı bir etki yaratır. Neredeyse her renk tonuyla uyuşabilen siyah ve gri renkler, mutfağına canlılık katacak. Bi'Boya'nın derin rengi, mutfak dolabına istediğin hareketliliği sağlamanın bir yolu olabilir. Griye yakın renkli, ahşap ve metal gibi her türlü yüzeye uygulanabilen bu boya, zamanla parlaklığını yitirmez. Mutfakta karşılaşacağın en büyük problemlerden biri nem ve yağlanma. Fakat bu boya, ortamda oluşan fazla nemden dolayı kabarma ya da çatlama yapmaz, renkleri zamanla solmaz. Aynı zamanda parlak zemini sayesinde kolayca silebilirsin. Böylece mutfakta sana zaman kazandırır.

Derin renginin yanında hangi renkler kullanılabilir?

Koyu renk mutfaklarda yaygın olarak kullanılan diğer renkler mermer tonları ve ahşap. Mermer tonları, yani açık gri ve beyaz ile mutfağına ferah bir hava katabilirsin. Özellikle tezgahlarda ve duvarlarda bunu kullanabilirsin. Açık kahve tonları ise, koyu renklerin sertliğini kırarak daha sıcak bir ortam yaratmanı sağlar. Mutfağın ortasına koyacağın ada tezgahın ahşap olması, mutfak dolabı ile modern bir uyum yakalayacaktır. Karışıklığı sevmiyorsan beyazı da tercih edebilirsin. Çok fazla ışık almayan bir mutfağa sahipsen, beyaz renk ortamı daha aydınlık ve doğal gösterecektir. Yine de renklerden vazgeçemem diyorsan, yaratıcılık senin içinde! Derin rengi ile boyanmış mutfak dolaplarının yanında Yaz tonları çok iyi ikili olabilir. Hareketi daha çok seviyorsan kırmızı ve yeşil tonları da mutfağına heyecan katacaktır.

Derin rengini dolaplarına nasıl uygulayabilirsin?

Mutfak dolap kapakları, aslında çok kolay söküp takabileceğin elemanlar. Bir tornavida yardımıyla kapakları ve kulplar gibi kapak aksesuarlarını kolayca sökebilirsin. Kullanımı çok kolay olan derin rengini, rulo fırça yardımıyla dolap kapaklarına uygulayabilirsin. Boyanmasını istemediğin kısımlar varsa bu alanları bir bant yardımıyla gizleyebilirsin. Bi'Boya, su bazlı bir yapıya sahip. O yüzden evde kullanman için çok uygun. Boyama işlemin bittiğinde tek yapman gereken kurumasını beklemek. Eğer dolaplarının kulplarının yeni görünüşüne uymadığını düşünüyorsan, daha uygun tasarım ve renkte olanlarla değiştirebilirsin. Tabi ki dolap aksesuarlarının tekrar takılması işlemini boya kuruduktan sonra yapmalısın. Bittiğinde mutfağın yeni baştan yapılmış gibi olacak!

Koyu renklere uygun ışıklandırma nasıl olmalı?

Koyu renk mutfak dolapları ne kadar hoş gözükse de, özellikle gece saatlerinde oldukça karanlık bir ortam oluşturabilir. Bunu çözmenin en kolay yolu aydınlatma elemanlarıdır. Dolaplarının içini ve dışını iyi bir şekilde aydınlatmalısın ki, hem mutfakta yarattığın ambiyans her saatte hissedilsin, hem de sana kullanım kolaylığı sağlasın. Eğer mutfağında koyu ve beyaz tonlarını kullanıyorsan beyaz ışık, diğer renk birleşimlerinde ise sarı ışık tercih etmen daha uygun olur. Mutfak dolabı içinde küçük LED lambaları tercih edebilirsin. Tezgah üstü için daha güçlü bir aydınlatıcı, senin için daha ferah bir çalışma alanı oluşturacaktır. Özellikle spot ışıklar, isteğe göre hareket ettirilebileceğin için daha kullanışlı olur.

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Duvar Boyasında Yeşil Tonları Nasıl Kullanılır?
Genel
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Genel
2024 Yılının Trendi Ev Boyası Renkleri Hangileridir?

Toast Message