Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Evde Sıkılanlar İçin Basit Boyama Önerileri
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Evde Sıkılanlar İçin Basit Boyama Önerileri

Yayınlanma tarihi: 3.05.2021

Bu karantina günlerinde hem seni can sıkıntısından kurtararak eğlendirecek hem de evini güzelleştirecek bir şeyler yapmak istemez miydin? Eğer istiyorsan bu yazıyı okumaya devam etmelisin. Basit bir boya fırçası ve biraz boyayla evindeki eşyaları baştan yaratabilirsin. Hem de kendini bu renkli dünyaya bırakarak evde geçirdiğin sıkıcı günlerini renklendirebilirsin. Peki neler mi yapabilirsin? Aşağıdan sana uygun olan boyama önerisini seç ve hemen boyamaya başla.

Ahşap boyama önerisi ve ahşap boyama yapılacak yerler

Ahşap boyama için gerekli olan temel malzemeler genel olarak fırça, boya, vernik ve zımparadan oluşur. İlk olarak boyayacağın zemine uygun işlem yapman gerektiğinden zeminin ahşap olduğuna emin olmalısın. Eskimiş olan masanı, sandalyeni, dolabını, kitaplığını, resim çerçevelerini, sehpaları ve evinde bulunan daha birçok ahşap malzemeyi baştan yaratabilirsin. Üstelik de bu malzeme eşi benzeri olmayan sadece sende olan bir eşya olacağından paha biçilemez olacaktır. İlk olarak boya yapacağın ahşap zeminin pürüzsüz olması gerektiğinden zemini zımparalamakla işe başlayabilirsin. Zımpara yapmak boyanın zemine daha iyi tutunmasını sağlayacaktır. Kullanacağın boyanın kaliteli olması çok önemlidir. Ahşap yüzeylerde yağlı boyalar ya da su bazlı boyalar tercih edilir. Kullanımının kolay olması ve çabuk kurumasından dolayı su bazlı boyalar ahşap boyamada daha fazla tercih edilir. Ahşap boya yaparken kolaylıkla alışveriş yapabileceğin ve set halinde satılan ahşap boya setlerine göz atabilirsin. Ahşap boyama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalardan biri de verniktir. Ortaya çıkan ürünün daha güzel ve pürüzsüz bir şekilde görünmesini sağlar. Boyanın uzun ömürlü olması için de vernik kullanılması önemlidir. Uygulama amacına kullanabileceğin birçok vernik türü vardır. Spreyle uygulanabilen, fırçayla sürülen, su bazlı ya da sentetik vernik gibi kullanım alanına göre uygulama yapabileceğin vernikler bulunur. Yapacağın uygulama için hangi vernik tipini tercih edeceğine karar vermelisin.

Eskitme tekniği ile boyama önerisi

Ahşap eşyalarını eskiterek daha otantik bir görünüm sağlayabilirsin. Eskitme tekniği ahşap boyamada en çok tercih edilen tekniktir. Modern tarzda üretilmiş bir mobilyayı eskitme tekniğiyle otantik bir havaya sokabilir sanki farklı bir mobilyaymış gibi tamamen görünümünü değiştirebilirsin. Bunun için kullanabileceğin 4 çeşit eskitme tekniği vardır. Boya ile eskitme, yağlı boya ile eskitme, mum ile eskitme ve silerek eskitme. Hangi tekniği uygulamayı seçersen seç harika ve özgün sonuçlar elde edebilirsin.

Transfer ve dekupaj tekniği ile boyama önerisi

Ahşap yüzeye uygulamış olduğun ilk kat boyanın ardından istersen farklı desenlere sahip dekupaj ve kolay transfer kağıtları ile farklı tarzlarda göz alıcı tasarımlar yapabilirsin. Burada alacağın sonuçlar yaratıcılığına göre değişecektir.

Çatlatma tekniği ile boyama önerisi

Çatlatma tekniği eskitme tekniğiyle birlikte en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Çatlatma tekniği ile rengini, görünüşünü değiştirmek istediğin masana, dolabına çok şık görünümler verebilirsin ya da istersen onlara antika görünümü de verebilirsin. Ahşap çatlatmayı 5 alt türe ayırmak gerekirse bunlar resim çatlatma tekniği, mozaik çatlatma tekniği, antik çatlatma tekniği, düz ve timsah çatlatma tekniği olarak sınıflandırılabilir. Boyama yapmak için gerekli temel bilgileri öğrendiğine göre artık hazırsın. Baştan yaratmak istediğin eşyayı ve boyama tekniğini seçtikten sonra hemen boyamaya başlayabilirsin. “İyi ama gerekli boya ve diğer malzemelerim yok” diyorsan Bi'Boya'nın internet sitesinden sana uygun boyaları seçebilir, eksik malzemelerini tamamlayabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Duvar Boyasında Yeşil Tonları Nasıl Kullanılır?
Genel
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Genel
2024 Yılının Trendi Ev Boyası Renkleri Hangileridir?

Toast Message