Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Karanlık Odalar İçin Boya Renkleri
Karanlık Odalar İçin Boya Renkleri
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Karanlık Odalar İçin Boya Renkleri

Yayınlanma tarihi: 11.08.2022

Karanlık odalar için boya renkleri neler olmalıdır? sorusuna cevap bulabileceğin makalemizi okumaya, seni davet ediyoruz. Güneş almayan bir odanız varsa, öncelikle odayı daha parlak hale getirmek için doğru duvar boya rengini seçtiğinizden emin olmalısın. Duvarlar bir eve girdiğinde en çok dikkat çeken ve mekânın daha aydınlık ve ferah görünmesini sağlayan en önemli şeydir. Bu yüzden duvar boyası seçimine dikkat etmen gerekiyor. Bej, krem, beyaz gibi açık renkler odanızı çok daha ferah ve aydınlık hissettirecektir. Güneye bakan güneşli bir odanın rengi, kuzeye bakan karanlık bir odanın renginden çok farklıdır. Bu nedenle, karanlık odalarda soğuk renklerden kaçınmak ve bunun yerine düşük doğal ışığı sıcak, soluk tonlarla dengelemek gerekir. Rengin nasıl görüneceğinden emin olmak istiyorsan, küçük boya paketleri kullanın ve seçtiğiniz tonları odadaki farklı aydınlatma koşullarında denemelisin. Ayrıca iç mekânında fark yaratmak istiyorsan kırmızı, sarı ve turuncu gibi daha sıcak renkleri denemekten çekinme. Sıcak renkler kullanımı zor renkler gibi görünse de doğru kullanım ile sizin ve odanın enerjisini artıracaktır. Yukarıda saydıklarımızın yanı sıra rengin insan psikolojisi üzerindeki etkileri de vardır. Bunu daha parlak göstermek istediğin odada bunu dikkate almalısın. Turuncu enerji getirir. Sıcak bir renk olduğu için neşelendirir. Böylece çalışma odanda da kullanabilirsin. Sarı güneşin rengi olarak bilinir ve bu nedenle portakal gibi neşe getirir ve kendini daha canlı hissetmeni sağlar. Oturma odanız veya ortak odanız karanlıksa sarı iyi bir seçim olacaktır. Tercihiniz kırmızı ise, kullanırken dikkatli olman gerekir. Kırmızı kullanmak daha risklidir. Enerji vermesine rağmen uyarıcı etkisi vardır. Evde dikkat çekmek istediğin belli bir nokta varsa kırmızıyı kullanabilirsin. Açık renk duvar boyası tercih etmenin yanı sıra dikkat edeceğin birkaç önemli nokta ile daha aydınlık bir yaşam alanı yaratabilirsin. Odan yeterince karanlık ve kasvetli olduğunda daha fazla gri eklemek biraz çılgınca görünebilir, ancak işe yarayabilir. Her şey seçtiğiniz renge bağlıdır, orta rengi seçersen odanın ne kadar aydınlık ve ferah olduğuna şaşıracaksın. Açık güvercin grisi veya biraz daha sıcak renkler gibi sessiz tonlar için gri ve bej karışımı düşün. Özellikle lavanta veya pembe olmak üzere tabanında başka bir ton bulunan griler, karanlık odalarını aydınlatmak için iyi bir seçimdir.

Karanlık Odalar İçin Boya Renkleri

Az Işık Alan Odalarınız İçin Renk Fikirleri

Oturma Odası Oturma odanın aydınlatması düşükse, çuha çiçeği ya da bal sarısı gibi sıcak, soluk tonları kullanmak en iyisi olacaktır. Ayrıca, odaya mümkün olduğunca fazla ışık yansıtmak için de pencerenin içini parlak beyaza boyayabilirsin.

Mutfak

Karanlık mutfaklar, sıcak yeşil, deniz mavisi ve açık, dumanlı mor gibi soğuk, yansıtıcı renklerle boyandığında anında daha parlak görünür. Yiyecek hazırlama alanına çok daha fazla ışık odaklamaya yardımcı olması için yönlü halojen spotları da kullanabilirsin

Yatak Odası

Karanlık bir yatak odasında güneşli bir hava yaratmak için ise duvarları kayısı veya şeftali gibi sıcak tonlarda boya. Gerçekten de, sıcak tonlar ışığın ortama yayılmasına yardımcı olur ve odanın daha parlak görünmesini sağlar. Işığı bir odaya yansıtmanın bir başka akıllı yolu da duvara büyük bir ayna yerleştirmektir

Banyo

Karanlık bir banyoyu daha hafif ve havadar hale getirmek için, nane veya canlı okyanus mavisi gibi renk tayfının daha soğuk tarafında canlı renkler seç. Zemine en yakın koyu tonu ve tavanda en açık tonu kullan. Bir boşluk hissi yaratmanıza yardımcı olacaktır. Işığı odaya geri yansıtmak için cam veya aynalı dolaplar kullanmak isteyebilirsin. Banyonun karşısındaki duvarı parlak beyaz veya krem rengine boyayabilir, banyodaki tüm ışığı dağıtabilirsin. Beyaz ve krem, biraz ayrık renklerdir. İstersen burada mavi gibi daha açık renkler seçebilirsin.

Koridor

Çuha çiçeği ya da şeftali gibi parlak sarı renkler kullanarak koridorunda samimi bir his yaratabilir ya da dışarıda daha zarif görünmek için ten rengi, yulaf ezmesi veya yumuşak yer mantarı gibi sıcak nötr renkler kullanabilirsin. Görünümü düzeltmek için gösterişli çerçeveli bir ayna veya parlak bir bakır masa lambası ekleyebilirsin. Bi`Boya'da şampanya, fildişi, kumlu bej, mavi gibi seçebileceğin renkler senin için en uygun olan renklerden. Bu renklere ulaşmak ve daha fazlasını online olarak sitede görmek istiyorsan Bi'Boya'ya gidip ürünü hemen sipariş verebilirsin. Oluşturacağınız sipariş sayesinde istediğin rengi elde edebilecek ve aynı zamanda kolayca iade etme imkanından da yararlanabileceksin.

Karanlık Odalar İçin Boya Renkleri

Sarı Renk

Çok fazla doğal ışığın olmadığında, bu hissi yapay ışıkla yeniden yaratmak amacı ile sarı iyi bir seçim olacaktır. Özellikle de küçük pencereli yatak odaları veya banyolar için ideal bir renktir. Sadece ışığın doğrudan parlamaması için odada yeterince yapay ışık olduğundan emin ol. Soğuk bir alana sıcaklık katmak için sarı, hafif ahşap detaylar ve beyaz aksesuarlarla iyi uyum sağlar.

Mavi Renk

Açık mavi gibi renkler, güneşli bir gökyüzünde bir bulutun üzerinde yüzüyormuş gibi hissetmene neden olabilir. Soluk mavi, özellikle düz beyaz yamalar ile süslendiğinde, karanlık bir alana ışık getirmeye yardımcı olur. Banyo veya evinin herhangi bir karanlık kısmı için mükemmeldir.

Gri Renk

Odan yeterince karanlık ve kasvetli olduğunda daha fazla gri eklemek biraz çılgınca görünebilir, ancak işe yarayabilir. Her şey seçtiğiniz renge bağlıdır, orta rengi seçersen odanızın ne kadar aydınlık ve ferah olduğuna şaşıracaksın. Açık güvercin grisi veya biraz daha sıcak renkler gibi sessiz tonlar için gri ve bej karışımı düşün. Özellikle lavanta veya pembe olmak üzere tabanında başka bir ton bulunan griler, karanlık odalarını aydınlatmak için iyi bir seçimdir.

Turuncu Renk

Bu renk ile gözüne biraz aşırı gelebilir ancak turuncuyu karanlık alanlarda kullanırken balkabağı ya da kayısı gibi daha yumuşak renkleri tercih et. Bu sıcak tonlar, mutfak ya da yemek odası gibi insanların toplandığı her oda için idealdir. Daha şık bir görünüm için koyu ahşap detaylar, kahverengi ve beyaz aksesuarlarla kombinlemeyi de deneyebilirsin. Böylece odana farklı bir hava katmış olacaksın.

Karanlık Odalar İçin Boya Renkleri
Diğer Yazılara Göz At
deneme
Deneme
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message