Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Eski Mobilyalara Boya Sıçratıp Modern Bir Sanat Eserine Dönüştürelim
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Eski Mobilyalara Boya Sıçratıp Modern Bir Sanat Eserine Dönüştürelim

Yayınlanma tarihi: 27.04.2021

Eski mobilyalarına ahşap boyama tekniklerini deneyerek akrilik boya eşliğinde modern bir tarz kazandırabilirsin. Artık eskisi kadar gözüne estetik gelmeyen mobilyaların varsa yenileri için bütçeni zorlamana gerek olmayabilir. ‘Kendin yap konsepti’ ile mobilyalarına yeniden hayat verebilirsin. Üstelik düşük maliyetlerle bunu yaparken renklerle özgürce dans etmek de çok keyifli. Soyut tasarımlarla mobilyana modern bir dokunuş için sıçratma boya tekniğini deneyebilirsin. Bunu yapabilmek için ihtiyacın olan şeyler ise sadece rengarenk akrilik boyalar ve bir fırça ile sınırlı. Bir de senin geniş hayal dünyanın yansıması olan ilginç fikirler. Bu keyifli sıçratma boya tekniğini eskimiş mobilyalarına nasıl uygulayabileceğin konusunda aşağıdaki ipuçlarından yararlanabilirsin.

Tekniği uygulamadan önce mobilyanın zemini renklendirilmeli

Mobilyalarını ‘kendin yap’ konsepti ile dönüştürürken birçok farklı ahşap boyama tekniğinden yararlanabilirsin. Ancak bunların içerisinde bir teknik var ki, onu uygulayacağın aşamalarla elde edeceğin sonucu sen bile hayal edemeyeceksin. Islak bir fırça ve akrilik boya birlikteliğinin ortaya çıkardığı eğlence yüklü bu tekniği uygulamak ise son derece basit. Sıçratma boya tekniği olarak bilinen bu yöntem mobilyalarda modern bir dokunuş bırakmak için ideal bir teknik. Dönüştürmek istediğin mobilyan klasik bir dresuar mı ya da artık modası geçmiş bir yan sehpa mı? Hangisi olursa olsun sıçratma boya tekniğine geçmeden mobilyanı uygulama için hazır hale getirmen gerekiyor. Üzerindeki pürüzlü noktaları hafif nemli bir bezle aldıktan sonra zemin renklendirmesine geçebilirsin. Öncelikle zemin rengini belirlemelisin. Ardından ilk kat boyamayı yapabilirsin. Bunu yaparken fırçaya çok fazla boya almamalısın ki yüzeyde fırça izleri kalmasın. Mobilya yüzeyinin iyice kuruduğundan emin olduktan sonra yine aynı yöntemle ikinci kat boyayı geçebilirsin.

Modern bir estetik dokunuş için fırçanı özgür bırak

Zemin renklendirmesini yaptın, şimdi işin en keyifli tarafında sıra. Artık mobilyana modern bir hava katmak için sıçratma boya tekniğini uygulamaya geçebilirsin. Bu tekniği uygulayacağın boyanın rengi ve yoğunluğunun ne olacağı ise tamamen senin hayal gücüne bağlı. O zaman eline bir eskitme fırçası ya da kıl fırça alıp, duygularını yüzeye yansıtmanın tam zamanı. Ancak sıçratma tekniği ile mobilya boyama işleminin de bazı püf noktaları var. Onları bilerek mobilyanı dönüştürdüğünde yöntemin de tam hakkını vermiş olacaksın. Elde edeceğin bu dönüşümün sonucunu görmek ise sana son derece keyifli bir deneyim yaşatacak. Öncelikle sıçratma boya uygulamasında kullanacağın fırçanın bol sulu olması gerekiyor. Yeterince ıslak ve sulu olmazsa boyayı istediğin gibi sıçratman zorlaşır. Bu da boyanın mobilya üzerinde özgür dokunuşlara izin vermemesi anlamına gelir ki bu durum sıçratma boya tekniğinin ruhuna aykırı. Bunun için fırçaya istediğin akrilik boyayı aldıktan sonra suya batırarak sulandırman gerekir. Sonra mobilyanın uygulama yapmak istediğin bölümlerine fırçanın ucu ile sıçratma yapabilirsin. Sıçratma boya tekniğinin soyut dokunuşları ile mobilyanın modern bir sanat eserine dönüştüğüne heyecanla tanık olabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Duvar Boyasında Yeşil Tonları Nasıl Kullanılır?
Genel
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Genel
2024 Yılının Trendi Ev Boyası Renkleri Hangileridir?

Toast Message