Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Hangi Mekanda Hangi Renk Kullanılmalı?
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Hangi Mekanda Hangi Renk Kullanılmalı?

Yayınlanma tarihi: 25.01.2021

Renklerin bizi etkilediği bilinen bir gerçektir. Bazı renkler kişiliğimizi bile yansıtır. Bundan dolayı evinde hangi odaya hangi rengi seçmen gerektiği konusunda oldukça titiz davranmalı ve acele etmemelisin. Doğru renkler ile evinde hem şıklığı yakalayabilir hem de ruh halini olumlu yönde etkileyebilirsin. Gelin hangi mekanda hangi renk kullanılmalı daha detaylıca göz atalım.

Hangi Mekanda Hangi Renk Kullanılmalı?

Yatak odalarında rahatlatıcı ve dinlendirici renkleri seçin

Yatak odalarında canlı tonlar yerine pastel tonlarını seçebilirsin. Günün stresinin ardından seni enerjileriyle sakinleştirecek ve dinlenmene yardımcı olacak renkleri seçmekte fayda var. Bu noktada gri yatak odasında kullanılabilecek renkler arasında yer alır. Zira dikkat dağınıklığını en aza indiren ve sakinleştirici etkisi olan bir renktir. Günün stresini grinin bedeni ve zihni sakinleştirici etkisi olan gri ile atabilirsin. Yatak odanda kullanabileceğin diğer renkler ise tabi ki de pastel tonlarıdır. Pastel tonlarının kişiye verdiği dinginlik ve huzuru kolaylıkla yaşam alanında hissedebilirsin. Peki pastel tonlarından hangi renkleri kullanmalısın? Yumuşak tondaki maviler, pembeler, yeşiller, sarılar ve lavanta renklerinden istediğin rengi kullanabilirsin. Ayrıca pastel tonları dar alanları da daha geniş gösterir. Yani uyku esnasında huzur arıyorsan hem de yatak odan dar ise pastel tonları tam da sana göre!

Hangi Mekanda Hangi Renk Kullanılmalı?

Salonlarda hangi renkler kullanılmalı?

Salonlar bir evin olmazsa olmaz mekanlarındandır. Kısacası evi ev yapan yerdir. Kimi zaman sevdiklerimiz ile vakit geçirdiğimiz, kimi zaman yalnızlığın keyfini çıkardığımız odalardan biridir. Bu yüzden bizdeki yeri ayrıdır. Bakalım hangi renkleri salonlarda kullanmalıyız? Mint Yeşili: Nane yeşili olarak da bilinir ve bulunduğu ortama ferah bir hava katar. Bu rengi duvar rengi olarak seçebilir, yaşam alanına adım attığın anda huzuru ve rahatlığı hissedebilirsin. Gri: Gri rengi yatak odanın yanı sıra salonuna da dahil edebilirsin. Gri renk ile hem zarif hem de modern bir dekorasyon oluşturabilirsin. Sıcak tonlarla mükemmel bir uyum yakalayan gri renk, yalnızca modern dekorasyonda kullanılmıyor. Aynı zamanda İskandinav ve rustik tarzda da rahatlıkla kullanıldığından dolayı diğer renklere göre daha güçlü bir etkiye sahip. Mavi: Özellikle kahverengi ve krem gibi nötr renklerle bir bütünlük oluşturan mavi ve tonları salonunda kullanabileceğin renkler arasında yer alır. Mavi yaşam alanlarındaki huzuru ve ferahlığı simgeler. Doğanın enerjisini salonlara taşımayı kolaylaştırır. Her renkte olduğu gibi eğer salonun az ışık alıyorsa, mavinin koyu tonlarından kaçınmalı ve daha açık tonlarına yönelmelisin. Örneğin turkuaz rengi ile odana ferahlığı getirebilirsin. Bej: Salonlarda sıkça tercih edilen bir diğer renk ise bej rengidir. Bulunduğu ortama sıcak bir atmosfer katar. Oldukça popüler olan bu rengi duvar boyası olarak tercih edebilirsin. Hareketlilik katmak istersen, bej ile uyumlu canlı tonları mobilyalarında kullanabilirsin. Siyah: Siyah da salonlarda kullanılabilecek renklerden birisidir. Fakat kullanımında dikkatli olmalısın. Aksi takdirde sıkıcı ve kasvetli bir ortam oluşturabilirsin. Bu noktada salonunun aldığı ışık miktarının yanı sıra tavan yüksekliği ve salonun genişliği de önemli. Özellikle küçük bir mekana sahip isen, siyahı belli başlı yerlerde kullanmalısın. Ayrıca siyahı açık tonlar ile birlikte kullanarak da yoğunluğunu azaltabilirsin.

Banyolarda kullanılması gereken renkler

Banyolar çoğunlukla diğer odalara göre küçük olan mekanlardır. Bu yüzden çok fazla koyu renk yerine açık renkleri tercih ederek, banyonu olduğundan daha geniş gösterebilir ve ferah bir ortam oluşturabilirsin. Beyaz olmazsa olmaz renklerdendir. Mavi ve yosun yeşili de ayrıca banyonun atmosferini en iyi yansıtacak renkler arasında yer alır. Fakat biraz daha farklı renkler kullanmak istersen, eflatun rengini, şeftalini rengini, menekşe rengini ya da açık yeşil gibi renkleri de banyonda kullanabilir ve alanını kişisileştirebilirsin.

Mutfaklarda hangi renklere yer vermeliyiz?

Mutfaklar yeteneklerin ve yaratıcılıkların sergilendiği, lezzetli yemeklerin çıktığı mekanlardır. Bu yüzden mutfakta kullanılacak renkleri mutfakta davetkar bir hava katacak renklerden seçebilirsin. Mutfakta kullanılan popüler renkler şunlardır: beyaz , fildişi, yeşil, mavi , kırmızı ve gri. Sarıyı tercih ederek mutfaktaki enerjini artırabilir, kırmızı ile iştahları daha da kabartabilirsin. Ancak tüm mekanı kırmızı yapmaktan kaçınmalı ve nötr renklerle dengeyi yakalamaya çalışmalısın. Yeşil bir diğer renk seçeneğimiz. Yeşili mutfağında toprak tonları ve beyaz ile rahatlıkla kullanabilirsin. Mavinin bir çok tonu mutfakta kullanılır. Sen de dilersen beyaz ile kombine ederek kendini bir sahil kasabasında hissedebilir, istersen de çelik renginde detaylar ile birleştirerek modern bir his uyandırabilirsin. Grinin güçlü bir renk olduğunundan bahsetmiştik. Hemen hemen her tarza uyum sağlayan gri, neredeyse her mekanda da kullanılabiliyor. Gri rengi aynı şekilde mutfağında kullanacağın diğer canlı renkler ile kombin edebilirsin. En kaliteli ve bütçene en uygun boyalara Bi'Boya 'dan ulaşabilirsin. 

Diğer Yazılara Göz At
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Duvar Boyasında Soğuk Renkler Hangileridir? Soğuk Renk Tonları
Renklerin Gücü: Ev Dekorasyonundaki Uyumlu Renkler

Toast Message