Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Eski şifonyerini ahşap boyası ile yenile
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Eski şifonyerini ahşap boyası ile yenile

Yayınlanma tarihi: 26.04.2021

Evinin tarzını değiştirdin ya da artık gözüne estetik gelmiyorsa ahşap mobilyalarını fazla bütçe ayırmadan da yenileyebilirsin. Kendin yap konsepti ile ihtiyacın olan sadece rengarenk ahşap boyaları ve biraz da hayallerini gerçeğe dönüştürecek yaratıcı fikirler. Ahşap mobilya denildiğinde ilk akla gelen eşyalardan eskimiş şifonyerini de aynı konsept ile yepyeni bir görünüme kavuşturabilirsin. Evinin tarzına ya da günün trendlerine uygun şifonyer boyama ile ortaya çıkan sonuca sen bile inanamayacaksın. Daha önce hiç denemedim ki, acaba başarabilir miyim diye düşünüyorsan bütün bu endişelerinden uzaklaşmak için birçok sebebin var. Önce yaratıcılığın ve evde kolayca uygulayabileceğin ahşap boyaları en büyük yardımcın olacak. O zaman hazırsan bu işlemleri aşama aşama nasıl gerçekleştireceğin konusunda aşağıdaki ipuçları sana yardımcı olabilir.

Boyamaya geçmeden tasarıma ve renklerine karar ver

Gözüne uzun zamandır estetik gelmeyen ya da artık demode olduğunu düşündüğün şifonyeri boyama işlemine başlamadan önce nasıl bir görüntü hayal ediyorsun. Bunu gözünde canlandırdıktan ve renklere karar verdikten sonra, şifonyer boyama işlemine geçebilirsin. Ama önce objeyi boyama işlemine hazır hale getirmen gerekli. Yani üzerinde pürüzler varsa hafif bir zımparalama işlemi ile pürüzsüzlüğü gidermelisin ki boyama sonucunda düzgün bir görüntü ortaya çıksın. Hafif nemli bir bezle üzerindeki tozları aldıktan sonra şifonyer boyama için artık boya malzemelerini hazırlamaya başlayabilirsin.

Zemin renklendirmede açık tonları deneyebilirsin

Pürüzsüz ve temiz bir yüzey elde ettikten sonra ilk kat zemin boyama işlemine geçebilirsin. Zemin rengini açık pastel tonlardaki beyaz gül tozu rengi ya da beyaz ayışığı gibi ahşap renklerinden seçebilirsin. Böylece zemin üzerine uygulayacağın stencil, dekopaj ya da eskitme gibi ahşap boyama teknikleri ile estetik bir görünüm elde etmen kolaylaşır. Şifonyer boyama işleminde zemin boyasını uygularken dikkat etmen gereken birkaç noktaya uyarsan harika bir görüntü yakalayabilirsin. İlk kat uygulamada fırçayı hep aynı yönde hareket ettirmelisin ki yüzeyde fırça izleri kalmasın. Şifonyer boyama yaparken diğer dikkat etmen gereken nokta ise fırçaya çok fazla boya almamak. Yaptığın ilk kat boyamadan sonra en az bir saat beklemelisin. Zeminin iyice kuruduğundan emin olduktan sonra bu kez ikinci kat zemin boyasını yine aynı noktalara dikkat ederek uygulayabilirsin.

Stencil desenini tarzına uygun renklendir

Yatak odanda kendin yap konsepti ile yepyeni bir dokunuş için öncelikle zemini renklendirdin. Şifonyer boyama yaparken şimdi en keyifli aşamaya geçebilirsin. Bu aşamada zemin üzerinde ahşap boyama tekniklerinden tarzına uygun olanını deneyebilirsin. Şifonyer boyama işleminde hazır stencil şablonunu ön yüzeye yapıştırarak uygulamaya başlayabilirsin. Açık zemin rengi kullandığın için yatak odanın genel renkleri ile uyumlu turuncu karamelya da yeşil zümrüttonlarını deneyebilirsin. Fırçaya çok fazla boya almadan şablon üzerinden boyama işlemini yaptıktan sonra kurumaya bırakmalısın. Desen renklendirme boyasının kuruduğundan emin olduktan sonra stencil şablonunu yavaşça çıkartabilirsin. ‘Kendin yap konsepti’ şifonyer boyama işlemi sonunda ortaya çıkan tasarımla yatak odanda dekoratif bir dokunuş yaratabilirsin. Eski ahşap mobilyalarını yenilerken Bi'Boya’nın geniş ahşap boya renk skalası arasından tarzına uygun olanını seçebilir, bir tıkla sipariş verebilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
deneme
Deneme
Trend Retro Ev Dekorasyon Fikirleri

Toast Message