Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Koyu Tonlar ile Odalarınıza Derinlik Kazandırın
Koyu Tonlar ile Odalarınıza Derinlik Kazandırın
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Koyu Tonlar ile Odalarınıza Derinlik Kazandırın

Yayınlanma tarihi: 24.08.2021

Evinde yeniden dekore etmek istediğin çok küçük, dar veya oldukça büyük, bol duvarlı odalar mı var? Öyleyse iç mekan algısını değiştirirken odanı nasıl daha çekici hale getireceğin konusunda senin için bir kaç püf noktası bulduk. Renk kontrastları özellikle koyu tonlar ve yansımaları iç tasarımda sofistike bir algı oluşturmanda yardımcı olabilir. Evde belirli noktaları sahneleyip vurgularken koyu duvar boyası seçimlerinle, odana enerji verebilirsin. Yatak odası, mutfak, oturma odası fark etmeksizin tüm odaların için koyu renk tonları kullanarak daha gizemli ve sıcak bir etki yaratabilirsin.

Koyu Renk Boya Nasıl Kullanılır?

Okyanus mavisi, duman grileri, çimen yeşili gibi klasikleşen renklerin popüler iç mekan boya renklerine dönüşmesiyle koyu renk kullanımına doğru eğilim var. Doğadan esinlenerek oluşturulan bu renkler aslında sanıldığı gibi basık bir atmosfer oluşturmaz; aksine daha rahatlatıcı bir atmosfer yaratır. Çoğu sofistike izler taşıyan zengin pigmentli yoğun koyu renk tonları ortama lüks bir hava kazandırır. Sen de değişim için odana dramatik bir görünüm kazandırmak için koyu gri, füme gibi mütevazi tonlar kullanabilirsin. Koyu renk kullanımında dikkat etmen gereken en önemli ayrıntı, ışığı yani aydınlatmayı doğru kullanmandır. Odanı koyu renge geçirmeden evvel bol ışık aldığından ve oda ışığının yeterli olduğundan emin olmanda fayda var. Bazen odada derinlik algısı yaratmak için tüm duvarları değil de sadece tek duvarı, çerçeveleri veya tavanı boyamak yeterli gelebilir. Rahatlık aranan yaşam alanlarında koyu tonlar kullanarak içtenlik hissini yakalayabilirsin. Tek renkli koyu tonlar, düz çizgiler, pürüzsüz dokular, koyuluk içeren geometrik şekiller ve aydınlatma iç tasarıma derinlik kazandıracak aydınlığı sağlar.

Koyu Tonları Kullanman İçin Birkaç İp Ucu

Duvar lekelerini rahatlıkla engelleyebileceğin, odanı davetkar bir görünüme kavuşturacağın, kaliteli ve nefes alabilen Bi’Boya duvar rengini seçerek koyu tonları denemeye sen de başlayabilirsin. 1-Koyu renge boyamak istediğin odanın pencerelerinin doğal ışık için yeterli olup olmadığına dikkat edebilirsin. Doğal ışık az ise aydınlatmanı daha parlak ve büyük tercih edebilirsin. 2-Son zamanlarda özellikle mutfak fayanslarında tercih edilen siyah beyaz renk kontrastlarını daha modern bir görünüş için duvarlarında da uygulayabilirsin. 3-Muhteşem Bi'Boya renklerinden Çimen Yeşili hem ışığı en iyi şekilde yansıtması hem de üstün örtme gücü nedeniyle en sık kullandığın oturma odanda kullanabilirsin. 4-Genelde küçük tutulan yatak odalarını bordo veya pastel korel gibi tonlarda boyayarak daha gizemli bir atmosfer oluşturabilirsin. Pürüzsüz, parlak ve ipeksi duvar yüzeyleri için birbirinden farklı iç mekan boyaları ile evin enerjisini yükseltebilirsin.

Koyu Tonlarla Gelen Çağdaş Hava

Modern iç mekanlara derinlik ve çağdaş bir hava katan koyu tonları kontrast olarak değerlendirebilirsin. Ev mobilyalarının zıttını yahut bir duvar renginin zıttını tercih ederek dinamik bir hava yaratabilirsin. Açık renk öğelere vurgu yapan koyu renkli objeler veya duvar, yoğun görünür olmasıyla iç tasarıma karakter katar. Sadece duvar boyamakla değil derinliği koyu mobilya tercih ederek koyu renk aksesuar seçerek de yapabilirsin. Açık renk mobilyalarını kendin boyayarak büyük bir değişim yapabilirsin. Siyah - beyaz, kırmızı - yeşil, sarı - mor gibi zıt renklerin kontrastta kullanımı veya mobilyaların duvar renkleri ile olan uyumunu yakalaman tüm odayı karanlık görünmekten kurtarır. Kapıdan girişte en uzak duvarı koyu boyaman iç boyutu dengeleyen mükemmel bir etki yaratır. Koyu renk boyanabilir duvarları canlandırarak üç boyutlu olmasını ve daha geniş daha dar veya daha net görünmesini sağlayabilirsin. Renklerle oluşturacağın doku katmanları odanın boyutunu küçültüp büyütebilen etkilerle zarif bir derinlik algısı yaratarak sana yardımcı olur.

Koyu Tonlar ile Odalarınıza Derinlik Kazandırın
Diğer Yazılara Göz At
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Duvar Boyasında Soğuk Renkler Hangileridir? Soğuk Renk Tonları
Renklerin Gücü: Ev Dekorasyonundaki Uyumlu Renkler

Toast Message