Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Karteladan Ton Seçimi Yapmanın Püf Noktaları
Karteladan Ton Seçimi Yapmanın Püf Noktaları
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Karteladan Ton Seçimi Yapmanın Püf Noktaları

Yayınlanma tarihi: 12.05.2023

En iyi boya renklerini seçmenin en kolay yolu sevdiğiniz renklerden başlamaktır. En sevdiğiniz renkler tüm ev için ve yeni renk paletiniz için mükemmel bir ilham kaynağı olur. Karteladan boya rengi seçmek, boyamaktan daha önemlidir. Diyelim ki evinizi boyatmaya karar verdiniz ve bir renk seçmek istiyorsunuz. Hemen bilgisayarınızdan ya da tabletinizden renk kartelası aramaya başladınız. İstediğiniz rengi buldunuz ve doğruca en yakınınızdaki boya bayisine gittiniz. Sonrasında ise beğendiğiniz rengin kodunu söyleyerek boyayı satın aldınız. Eve gittiğinizde, boya ambalajını açıp bir baktınız ki renk beğendiğiniz renk değil. Sonradan pişmanlık yaşamak istemiyorsanız, vereceğimiz önerilere dikkat etmenizi, yazımızı sonuna kadar okumanızı öneririz.

Renk tonu nedir?

Renk tonları, bir renge eklenen siyah ya da beyaz oranlarının değişmesiyle ortaya çıkar. Siyah renk eklenince ana renk koyulaşır. Beyaz renk eklenince ise ana renk daha açık bir tonda olur. Renklerin karışımı sonucu ortaya çıkacak olan yeni renkler sonsuz çeşitlilikte olabilir. Duvar boyası seçmeden önce inceleyebileceğiniz renk kartelası üzerinde yüzlerce renk tonunu bulabilirsiniz. Bi’Boya’nın geniş renk kartelası ile tasarımınızı zenginleştirerek, ev dekorasyonunuza özgün bir üslup kazandıracak çeşitlilikte pek çok farklı alternatifi size sunar. Eviniz için doğru renk tonunu bulmak için birkaç küçük detaya dikkat etmeniz, gülümsemeniz için yeterlidir.

Renk Kartelasından Doğru Rengi Bulmak

Yeni arka planınızı seçecek en iyi kişinin kendinizin olduğuna inanıyoruz. Ancak bazen hepimizin fazladan yardıma ihtiyacı vardır, bu nedenle Bi’Boya ekibi üyelerinin kişiselleştirilmiş Bi’Boya renk kartelasını incelemenizi öneriyoruz. İster sıkıcı bir odaya enerji katmak ister yoğun bir odaya sakinlik katmak isteyin, bu renkler tam size göre. Önünüzde duran yüzlerce çeşit renk tonu arasından size uygun olanı bulmakta zorlanabilirsiniz. Kartela üzerinde birçok farklı ton mevcuttur. Kartelada bulunan renklerin duvarınızda nasıl duracağını hayal edemiyor ve birden fazla renk tonu arasında kalıyorsanız, bu tür olumsuzlukları yaşamamak için Bi’Boya renk kartelasından renk seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktayı sizin için tasarladık. Hayalinizdeki ana renge karar verdikten sonra renklere göre doğru tonu bulabilirsiniz. Tüm gün ışık alan, aydınlık bir oda için renk arıyorsanız renk kartelasından seçebileceğiniz renkler sınırsızdır. Yatak odası ve salon için seçeceğiniz renklerde daha açık tonları seçebileceğiniz gibi, koyu tonları da seçebilirsiniz. Az ışık alan ya da yalnızca yapay aydınlatma ile aydınlanan odalarınız için beğendiğiniz rengin açık tonunu tercih etmenizi öneriyoruz. Az ışık alan odanız için koyu tonları seçerseniz odanızı daha karanlık gösterecektir. Ayrıca size ilham olması adına aşağıdaki renkleri de tercih edebilirsiniz.

Karteladan Ton Seçimi Yapmanın Püf Noktaları

Turuncu

Düşüncenizi Genişletir, bu canlı ton, özgüveni azaltır ve kendinizi güvenle ifade etmenizi sağlar. Daha genç hissetmek istediğinizde evinizde kullanabilirsiniz. Kahkahanın ve kutlamanın rengidir. Ofisinizde, çocuğunuzun odasında vurgulu bir duvar eklemek isterseniz bu rengi seçebilirsiniz.

Derin Mavi

Verimliliği Teşvik Eder, düşüncelerinizi arındırır. Böylece dağınıklığı ortadan kaldırabilir ve hayatınızdaki en önemli şeyin ne olduğunu keşfedebilirsiniz. Büyük resmi küçük resimle bütünleştirmenize yardımcı olur. Derin mavi rengini, odanın her yerinde deneyebilirsiniz.

Yeşil

Serveti Artırır, doğadaki ana renk, yaşamın zenginlikleriyle tekabül eder. Yeni başlangıçların ve büyümenin rengidir. Yeşil duvara bakmak beslenmeyi temsil eder ve vücudun sabit kalmasına yardımcı olur, dengenizi dengeler ve istikrarı teşvik eder. Kendinizi gençleştirmek, fiziksel ve duygusal esenliği desteklemek için Yeşil renk tam size göre.

Açık Mor

Maneviyatı Artırır, daha yüksek bir düzleme bağlanmanıza yardımcı olacaktır. Mor, duygusal konularda yeni bir bakış açısını teşvik eder. Merhameti artırmak ve arkadaşlarınızı aileniz olarak deneyimlemek için evinizde kullanın. Açık mor bir ortamla güne merhaba demek size tazelik katacaktır.

Açık Mavi

Huzur Duygusu Verir, Gerginliği çözer ve sükuneti teşvik eder. Açık mavi özellikle eve rahatlık, ilişkilere uyum getirir. Kendinizi bununla çevrelemek, agresif eğilimleri sakinleştirmeye yardımcı olur ve anlaşmazlığı ortadan kaldırır.

Karteladan Ton Seçimi Yapmanın Püf Noktaları

Parlak Kırmızı

Sizi Güçlendirir. Bu bir uyarıcıdır. Cesareti ve korkusuzluğu teşvik eder. Kendinize olan güveninizi artırmak istediğinizde bu rengi kullanın. Ancak çok fazla kırmızı, sizi aşırı heyecanlı veya tedirgin hissettirebilir. Biraz uzun bir yol kat eder. Küçük dokunuşlarda kırmızıyı kullanmak yerinde bir karar olacaktır.

Sarı

Odaklanmanızı Artırır. Bu renk, zekayı ve zihinsel çevikliği geliştirmesiyle bilinir. Sohbeti teşvik etmeye ve düşünceleri netleştirmeye yardımcı olabilir.

Pembe

Kalbi Açar, nazik ve yatıştırıcı, pembe aşkın rengidir. Hassasiyeti teşvik eder ve duygusal geçiş zamanlarında bir rahatlıktır. Alıcılığı ve anlayışı artırmaya çalıştığınızda bunu odanızda kullanın.

Hangi renk tonları birlikte kullanılabilir?

İç mimarların yanı sıra, yaratıcı dünyada sanatçılar, grafik tasarımcılar ve fotoğrafçılar tarafından renk tonlarını birlikte kullanılır. Estetik olarak hoşa giden renk şemaları oluşturmak için renklerin birbirleriyle kombinasyon halinde özel olarak kullanılmasına renk armonileri denir. Seçilen renk kombinasyonları ve renk tekerleğindeki konumları, bir proje için kullanılan belirli renk uyumuna göre belirlenir. Doğru bir şekilde uygulandığında, oluşturulan renk şemaları uyumlu veya zıt olacak, ancak her zaman uyumlu olacaktır.

Tek Renkli Renk Uyumu

Tek renkli renk şemaları, tek bir renk tonunun değişen gradyanları kullanılarak oluşturulur. Görsel olarak, tek renkli renk şemaları inanılmaz derecede uyumludur ve huzur, sakinlik ve dinginlik duyguları uyandırır.

Benzer Renk Harmonisi

Renk tekerleğinde yan yana (yeşil, açık mavi, koyu mavi) herhangi üç rengin kombinasyonu, benzer bir renk uyumu olarak bilinir. Birincil, ikincil ve üçüncül renklerin yan yana oturma sırası göz önüne alındığında, benzer renk şemaları her zaman benzerlerinden birinin karışımı olan bir renge sahip olacaktır. Tek renkli renk şemaları gibi, benzer renk şemaları da doğası gereği uyumludur.

Tamamlayıcı Renk Uyumu

Tamamlayıcı renk uyumları, doğaları gereği, karşıt renktir, oldukça zıttır ve tam doygunlukta kullanıldığında tamamlayıcı renk olarak son derece canlı ve etkileyici iç mekanlar yaratabilir. Turuncu, mor, açık yeşil üçlüsünü bir hayal edin, ne demek istediğimizi anlayacaksınız. Bir tasarımcı veya bir müşteri olarak, bir iç tasarım planına başlarken, temel renk ve renk uyumları teorisinin anlaşılması zordur. Bu temel anlayış olmadan, basitçe birlikte çalışmayan renklerle iç tasarım renk şemaları oluşturma riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Bu olduğunda, bir projeye ne kadar para enjekte edilirse edilsin veya mobilya, aydınlatma ve aksesuar seçimleri ne kadar çarpıcı olursa olsun, bir arada maalesef çatışacaktır. Bu çatışmalar her zaman bariz değildir, son derece incelikli olabilir, ancak sonuçta bir şeyler yolunda gitmez. İşte o zaman hayal kırıklığı devreye girer. Bu nedenle, zaman harcamak çok önemlidir. Tasarım planınızı yapmadan önce, önerilerimizi dikkate almanız, sizin için çok iyi olacaktır.

Karteladan Ton Seçimi Yapmanın Püf Noktaları
Diğer Yazılara Göz At
Mekan
deneme
Mekan
Deneme
Mekan
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message