Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Dinlendirici Renkleri Tercih Edin
Dinlendirici Renkleri Tercih Edin
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Dinlendirici Renkleri Tercih Edin

Yayınlanma tarihi: 12.08.2021

Renklerin bir odanın genel hissi üzerinde etkisi oldukça büyüktür. Mekanlarda belirli bir ruh halini yansıtmaya yardımcı olurlar. Renkler duygularımızla bağlantılıdır. Farklı enerji ve ambiyanslar elde etmeyi sağlayan renkler kimi zaman mutlu, üzgün gergin ya da endişeli hissetmemize neden olabilir. Doğru tonlarda seçeceğin renklerle pozitif duygular uyandırabilir ve zihin sağlığını olumlu yönde etkileyebilirsin. Dolayısıyla evinde kullanacağın dinlendirici renkler dinlendirici renkler ile stres seviyeni düşürebilirsin. İşte yaşam alanında kullanabileceğin bazı dinlendirici renkler...

Mavi Doğal Sakinleştirici Bir Etkiye Sahiptir

Mavi, dinlendirici renkler arasında olup gözü daha az yoran renklerin başında gelir. Fakat mavi yalnızca gözlerimiz üzerinde rahatlatıcı bir etki bir bırakmıyor. Aynı zamanda evlerde dingin bir his yaşatarak sakinleştirici etki bırakıyor. Özellikle soğuk ve yumuşak renkler daha sakinleştirici etki bıraktığı için mavinin bu tonlarına yönelebilirsin. Mavi birçok tona sahip. Dolayısıyla camgöbeği rengi, açık mavi veya gök mavisi renkleri arasında bir tercihte bulanabilirsin. Örneğin, gök mavisi yaşam alanını aydınlatan mavi tonudur. Ayrıca gök mavisi Pantone tarafından 2021 yılının rengi seçilmiştir. Eğer duvarında bir mavi tonuna yer açmayı düşünüyorsan, ilkbahar-yaz ayları mükemmel bir zamanlama olabilir. Özellikle huzuru hissetmek ve uykusuzluk sorununu çözmek istersen, gök mavisini yatak odanın tek bir duvarında kullanabilirsin. Oturma odasında klasik renklerden farklı olarak gök mavisini tercih edebilirsin. Dilersen beyaz ile kombinleyebilir ve daha aydınlık ama dinlendirici bir atmosfer oluşturabilirsin.

Sakin Ruh Haline Bürünmenizi Sağlayacak Işıltıya Sahip Bir Renk: Pembe

İngilizce'de "blush" olarak geçen bu renk aslında orta derecede parlak bir pembe tonunu ifade eder. Dolayısıyla pembenin bu rengini tercih ederek kendine dinlendirici bir mekan oluşturabilirsin. Bütünlük oluşturabilmek adına yaşam alanına yeşilin farklı tonlarına sahip bitkileri yerleştirerek kendine ait mükemmel bir kitap okuma alanı dizayn edebilirsin. Pembenin fazla parlak tonların olduğu için kullanmaktan çekinebilirsin. Fakat dinlendirici renkler arasında yer alanın pembenin pastel tonunu da kullanabilir, evine sakinliği ve huzuru getirebilirsin.

Güneş Işınlarının Yansıması: Sarı

Sakin bir ruh hali yansıtmak için canlandırıcı etkili parlak sarı renklerden kaçınmak en doğrusu olabilir. Fakat sarının yumuşak ve pastel tonları yaşam alanına sıcaklık yayarken aynı zamanda seni mutlu edebilecek renkler arasında yer alır. Örneğin, duvarlarını sarının yumuşak tonu ile boyadıktan sonra perdelerini beyaz ve aynı sarı tonunun hakim olduğu renklerden seçebilirsin. Duvarına kalın kenarlı bir tablo asabilir ve odanın ortasına beyaz tonlarda yuvarlak bir masa yerleştirebilirsin

Stres Atmanın Özü: Yeşil

Bizlere doğayı hatırlatan renkler arasında yer alan yeşil, dinlendirici renklerle ilişkilendirilir. Doğanın rengi olan yeşil, yenilenmeyi ve yaşamı temsil eder. Rahatlatıcı ve yatıştırıcıdır. Özellikle yumuşak tonlarının sunduğu rahatlık benzersizdir. Yeşilin birçok tonu mevcut. Pastel yeşili dekorasyona sade ve modern şıklık katarken zümrüt yesili sakinleştirici etkisiyle ilham kaynağı oluyor. Dekorasyonda yumuşak geçişler yapmak için zümrüt rengini bej ile kullanabilirsin. Yeşil ve pembe her ne kadar zıt pigmentler olsa da birbirilerinin mükemmel tamamlayıcısıdır. Dolayısıyla dekorasyonunda pembe ve tonlarına yer açabilirsin.

Leylak Rengi İle Bahar Esintisi

Leylak çiçeğinin rengini temsil eden bu renge leylak ya da lila diyebiliriz. Soluk bir mor olan bu renk huzuru temsil eder. Dolayısıyla dinlendirici renkler arasında yer alır. Güçlü bir renk paleti oluşturabilmek için leylak rengini mavi ve yeşilin açık tonlarıyla ile birlikte kullanabilirsin. Mutfağında tercih etmeyi düşünüyorsan bembeyaz mutfağa leylak rengi tabureler ekleyerek bahar esintisi oluşturabilirsin. Banyonun duvarlarında kullanarak temiz ve tazelik hissiyatını tadabilirsin. Dilersen banyo aksesuarlarını yeşil, sarı ve gri renklerinden seçebilir ve şık bir banyo dekorasyonu oluşturabilirsin. Yaşam alanına görsel bir dokunuş yapmak için leylak duvarlarınla uyum içinde olacak siyah ve beyaz renklerinde mobilyalara da yer verebilirsin. Sen de yaşam alanında dinlendirici renkler ile şık ve huzurlu ortamlar oluşturmak için aradığın boyayı Bi'Boya'dan kolayca temin edebilirsin. Tarzını kaliteli boya seçenekleri gösterebilir ve artan boyanı kolayca iade edebilirsin.

Dinlendirici Renkleri Tercih Edin
Diğer Yazılara Göz At
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Duvar Boyasında Soğuk Renkler Hangileridir? Soğuk Renk Tonları
Renklerin Gücü: Ev Dekorasyonundaki Uyumlu Renkler

Toast Message