Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Çocuklarda renklerin psikolojik etkileri
Çocuklarda renklerin psikolojik etkileri
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Çocuklarda renklerin psikolojik etkileri

Yayınlanma tarihi: 20.08.2021

Renklerin sende bıraktığı etki bildiğinden daha fazlası olabilir. Özellikle çocuklar için odalarında geçirdikleri zamanı daha eğlenceli kılmak için renklerin önemini keşfetmeye ne dersin? Bu yazı çocuklarda renklerin psikolojik etkilerini öğrenmen için kılavuz olabilir.

Canlı renklerle çocuk odasında oyun keyfini katla

Her rengin psikolojide farklı etkisi vardır. Örneğin kırmızı iştah açıcı ve yemek yemeyi teşvik edici etkiye sahipken sarı tam tersi etkiyi yaratıp metabolizmayı hızlandırır. Çocuklar da kırmızı, sarı, turuncu, yeşil gibi canlı renkleri görmekten hoşlanır. Tabii ki kırmızının fazla kullanılmasının çocuklarda zaman algısını yavaşlattığı ve uyarıcı etkiye neden olduğu unutulmamalıdır. Çocuk odasında hem olumlu etki bırakan hem de uyumlu bir oda tasarlamana olanak veren yeşil harika bir seçenek olabilir. Yeşil renk çocuklarda sakinleştirici etki bırakır. Göz yormayan yeşil tonları sayesinde çocukların odalarındayken daha dinlenmiş hissettiğini görebilirsin. Aynı zamanda yeşil, onlara uyum ve dengeyi bir araya getiren tutum sağlamaları konusunda yardımcı olabilir.

Çocuk odasında neden gri ve siyah tonlarından kaçınmalısın?

Siyah ve gri gibi koyu, nötr tonların psikoloji üzerindeki etkisini duymuş olabilirsin. Genelde siyah üzerine karamsar bir hava verdiği, depresyonu ve kötü duyguları çağrıştırdığı söylenir. Bunun yanı sıra siyahın önemli bir olumlu etkisini göz ardı etmemelisin. Siyah konsantrasyonu arttırmasıyla da bilinir. Belirli ölçüde dekorasyonda kullanıldığında canlı renkler arasında renk eşitleyici, gözün yorulmasını engelleyen etkiler yaratabilir. Ancak grinin yoğun olduğu bir çocuk odası eğlenceli olmaktan öte hareketsizliği tetikleyebilir. Eğer griyi belirli ölçüde ve turuncu, sarı, pembe gibi canlı renklerin arasına serperek bir dekorasyon stili oluşturursan sakin ve göz yormayan bir oda elde edebilirsin.

Verimli bir çalışma odası için renkler

Çocukların uzun zaman geçirdiği odalarında başarılı bir dekorasyona imza atmak için renklerin etkisini bilmek büyük avantaj sağlayabilir. Uyurken, ders çalışırken, dinlenirken, oyun oynarken kısacası vakitlerinin büyük çoğunluğunu geçirirken verimli ve yaptıkları işi eğlenerek yaptıkları bir ortam oluşturmak senin elinde. Çocuk odasında bir çalışma köşesi için siyah ilk tercih edeceğin renk olabilir. Odanın genel renk konseptinin siyah olması negatif bir etki yaratırken bir köşenin daha koyu renklerle boyanması olumlu etki yaratabilir. Aynı zamanda mavi tonları da hatırlamayı kolaylaştıran bir renktir. Mavi ve siyahın bir arada olduğu bir çalışma ortamı, çocukların verimli çalışma saatlerine eşlik edebilir. Özellikle siyah-beyaz, siyah-gri, siyah-mavi gibi şeritli bir duvara çalışma masası konumlandırarak hem eğlenceli bir ortam hem de sıra dışı bir görünüm yakalayabilirsin. Renklerin çocuklar üzerinde bıraktığı enerji ve psikolojilerine olan etki küçük bir araştırma sayesinde dekorasyon fikirlerinde daha sağlıklı adımlar atmaya yardımcı olabilir. Onlar için en iyi ortamı tasarlarken de işe duvar renklerini seçerek başlayabilirsin. Çok çeşitli renk skalası ve kaliteli boya seçenekleriyle aradığın ürünlere Bi'Boya'dan ulaşabilirsin.

Çocuklarda renklerin psikolojik etkileri
Diğer Yazılara Göz At
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Duvar Boyasında Soğuk Renkler Hangileridir? Soğuk Renk Tonları
Renklerin Gücü: Ev Dekorasyonundaki Uyumlu Renkler

Toast Message