Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Evinizin Dış Cephesini Yenileyin: Dış Mekan Boya Renkleri
Evinizin Dış Cephesini Yenileyin: Dış Mekan Boya Renkleri
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Evinizin Dış Cephesini Yenileyin: Dış Mekan Boya Renkleri

Yayınlanma tarihi: 28.11.2023

Evlerin dış cephesi, evlerle alakalı ilk izlenimi yaratan ve evin karakterini ortaya koyan yüzeylerdir. Bu sebeple dış cephe boyası seçimi oldukça önemlidir. Dış cephe boyaları, evi tekrar renklendirmek ve güzelleştirmenin mükemmel bir yoludur. Dış cephe için kullanacağınız rengi seçmek önemli bir adımdır. Burada dikkat etmeniz gereken bazı faktörler vardır. Örneğin; yaşam alanlarına tazelik katmak isteyenler için daha pastel tonlar tercih edilmelidir. Daha asil bir görüntü için ise siyah ve tonları tercih edilmelidir. Burada dikkat etmeniz gereken, sizin nasıl bir görüntü ortaya çıkarmak istediğinizdir. Bu yazımızda sizlere örnek olması açısından dış mekan boya renkleri hakkında fikirler vereceğiz. Yaşam alanlarınıza renk katacak tonlardan bahsedeceğiz.

Evinizin Dış Cephesini Yenileyin: Dış Mekan Boya Renkleri

Dış Mekan Boya Renkleri

Bazı renklerin modası hiç geçmez. Bu renklerden biri de beyazdır. Asaleti ve ferahlığı temsil eden beyaz renk vazgeçilmez dış mekan boya renkleri arasında yer almaktadır. Beyaz renk, mekanı daha geniş ve aydınlık gösterir. Bu sebeple dış cephelerde de iç cephelerde de sıklıkla tercih edilir. Modern ve minimalist tarza sahip evler için beyaz ve tonları kullanılabilir. Klasik ve zamansız bir dış cephe boyası olan beyaz, evinizin zarif ve sade görünmesine yardımcı olur.

İnceleyin;Beyaz Silikonlu Dış Cephe Boyası

Beyaz silikonlu dış cephe boyası, cepheye çarpan yağmur suyunun yüzeyi ıslatmadan akıp gitmesini sağlar. Üstün örtme gücüne sahip olduğu için koyu yüzeylere de rahatlıkla uygulanabilir. Su ile seyreltildiği için koku yapmaz. Solvent içermediği için insan ve çevre sağlığına zarar vermez. Alkaliye dayanıklı olan dış cephe boyası, yağmur ve kar gibi olumsuz hava koşullarına karşı dayanıklıdır. Yüksek su buharı geçirgenliğine sahiptir. Bu sayede binaların nefes almasını sağlar.

Beyazın tonlarından biri olan bej, nötr bir renk olduğu için hemen hemen her dekorasyona uyum sağlar. Özellikle pastel renklerle bir arada kullanımı oldukça yaygındır. Bej ve tonları doğal malzemelerle bir araya geldiğinde ortama sakin ve huzurlu bir hava katar. Bej rengi, günümüzde sıklıkla kahverengiyle yani toprak tonlar ile birlikte kullanılır. Geleneksel ve tarihi evlerde de bu tonlar bir arada kullanılır.

Siyah ve koyu gri gibi asil tonlar da ev dış cephe boya renkleri arasında sıklıkla karşımıza çıkan renklerdir. Zarif ve zamansız renklerden biri olan siyah, asaleti temsil eder. Gri tonları ise, modern ve şık bir dış cephe estetiği sunar. Modern ve şık bir görüntü yaratmak isteyen insanlar için ideal bir seçenektir. Dış mekan boya renkleri arasında bulunan siyah ve gri, cam ve beton gibi malzemelerle bir araya geldiğinde ortaya kusursuz bir görsellik çıkarır.

Günlük hayatımızda en sık karşılaştığımız ev dış cephe boya renkleri arasında bulunan bir diğer renk ise kahverengidir. Doğanın sıcaklığını ve canlılığını evlere taşıma konusunda oldukça etkili bir renktir. Ahşap detaylarla bir araya geldiğinde sofistike bir görüntü sunan kahverengi, sakin bir hava elde etmenizi sağlar. Kahverengi, özellikle bitkilere bir araya geldiğinde etkileyici bir görüntü ortaya çıkarır. Kahverengi ve tonlarını evinizin dış cephesinde tercih ederek doğanın farklı tonlarını evinize taşıyabilirsiniz.

İnceleyin;Kahverengi Silikonlu Dış Cephe Boyası

Kahverengi silikonlu dış cephe boyası, içerdiği silikon sayesinde su itici özelliğe sahiptir. Cepheye çarpan yağmur suyunu iter ve bu sayede su, yüzeyi ıslatmadan akıp gider. Yüksek su buharı geçirgenliği sayesinde binanın nefes almasını sağlar. Üstün örtme gücüne sahip olan dış cephe boyası, alkaliye dayanıklıdır. Solvent içermediği için insan ve çevre sağlığına zarar vermez. Su ile seyreltildiği için koku yapmaz. Yağmur, kar ve nem gibi olumsuz hava koşullarına karşı oldukça dayanıklıdır.

Yeşil ve mavi gibi renkler ise doğada bulunan renkler oldukları için dış cephelerde sıklıkla tercih edilir. Yeşil dış cephe boyası, bahçe ile bir bütünlük ortaya çıkaracağı için geniş bahçeli evlerde tercih edilir. Mavi ise yazlık yerlerde veya denize yakın konumda bulunan evlerde tercih edilir. Deniz mavisi veya turkuaz gibi tonlar oldukça dikkat çekicidir.

Dış mekan boya renkleri söz konusu olduğunda yapacağınız seçim önemlidir. Evinizin tarzı, sizin binanızın dışındaki evlerin dış cephe renkleri, çevresel faktörler ve kişisel zevklerinizi göz önünde bulundurarak size en uygun seçimi yapabilirsiniz. Bu noktada seçeneğiniz fazla olduğu için boya örneklerini kullanabilirsiniz. Ev dış cephe boya renkleri geniş bir skalaya sahip olduğu için renk kartları size bu konuda yardımcı olacaktır.

Diğer Yazılara Göz At
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Kalorifer Boyası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Toast Message