Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Duvar dekorasyonunda duvar rengi ve objelerin uyumu
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Duvar dekorasyonunda duvar rengi ve objelerin uyumu

Yayınlanma tarihi: 29.04.2021

Ev dekorasyonu için doğru dokulardan ve renklerden faydalanmak için iç mimar olmana gerek yok. Kendi stiline yönelik çalışmalar yaparak estetik gözünün yaratıcı detaylarını kullanarak harika tasarımlara imza atabilirsin. Sadece renk uyumu ve küçük dekoratif aksesuarlarla bile sade ve şık tasarımların oluşmasını sağlayabilirsin.

Duvar Dekorasyonunda 60/30/10 Formülü

İç mimarların ve tasarımcıların en sık uyguladığı 60/30/10 formülü olan renk dengesi yönteminden faydalanarak işe başlayabilirsin. Bu formülün açıklaması şu şekildedir: oda içerisinde olmasını istediğin 3 rengi, renk skalasından birbirine yakın 2 renk ve onlara zıt 1 renkten seçmendir. Örneğin; gri renkli duvarları siyah ve sarı renkli objelerle harmanlayarak bu yönteminde spesifik örneğini yaratabilirsin. Tül perdelerin ve fonların duvarla birlikte uyumunu da bu formül ile birlikte yakalayabilirsin. Renk skalasından seçtiğin koyu rengi duvarlarında, açık renkleri mobilya ve objelerinde tercih edebilirsin. Duvarlarında çok koyu bir renk olmasını istemiyorsan Bi'Boya Gri Demir İpek Mat Boya ile birlikte koyu gri veya siyah ile sarı veya açık yeşil, pembe, kırmızı gibi canlı tonları kullanabilirsin.

Doğanın Renkleri İle Sakinleştirici Dekorasyonlar

Doğanın tonları ortamlara kusursuz görüntüler sunabilir. Doğanın ana rengi olan yeşili duvar rengi için kullanıp bir diğer doğa rengi olan kahverengiden faydalanabilirsin. Ahşabın doğallığını ve yeşilin şifasını dekorasyonunda kullanabilirsin. Bi'Boya Yeşil Zümrüt ile boyadığın duvarına ahşap bir raf üzerinde hardal, kırmızı, gibi tonlarda aksesuarlar tercih edebilirsin. Duvarlara asacağın altın kaplamalı çerçeveler içerisindeki hoş tablolar da duvar rengi ile uyumlu bir imaj sergiler.

Yumuşak Renkler Ve Canlı Tonlarla Hoş Geçişler

Hoş ve sade tonları duvar rengi olarak değerlendirebilirsin. Beyaz, krem, bej, açık gri, tozpembe gibi pek çok soft rengi tercih ederek dekorasyon için gereken naifliği yakalayabilirsin. Bi'Boya Yeşil Buz Beyazı duvar rengi olarak iyi bir alternatif sunar. Bu renge ek olarak duvarlarda siyah çerçeveli tablolar, beyaz bir raf üzerinde mumluklar, cam aynaları veya kar küreleri tercih edebilirsin. Pek çok renkle uyum sağlayan yumuşak tonlara kendilerinden daha koyu veya canlı renkleri uydurabilirsin.

Ton Sür Ton Modasını Dekorasyonlara Davet Edin

Yakın tonların kullanıldığı dekorasyonlar oldukça hoş bir görüntünün oluşmasını sağlayabilir. Örneğin grinin birden fazla tonunu dekorasyonunda kullanabilirsin. Açık gri bir duvar rengi ile birlikte koyu gri objeleri birbirine uydurarak ton sür ton için gerekene sahip olabilirsin. Koyu gri veya siyah çerçevelerden, aksesuarlardan faydalanabilir; perdelerini grinin tonlarından tercih edebilirsin. Ton sür ton dekorasyonda önem vermen gereken nokta; göz yormayacak rengin tonlarını kullanmandır. Örneğin; canlı renklerden olan kırmızı veya pembe gibi renklerin tonlarını değerlendirmen bir süre sonra göz yorucu bir ortamın yaratılmasına neden olur. Bu yüzden sakin ve naif renklerin sakinleştirici etkisini seçmen önemli bir detaydır.

Diğer Yazılara Göz At
Duvar Boyasında Yeşil Tonları Nasıl Kullanılır?
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
2024 Yılının Trendi Ev Boyası Renkleri Hangileridir?

Toast Message