Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Mobilyalara uygun duvar rengi seçimi nasıl yapılır?
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Mobilyalara uygun duvar rengi seçimi nasıl yapılır?

Yayınlanma tarihi: 29.04.2021

Neden bazı odalar rahat ve davetkar görünürken, diğerlerinin fazla dümdüz ya da yarım kalmış gibi hissettirdiğini hiç merak ettin mi? Bu bir tasarım sırrından kaynaklanır; o da renkler... Bir odanın dekorasyonunu yaparken duvar-mobilya uyumu sağlayacak renk düzenini seçersen odaya yalnızca çeşitlilik ve derinlik katmakla kalmaz, aynı zamanda sakinlik ve huzur duygusu da taşırsın. Renkler odanı bir anda muhteşem hale getirebilir!

Bütünleyici bir iç tasarımın temeli renk uyumu

Dekorasyonunu yapmak istediğin odada mobilyalarınla duvar renginin uyumlu olması dilediğin ambiyansı yaratmanı sağlar. Mükemmel duvar-mobilya uyumu için iç mekanda kullandığın tüm renklerin görsel ağırlıkları arasında bir denge oluşturmalısın. Bunu yapmaya başlamadan önce renk çarkını iyi tanırsan ana renkler, ikincil renkler ve bunların tüm ilgili tonları arasında farkı öğrenebilirsin. Dengelemek için koyu bir rengin daha açık bir tonla tamamlanması gerek. Mesela salonda beyaz ile kırmızıyı, gri ile yeşili ve sarı ile maviyi bir arada kullanmak gibi. Salonunda bu konsepti gerçekleştirmek için renkleri mobilyalar ve duvarlar arasında stratejik olarak dağıtmalısın.

Odanın büyüklüğüne göre mükemmel kontrastı yarat

Kusursuz bir duvar-mobilya uyumu yaratmak için odanın boyutlarını bilmek ve buna uygun bir renk düzeni belirlemek önemli. Küçük alanlarda renk düzeninin görsel dengesi daha çok açık renklere yönlendirir. Daha geniş bir odada ise mekanın daraltıcı olması gibi bir sorun yaşanmayacağı için turuncudan, kırmızıya kahverengiden siyaha kadar her renk tonunu bir araya getirip iyi bir renk şeması oluşturman mümkün.

Renkler arasındaki doğru zıtlığın gücünü kullan

Odanın gök mavisi duvarlar, hardal sarısı koltuklar ve bej rengi mobilyalarla döşendiğini hayal et. Duvar-mobilya uyumu odayı tamamen farklı bir alana çevirdi değil mi? Şık ve trende uygun bir iç mekan elde etmek için bir rengin etkisini diğeriyle dengelemelisin. Hem sakinleştirici hem de çağdaş bir renk paleti içinde yaşamak istersen kahverengi, krem ve griden oluşan bir oda yaratabilirsin. Üzerinde krem ve gri desenler bulunan kırlentlerle tamamlanan koyu kahverengi bir kanepe, ortamı ısıtan krem rengi mobilyalar ve açık gri duvar boyası ile duvar-mobilya uyumu yakalarken mekana sakinleştirici bir etki katmak elinde.

Sofistike bir tarz için yumuşak tonları vurgula

Beyaz mobilyalar kullanmayı seviyorsan ortamın aşırı soğuk ve resmi görünmesinin önüne geçmek için duvarda açık kahverengi kullanabilirsin. Duvar-mobilya uyumu her zaman birbirine en yakışır görünen renklerden oluşmayabilir. Uyum hissini artırmak için bej rengi bir koltuk takımını koyu turuncu ve altın renkleriyle harmanlayabilirsin. Duvarların gri tonlarından oluştuğu bir odaya alacakaranlık mavisi mobilyalar samimiyet katar.

Rahatlatıcı sahil stili için uyumlu tonlar

Odaya dinlendirici bir huzur ve aynı zamanda tatil rahatlığı getirmek istersen duvar-mobilya uyumu için kumlu açık bej tonlarını kullanabilirsin. Halı, duvarlar, koltuk ve sehpalar için aynı rengin tonlarını seçerek yumuşak bir uyum yaratabilirsin. Ferahlatıcı bir hava için kendini mavi ve doğal keten tonlarının akışını bırakabilirsin. Dekorasyon tarzına ve mobilyalarına uygun duvar rengi alternatifleri için Bi'Boya'nın kaliteli ürün yelpazesi arasından dilediğini seçebilir, odanın uyumunu artıracak rengi kolayca satın alabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Kalorifer Boyası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Toast Message