Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Mavi renk tonları ile ev dekorasyonu
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Mavi renk tonları ile ev dekorasyonu

Yayınlanma tarihi: 12.02.2021

Koyu ya da açık tonu ile huzuru ve sakinliği getiren mavi renk, her dönem yaşam alanlarına zenginlik katıyor, modası asla geçmeyen renkler arasında yer alıyor. Sen de salonlardan mutfaklara ve yatak odalarına kadar yaşam alanlarına mavi renk ve tonları ile ışıltı getirebilirsin. İşte ilham alabileceğiniz muhteşem mavi tonları.

Kraliyet mavisi ile cezbedici yaşam alanları

Mavi renk tonlarından olan kraliyet mavisi, azı karar çoğu zarar diyebileceğimiz renkler arasında yer alıyor. Az miktarda kullanıldığı takdirde sakinlik hissi yaşatır, fazla kullanıldığında ise üzüntü hissini yaşamanıza neden olabilir. Kraliyet mavisinin çarpıcı etkisini hissetmek için tuvalet gibi küçük alanlarda kullanabilirsin. Mutfak ve banyo dolaplarında kraliyet mavisini kullanarak dinginliği getirebilirsin. Genellikle mavinin koyu tonu olarak nitelendirilen bu renk iştah kapatıcı özelliğe sahip. Bu yüzden mutfak ve yemek odalarında kraliyet mavisini duvarlarında kullanmamaya özen göstermelisin. Yatak odanda yastık ve battaniyeler ile mavi rengin ışıltısını hissedebilir, salon ve oturma odanda ise aksesuarlar, koltuk şalları gibi küçük alanlarda kraliyet mavisi ile vurucu bir etki oluşturabilirsin. Bulunduğu ortama enerji veren kraliyet mavisini doğru renkler ile kombinleyebilir, yaşam alanındaki enerjiyi dengeleyebilirsin. Uçuk pembe ile daha dengeli ve yumuşak geçişler edebilirsin. Beyaz, krem ve açık gri gibi nötr renkler ile göz alıcı ahenk oluşturabilir, sarı ile doğal bir eşleşme yapabilirsin. Ancak ikisinin de canlı renk olduğunu unutmamalı ve nötr renkler ile dengeyi yakalamalısın. Deniz mavisi ve kraliyet mavisi ile sofistike bir dekorasyon oluşturabilirsin. Bunun için büyük oranda nötr renkler kullanabilir, kraliyet mavisi ve deniz mavisini az oranda kullanarak kombinleyebilir ve iki mavi renk sayesinde vurucu etki oluşturabilirsin. Aynı şekilde turuncu, kırmızı ve siyah renklerini de mavi renk ile bütünleyebilir, yaşam alanında kraliyet mavisinin ışıltısını yansıtabilirsin.

Açık mavi ile sakin ve klasik atmosfer

İnsan doğasına pozitif etkileri olan mavinin bir diğer tonu ise açık mavi oluyor. Gri mavi ve bebek mavisi ile benzer renkler arasında yer alıyor. Bu rengi gül kurusu, krem, koyu mavi tonları, şeftali rengi, lavanta ve leylak renkleri ve beyaz renk ile kombinleyebilir, sakinleştirici ve göz yormayan bir atmosfer oluşturabilirsin. Açık maviyi özellikle yatak odanın duvarlarında kullanabilir, özgürlüğü ve huzuru bedenen ve zihnen hissedebilirsin. İç açıcı bir atmosfer oluşturmak için açık maviyi beyaz çarşaflar ile kombinleyebilir, lacivert ve sarı desenli yastıklar ile odana canlılık katabilirsin. Salon ve oturma odanın duvarlarını açık mavi ile boyayabilir, duvarlarında altın kenarlı çerçeveler kullanabilir ve krem renk mobilyalar ile benzersiz bir ahenk oluşturabilirsin. Odana renk renk çiçekler ve bitkiler ile sıcaklık katabilir, kendine özel heyecan verici ve benzersiz bir alan yaratabilirsin.

Mavi renk tonları ile ev dekorasyonu

Gece mavisi ile enerjik ve göz alıcı yaşam alanları

Zamansız ve çok yönlü bir renk olan gece mavisi, çivit mavisi gibi koyu renkler arasında yer alır. Lacivert, kraliyet mavisi ve meneviş mavisi ile de benzer tonlarda olan bu mavi renk oldukça güçlü bir etkiye sahip olduğu için çok az kullanmalısın. Koyu mavi tonlarını gri, bej ve krem renkler ile yumuşatabilir, İskandinav bir his oluşturabilirsin. Dilersen salon ve oturma odanda kullanabilir, gece mavisinin oluşturduğu sofistike atmosferin tadını çıkarabilirsin. Dekorasyona hareket kazandıran gece mavisini turuncu ve sarı tonları ile parlatabilir, pembe ve zeytin yeşili ile çarpıcı bir görünüm elde edebilirsin. Ciddi bir hava katmak istersen siyah ile birlikte kullanabilir, gül kurusu, altın ve bordo renkleriyle ilgi çekici yaşam alanlarına imza atabilirsin.

Turkuaz ile daha ferah yaşam alanları

Her tarz dekorasyonun kurtarıcı rengi turkuaz girdiği ortamda taze bir etki bırakıyor ve ferahlatıcı bir görünüm elde etmeyi kolaylaştırıyor. Salon ve oturma odanı turkuaz mobilyalar ile döşeyebilir, beyaz, siyah, gümüş, mor veya pembe ile kontrast bir etki oluşturabilirsin. Mutfağını mavi tabureler ile neşeli hale getirebilir, yatak odanda duvar rengi olarak kullanabilir, duvarına asacağın aksesuarlarda turkuaz rengine yer verebilir ya da yastık ve yorganlarını turkuaz renginden seçebilirsin. Dilersen banyo duvarlarını bu ferahlatıcı mavi renk ile boyayabilir ya da banyonu turkuaz fayanslar ile donatabilir ve zarif bir dekorasyon oluşturabilirsin. Sen de sana ilham verecek mavi tonları- dekorasyon mavi ile buluşmak için Bi'Boya sitesini ziyaret edebilir, seni ve yaşam tarzını yansıtacak mavi renk ve tonları ile rahatlığı, dinginliği ve huzuru hissedebileceğin bir yaşam alanı oluşturabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
deneme
Deneme
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message