Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.

Toast Message


Ürün Tipi

Renkler

Ebat
ürünler hazırlanıyor.
üründen ürün gösteriliyor
Daha Fazla Ürün Göster

Mor Renk İç Cephe Boyası

M.Ö. 15. yüzyılda Antik Fenikeliler bir tür kabuklu deniz canlısı olan Murex’i kullanarak ilk kez mor rengi elde etmişler. 18. yüzyıla kadar rengin pigmentinin üretimi oldukça zor olduğu için hiçbir ülke bayrağında kullanılamamış. Elde edilmesindeki bu zorluktan dolayı oldukça pahalıymış, bu da tarih boyunca bu rengin kraliyet ve imparatorluk rengi haline gelmesini de sağlamış. Roma, Bizans, Pers imparatorluklarının yanı sıra, İngiltere'de de mor renk kraliyet ailesini simgeler hale gelmiş. 19. yüzyılda William Henry Perkin'in şans eseri sentetik mor rengi keşfetmesiyle ulaşılabilir hale geldi. Kendisi sayesinde bu rengi birçok alanda kullanabiliyoruz, özellikle duvar rengi olarak kullanıldığı alana bambaşka bir etki verdiği yadsınamaz bir gerçek.Mor Rengin Duvardaki Etkileri Nelerdir? 

Mor duvar boyası, boyanın kullanıldığı mekâna ve kullanım şekline göre farklı etkilere sahiptir. Kullandığın mor tonu ya da kombinlediğin renkler sayesinde değişik etkiler yaratabilirsin. Moru temel renk olarak kullanacaksan, tek bir tonda sabit kalmak yerine, morun farklı tonlarını kombine ederek daha ferah ortamlar elde edebilirsin. İstersen moru kontrastı olan sarı ile açık renk bir fon üzerinde birlikte kullanabilirsin. Bu, gözü yormayan, dengeli bir kombinasyon yaratır. Dinlendirici, sakin bir ortam yaratmak istersen de, morun armoniği olan maviyi tercih edebilirsin.


Mor Renk: Çan Çiçeği, Eflatun, Yasemen, Lila İç Cephe Boyası Psikolojik Etkileri

   Romantik ve feminen bir hava katar.

   Hayal gücünü ve konsantrasyonu arttırır.

   Lüksü, zenginliği ve bilgeliği temsil eder.

   Zihni ve sinirleri sakinleştirir.

   Tansiyonu düşürme etkisi vardır.

   Migrene iyi geldiği ispatlanmıştır.

   Ruhsal ve fiziksel dengesizliği ortadan kaldırır.


Mor Renk Boya Hangi Odada Neden Tercih Edilir?

   Oturma odası ve salon: Canlı ve iddialı bir yapıya sahipsen mutlaka bu yaşam alanlarında mor kullanmalısın. Zamanının çoğu bu alanlarda geçiyorsa zihnini sakinleştirmesi ve dinlendirmesi için harika bir seçim olacaktır.

   Banyo: Dingin ve huzurlu bir banyo keyfi için morun açık tonlarını seçerek SPA etkisi yaratabilirsin. Burada moru beyaz ya da açık gri tonları ile kombinlersen oldukça hoş bir ambiyansa sahip olursun.

   Yatak odası: Romantik ve sakinleştirici etkisi sayesinde açık mor tonları yatak odan için ideal olabilir. Aman koyu tonlardan uzak dur! Bu tonlar kasvetli bir hava verebilir ve içimizdeki karamsar duyguları ortaya çıkarabilir.

   Çocuk odası: Pozitif enerjinin rengi olduğu için yoğun kullanmamak şartıyla çocuk odası için son derece uygundur. Üstelik yaratıcılık ve hayal gücünü arttırmayı da sağlar. Bu odayı hem çalışma hissini güçlendiren hem de morun karşıt rengi olan sarı ile kombinlersen harika olur!

   Çalışma odası ve ofis: Konsantrasyonu arttırma etkisi olan mor renk aynı zamanda klasik ve yaratıcı çağrışımlar da taşır, bu da moru çalışma odası ve ofisler için kusursuz bir seçenek haline getirir.

    Antre ve koridor: Morun kendine güven duygularını harekete geçiren, huzur veren açık tonları hoş bir görünüm sağlar.


Dekorasyonda Moru Tamamlayan Renkler Nelerdir?

Morun kullanımı pek kolay değildir. Hangi renkler ile kombinleyebileceğini bilmek, kullanımını kolaylaştıracaktır.

   Moru, beyaz mobilyalarla kullanılabileceğin gibi gümüş veya bakır renkleriyle ve pudra pembesi ile kombinleyebilirsin.

   Duvarda beyaz renk ile moru birleştirirsen, çok daha etkileyici ortamlara sahip olursun.

   Gri tonları ve siyah renkler ise her zaman mor renk ile mükemmel uyum yakalarlar.

   Sarı ile bir kontrast oluşturulduğunda, evinde bahar esintisi sağlar. Bunun için duvarlarında moru ve sarıyı beraber kullanabilirsin ya da duvarında tek renk kullanıp, mobilyan ile ya da bir ev aksesuarı yardımıyla bu görüntüyü yakalayabilirsin.


Mor Renk Duvar Boyası Kullanmanın Dekorasyona Etkisi Nedir? 

   Her ne kadar kullanımı zor olsa da sofistike ya da nostaljik etki yaratma konusunda harikadır.

   Başarılı aksesuar seçimleri ve renk kombinleri ile çok iddialı alanlar yaratılabilir.

   Yapaylıktan kaçınmak için dekorasyon öğelerinin seçimine önem verilmeli.


Boya yapmak sandığın kadar zor değil. Hadi bunu bir aktiviteye dönüştür ve bu kez kendin boya! Üstelik artık ekonomik boya almak da çok kolay. Silinebilir, nefes alan boya çeşitleri ile kaliteli boya arayışın Biboya.com.tr sayesinde sona erecek. Diyelim ki morun tonları arasında kararsız kaldın. Biboya.com.tr’den beğendiğin 3 tonunu seç, örneğin “Ahududu, Petunya ve Ametist”, renk kartları adresine gelsin. Kartlar eline ulaşınca kararını verip siparişini kolayca oluşturabilirsin. Siparişin hızlı teslimat garantisi ile aynı gün kargoda. Hem de elinde açılmamış boya kalırsa ücretsiz iade edebilirsin.

Sırala
Ürün Tipi


Ebat