PAYLAŞ

Dekorasyonda Mum Etkisi: Nasıl Kullanmalı, Nerelerde Kullanmalı?

Yayınlanma tarihi: 26.10.2020

Yaşam alanlarında küçük dokunuşlarla dekoratif bir etki yaratmak için mum ışığının sımsıcak enerjisinden faydalanmak zamansız estetiğin baş aktörlerinden birisi. Dekoratif rengarenk, kokulu, büyük küçük farklı şekillerdeki mumları yemek masasından, salona, yatak odasından banyoya evin her köşesinde kullanmak mümkün. Dekorasyonda kullanılan ortama göre bambaşka etkiler yaratan mum çeşitleri; romantik bir akşam yemeğinde sımsıcak bakışların yansıması, salonlarda dost sohbetlerinin enerjisi, banyolarda ise terapi etkisi ile dekoratif bir unsur olmanın ötesine geçiyor. Aromatik kokusu ışığının sakinleştirici etkisi ile birleşince evin her köşesinde rahatlıkla yer verilebiliyor. İşte mum kullanımının dekorasyondaki bu çarpıcı etkisini ortaya çıkarmak için aşağıdaki öneriler yol gösterici olabilir.

Mum ışığı ile salonlarda pozitif bir hava yaratabilirsin

Salon dekorasyonunda sehpa ya da konsolun üzerine yerleştireceğin farklı boyutlardaki mumları bir arada kullanarak sofistike bir şıklık yaratabilirsin. Bunun için dekorasyon çizgisi ile uyumlu renk ve desenlerdeki mumları gümüş, cam ya da metal bir tepsi içerisine estetik bir biçimde yerleştirebilirsin. Mum formlarının silindir, prizma ya da yuvarlak biçimde olanlarını aynı ortamda kullanarak dekorasyonda hareketlilik yaratabilirsin. Böylelikle hem görsel bir bütünlük sağlamış hem de mum ışığı ve kokusundan yayılan pozitif etkiyi ortamda hissetmiş olacaksın. Salon dekorasyonunda yüzen mumları boş bir kavanoza su doldurup yerleştirerek suyun dinlendirici etkisi ile mumun rahatlatan enerjisini de birleştirebilirsin.

Yemek masasında sanatsal bir dokunuş

En samimi dost sohbetlerinde ya da en özel anlarda yemek masasında buluştuğunuz zamanlar dekorasyon için ekstra özen gösterilmesi gereken anlardır. Yemek masasını dekoratif unsurlarla süslemek adeta bir sanat. Dikkatle ve özenle serilen masa örtülerin, şık sofra takımlarının ışıltısını yükselten o keyifli anları unutulmaz kılmak için mum çeşitlerini masada kullanabilirsin. Yemek masasının ortasına yerleştireceğin farklı büyüklükteki mum seçenekleri dekorasyonda harikalar yaratacak. Burada mumları yerleştirirken dikkat edilmesi gereken nokta ise hepsini masanın üzerinden bir çizgi oluşturacak şekilde aynı hizada sıralamak. Yemek masasında kullanılan mumların boyutlarının yüksek olmaması da dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi.

Mum ışığı ile yükselen romantizm rüzgarı

Yatak odalarında rahat, dingin ve sakinleştirici bir atmosfer yaratmak için de mumlardan yararlanabilirsin. Romantik anların tamamlayıcısı loş mum ışığı ile yatak odalarında keyifli ve dinlendirici bir ortam yakalayabilirsin. Dekorasyon tarzına göre, kırmızı, pembe ağırlıklı kalp formundaki mumlar romantizmi doruklarda yaşatacak. Yatak odası dekorasyonda özellikle yasemin ve lavanta kokulu mum çeşitlerini kullanmak da gece boyunca dingin bir uyku sağlayacak.

Kokulu mumlarla banyoda terapi etkisini hisset

Dekorasyonda mum kullanımının sadece salon, yemek masası ya da yatak odası ile sınırlı olduğunu düşünüyorsan yanılıyorsun. Banyo dekorasyonunda yer vereceğin nane, limon, portakal kokulu mumlarla adeta spa etkisi yaratabilirsin. Banyo raflarına, küvetin ya da duşa kabinin yanına yerleştireceğin mumlarla loş bir ortamda günün negatif enerjini üzerinden atabilirsin. Evinin enerjisini yenilemek taptaze bir hava yaratmak için dekoratif mum ve mumluk seçenekleri için Bi'Boya'ı ziyaret edebilirsin. Yaşam alanlarının dekorasyon tarzına uygun ürünleri online alışverişin avantajları ile sepetine ekleyebilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Kolay silinebilen boya nedir? Hangi mekanlarda uygulanabilir?
Genel
Evinde en çok batan duvar için hangi boya uygun?
Genel
Evin Rutubet mi Alıyor? Bu Yazı Tam Senin İçin

Toast Message