Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Evinizi Geniş ve Aydınlık Gösteren Boya Rengi Fikirleri
Evinizi Geniş ve Aydınlık Gösteren Boya Rengi Fikirleri
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Evinizi Geniş ve Aydınlık Gösteren Boya Rengi Fikirleri

Yayınlanma tarihi: 10.06.2022

Evi aydınlık gösteren boya renkleri sayesinde güneşi evinize konuk edin! Parlak beyaz, doğal ışığı yansıttığı için duvara son derece yüksek bir parlaklık verir. Ve yeterli doğal ışık olmadığında, istediğiniz konaklama yerini bulamayabilirsiniz. Aksine odanızı daha karanlık hale getirebilir. Beyaz olmayan aydınlık bir oda var ise sıcak tonlarda nötr tonları tercih etmelisiniz. Ayrıca iç mekan rengini seçerken amacınızı, çevrenin şeklini, odanın cephesini ve mimarisini göz önünde bulundurmalısınız. Bu faktörler, boyanın farklı ışıklarda ve gün boyunca nasıl göründüğünü doğrudan etkileyecektir.

Evi Aydınlık Gösteren Boya Renkleri

Eviniz için en iyi boya rengini seçmek zor olabilir. Soğuk renkler, güneşli alanların sıkıcı görünmesini sağlayabilir. Özellikle odanız kuzeye bakıyorsa, ışıklar mavi olabilir. Bu, düz beyaz duvarlara mavi bir his verir. Bunun yerine, odanızı daha büyük göstermek ve rahat bir atmosfer yaratmak için tavan ve gömme lambaları yumuşak, sıcak tonlarla birleştirmeyi deneyin ve Tavanınızın ışıklarını boyayın. Uzmanlara göre açık gri, bej, sarı, lavanta, açık mavi, kırık beyaz, krem, parlak turuncu, pembe ve ıhlamur yeşili oda için ideal seçimler, karanlık daha aydınlık ve ferah oluyor. Işığın yeterli olabilmesi için orta ya da hafif tonlar gerekir. Çünkü çok karanlık renkleri seçerseniz odanız daha küçük görünecektir.

Gri Boya Renkleri

Karanlık bir odayı gri ile aydınlatmak biraz çılgınca görünüyor. Bununla birlikte, yumuşak, bastırılmış gri aydınlatmaya bağlı kalırsanız, alanın nasıl aydınlanacağına şaşıracaksınız. Mor, lavanta, pembe vb gibi sıcak tonlara sahip gri renkler, daha koyu yüzey tonları için muhteşemdir. Aydınlatma armatürleri açık renkli ahşap zeminlere sahip kuzeye bakan odalarda ve açık renkli ahşap yüzeylere sahip kuzey cepheli ortamlara çok yakışıyor. Yine en önemli faktör ışığın doğru kullanılmasıdır.

Evinizi Geniş ve Aydınlık Gösteren Boya Rengi Fikirleri

Sarı Tonlar

Doğal ışığı taklit etmenin en iyi yollarından biri duvarları sarıya boyamaktır. Sarı boya loş bir alanı ısıtabilir ve aydınlatabilir. Pencereli bir banyoya ya da yatak odanız varsa, parlak sarı renk doğal olmayan bir ışık verecektir. Bu sebeple ortamdaki aydınlatmanın yeterli olduğundan emin olun. Sıcak bir görünüme sahip olmak için açık renkte veya sarı renkte ahşap modelleri tercih edin. Ayrıca sarı renk toprak rengi ile de oldukça uyum sağlamaktadır.

Bej Boya Rengi

Pencereleriniz küçükse veya bitkiler güneş ışığını almıyorsa, bu nötr ton odanızı daha büyük ve daha parlak göstermek ve odayı aydınlatmak için harika bir boya rengidir.

Kırık Beyaz ve Krem Rengi

Sarı, doğal veya yapay ışığı yansıtan en iyi boya rengidir. Kirli beyazlar ve kremler, sarı bir renk tonuna sahip oldukları için zayıf aydınlatılmış alanlar için harikadır.

Mavi Boya Renkleri

Evi aydınlık gösteren boya renkleri arasında en iyi nötr boya renklerinden biri de mavidir. Fakat mavi rengin tonuna da dikkat etmek gerekir. İster gök mavisi, ister pudra mavisi veya bebek mavisi deyin, yumuşak maviler biraz parlaklık katar ve duvarları yumuşak gösterir. Berrak ve açık bir gökyüzünde bulutların üstünde uçuyormuş hissiyatı veren açık mavi renk odalarınız için tercih edilesi bir renktir. Bilhassa beyaz renkteki dekoratif ürünler ile bir araya geldiğinde odaya az miktarda ışık verebilir. Yeterli derecede ışık alamayan bölgeler, salonlar ve banyolar bir uçuk mavi ile dahi muhteşem gözükebilir. Açık gri tonlarında mavi, yatak odasında kullanım için idealdir. Odanızı çok daha büyük gösterebilir. Pudra mavisi, özellikle koyu renk ahşap mobilyalar ya da beyaz renk ile bir araya getirildiğinde, evinizin karanlık taraflarını da aydınlatabilir.

Damla Sakızı Boya Rengi

Başka bir önerimiz ise damla sakızı rengidir. Beyazdan daha kolay kullanılır. Çünkü ne kir ne beyaz iz bırakmaz. Bu parlak renkleri kullanan kişilere tavsiyemiz çıkarılabilen boya kullanmalarıdır. Bunun sebebi maalesef ki en minik kusur ve lekeleri dahi oldukça net bir biçimde belli ediyor olmasıdır.

Pudra Rengi

Evi ferah gösteren renkler listesinden biraz farklı tonlar arayanlar için önerimiz pudra olacaktır. Ferah bir görünüm ile pozitif bir duygu uyandıran ve aynı zamanda evi aydınlatabilecek bir renktir. Bunun yanı sıra dekorasyonunuza bambaşka bir hava vermek de sizin için önemli bir fırsat olacaktır.

Evinizi Geniş ve Aydınlık Gösteren Boya Rengi Fikirleri

Mine Rengi

Eviniz konumundan dolayı yeterince güneş ışığı alamayabilir ve bunun sonucunda normalden daha koyu bir görüntü hakimdir. Aynı şekilde seçeceğiniz boya renginin de küçük boyutları nedeniyle evlerin olduğundan aydınlık görünmesi için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Kum Beji Rengi

Evin aydınlanmasına yardımcı olan boya renkleri arasında kum beji tercih edilen seçeneklerden biridir. Standart renklerden sıkıldıysanız ve eviniz normalden daha koyu kumlu bejse, açık renk duvar boyalarından biri sizin için mükemmel bir çözüm. Dekorda kumlu bejin yanına sütlü kahve gibi renkler eklenerek çok iyi sonuçlar alınabilir.

Şampanya Rengi

Bu yazımızda sizleri hem farklı fikirlerle hem de örneklerle tanıştıracağız. Yazımızın sonunda sizler için yazmış olduğumuz detaylara dikkat etmenizi tavsiye ederiz. Aydınlık bir daireniz yoksa veya odalardan biri yeterince ışık almıyorsa, dekorasyon seçimlerini akıllıca yapmanız gerekir. Çünkü rengin bir odayı karartma veya aydınlatmada büyük etkisi vardır. Bu renklerin anlamı sadece duvarın rengi değil, tüm odanın genel tasarım rengidir.

Açık Renk Duvar Boyası

Ev dekorasyonunda her yıl trend olan renkler tekstil ve ev dekorasyonuna da yansıyor. Yaşam alanınızın bütün dekorunu her seferinde sıfırdan yenilemek pek mümkün olmayabilir. Bu yüzden küçük sıçramalar ve renk değişiklikleri ile evinizi tamamen dönüştürebilirsiniz. Eğer büyük bir değişiklik yapma imkanınız yoksa bu renk değişimi ile evinizi bu trend renkler ve objeler ile dekore edebilirsiniz.

Beyaz Renk Duvar Boyası

Evlerin karanlık görüntüden kurtulmak için ilk tercihi kuşkusuz beyazdır. Duvarları beyazla kaplamak ortamı çok daha aydınlık ve ferah gösterecektir. Ancak unutmamak gerekir ki beyazın en büyük kusuru, parlak renklerle birleştirilmedikçe ortamı donuk göstermesidir ve bu nedenle iç mekanlarda parlak renklere ihtiyaç duyarsınız.

Uçuk Mavi Rengi

Evi ferah gösteren boya renkleri açısından açık mavi, canlı ve göz alıcı tonları ile içinizi de ferahlatır. Sıcak ve parlak renklerden biri olan mavi duvar boyası, açık tonlarda modern bir duvar dekoru oluşturmak amacı ile tercih edilebilecek bir renk olabilir. Altın rengi mobilya ve açık mavi duvar boyasının renkleri birleştiğinde oldukça şık bir dekor elde edilebilir.

Açık Yeşil Rengi

Açık yeşil duvar boyası ev dekorasyonunda kullanılabilecek renklerden biridir. Sakin ve dinlendirici modern bir dekor için açık yeşili beyazla iki tonlu bir boya olarak kullanabilirsiniz. Özellikle oluşturulan yatay veya dikey derinlik ile hem parlak bir görünüm hem de büyük bir boşluk hissi elde etmek mümkündür.

Evinizi Geniş ve Aydınlık Gösteren Boya Rengi Fikirleri
Diğer Yazılara Göz At
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Duvar Boyasında Soğuk Renkler Hangileridir? Soğuk Renk Tonları
Renklerin Gücü: Ev Dekorasyonundaki Uyumlu Renkler

Toast Message