Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Evinize rustik hava katmak için kullanılacak renkler
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Evinize rustik hava katmak için kullanılacak renkler

Yayınlanma tarihi: 24.03.2021

Nostaljik etkiyi modern bir dokunuşla harmanlayabileceğin rustik tarz, doğallığı baş tacı ediyor. Doğadan ilham alan ham ahşabın dokusu, natürel tonların hakim olduğu huzur veren bir dekoratif yansıma. Hayalin hep bir dağ evi ya da çiftlik evi gibi doğal bir atmosferde huzur bulmaksa bunu kent yaşamına taşıyabileceğin rustik dekorasyon stili tam sana göre. Rustik detayların en dikkat çeken unsurları nedir diye sorulduğunda ise ilk akla gelen kuşkusuz ahşaptır. Mobilyada, duvarlarda hatta tavanda bile yer verilebilir. Rustik tarza uygun bir yaşam alanında renk seçimi ise daha çok kahverengi tonları, toprak tonları ve turuncu şeklinde sıralanır. Günlük yaşamına doğal konfor ortamını yansıtan rustik dokunuşlar için hangi dekorasyon kodlarını hangi renk tonları ile kullanabilirsin? Bunun için aşağıdaki öneriler esin kaynağın olabilir.

Rustik bir dokunuş için toprak tonlarını deneyebilirsin

Rustik dekorasyon uygularken dikkat etmen gereken en önemli noktalardan birisidir renk seçimi. Genellikle kahverengi tonları, toprak tonları gibi natürel renkler ve turuncu tonları bu tarzın en dikkat çeken renkleridir. Ancak bu renkleri kullanarak yaşam alanında rustik bir hava yaratmak için bazı noktalara dikkat etmen gerekir. Aksi takdirde can sıkıcı, boğucu renklerin hakim olduğu bir dekor kaçınılmaz olabilir. Mobilyalarda kahve tonları kullanıyorsan, o zaman duvar renginde daha açık tonları tercih etmen iyi bir seçim olur. Duvar boyası tercihinde toprak kum fırtınası rengi ortamın enerjisini yumuşatarak doğallığı arttıran bir dokunuş yaratabilir.

Evinize rustik hava katmak için kullanılacak renkler

Salonda iddialı bir seçim: turuncu duvarlar

Salon dekorasyonuna rustik bir etki bırakmak için ahşap detaylı koltuklar karo desenli bir halı uyumlu bir birliktelik oluşturur. Bu atmosferi stilin temel renklerinden birisi olan turuncu karamel rengi duvar boyası ile renklendirebilirsin. Hatta 'daha iddialı bir tarz yaratmak istiyorum' diyorsan o zaman dikkat çekici bir ton olarak turuncu kotta istediğin etkiyi fazlası ile hissettirecek. Duvar renginin rustik tarzı taçlandırdığı bu tasarımı ahşabın doğal dokusunu yansıtan bol minderli bir koltukla zirveye taşıyabilirsin. Soğuk kış günlerinde konforlu koltuğunun içine adeta gömülerek üzerine aldığın tüylü bir battaniye ile keyifli bir zaman dilimi kurgulayabilirsin. Rustik dekorasyonda ahşap kadar öne çıkmasa da önemli bir detay da deri mobilyalara yer verilmesidir. Kahverengi tonlarındaki deri bir koltukla salonundaki rustik etkiyi derinleştirebilirsin.

Evinize rustik hava katmak için kullanılacak renkler

Yatak odasına huzur getiren rustik dokunuş

Modern ve gelenekselin bileşkesi olan doğallığın yansıması rustik anlayışı yatak odasına da taşıyabilirsin. Doğallığın maksimuma taşındığı bu stile uygun ham ahşap görünümlü bir yatak başlığı tam da bu tarzı fazlası ile hissettirecek bir unsur. Bu stilde içeriye bolca güneş ışığının girmesi tercih edildiğinden kalın perdelere veda etmelisin. Bunun yerine hasırın sıcaklığını taşıyan toprak tonlarındaki hasır stor perdeleri kullanabilirsin. Yatak odasında duvar rengi seçimini ise krem ekru tonu ile yapabilir, rustik dokunuşun huzur veren esintisini hissedebilirsin. Rustik tarzı yaşam alanlarında hissettiren bu renkleri Bi'Boya’nın sitesinden satın alabilir, üstelik artan boyaları iade garantisi ile keyifli bir alışveriş deneyimi yaşayabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Mekan
deneme
Mekan
Deneme
Mekan
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message