Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Mutfağında Gri-Sarı Uyumunu Yakala!
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Mutfağında Gri-Sarı Uyumunu Yakala!

Yayınlanma tarihi: 30.12.2020

Farkında olunmasa da renklerin insan hayatı üzerinde etkileri çok fazladır. Kullandığın aksesuarların, giysilerin hatta odanın duvarlarının renginin dahi psikoloji üzerinde etkileri vardır. Dekorasyonda boğucu renklere yönelirsen bir süre sonra olduğun ortamda içinin sıkıldığını fark edeceksin. Bu yüzden yaşam alanının renklerini doğru seçmen önemli... Özellike içinden geçtiğimiz pandemi göz önüne alındığında mutfağın dekorasyonunun enerji veren canlı renklerle ve mobilyalarla yapılması önem taşıyor. Renklerin uyumunda duvarlar, perdeler ve mobilyalar ahenk içinde olmalı ve gözü yormayan detaylar seçilmeli. Renkler göz önüne alındığında mutfakta, dinlendirici renkler ile neşe veren tonların uyumlu ikiliğinden yararlanmak iyi bir seçenek olabilir.

Dinlendirici, huzur veren renklerden olan gri renk ve tonları mutfağında tercih edebileceğin uyumlu renklerdir. Birçok renge uyum sağlayabilen gri renk; metalik gri, açık gri, canlı gri, süt gri gibi tonlara ayrılır. Her tonunu mutfağında uygulayabilir dilersen ton sür ton yapabilirsin. Fakat gri rengi ile ton sür ton yapmak mutfağını boğabilir. Bu durumun önüne geçmek için kontrast renklere yönelmek daha iyi olur. Örneğin sarı gibi canlı bir rengi gri ile kombinlemek mutfağında canlı bir sadeliği yakalamanı sağlar.

Mutfağında Gri-Sarı Uyumunu Yakala!

Sarı ve griyi mutfağında nasıl kullanabilirsin?

Grinin nötr enerjisi, sarının neşe veren yumuşak tonu mutfağında olduğun her an olumlu duygular yansıtır. Açık sarı tonları insanları daha mutlu ederken parlak sarı renk dikkat çekmesi gereken detaylara odaklanmayı sağlar. Parlak sarının fazla kullanılması göz yorabildiği için soft renklerin ona eşlik etmesi önemlidir. Örneğin; mutfağındaki masanın veya dolapların dikkat çekmesini istiyorsan sarı renk seçtiğin dolap kapaklarına gri masa takımı eşlik edebilir. Gri renkle daha minimalist tarza yöneleceğin mutfağında sarı tonlarla mekanı aydınlatabilirsin. Gri - beyaz seçtiğin mutfak mobilyalarına sarı perdelerin eşlik etmesi müthiş bir uyum sağlayabilir. Sarı renkli benchler, koltuklar ile mutfağına renk katabilirsin. Mutfağın küçükse geniş göstermek için yansıtma özelliği olan metalik, parlak gri tonlarını tercih edebilirsin. Asil koyu gri dolaplara eşlik edecek ufak sarı bir kilim ile mutfağında ferah bir görünüm yakalayabilirsin.

Duvarlarda sarı ve grinin tonlarını kullanarak dekorasyona pozitif etki yaratabilirsin. Parlak sarı renk uzun süre maruz kalacağın için duvarlar için pek tercih edilmese de açık sarı tonu rahatlıkla kullanabilirsin. Gri dolapların ve mobilyaların eşlik edeceği mutfağında sarı duvarlar şık olacak. Grinin asil havasını mutfak duvarlarında da tercih edebilirsin. Grinin soğuk havasına canlılık katacak sıcak sarı dolaplar ve aksesuarlar ile hem canlı hem de asil bir mutfak oluşturabilirsin. Tüm renkler için olduğu gibi sarı ve gri için de doğru tonu kolaylıkla bulabileceğin Bi'Boya'da tarzına uygun rengi bulabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Mekan
deneme
Mekan
Deneme
Mekan
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message