Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Çocuk odalarında dikkat artıran dokunuşlar
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Çocuk odalarında dikkat artıran dokunuşlar

Yayınlanma tarihi: 4.03.2021

Çocuk odalarını dekore ederken kullanacağın birkaç basit yöntem ile onların daha huzurlu hissetmeleri sağlarken dikkatlerini de artırmanın yollarını kolaylıkla bulabilirsin. Öncelikle çocuk odalarında dingin enerji ve konsantrasyon sağlamak istersen bunun en kolay yolu doğal ışık kaynağı olan güneşten faydalanabilirsin. Pencerelerden içeri girmesine izin verilen sarı sıcak güneş ışıkları ve temiz hava, çocuk odalarında daha sağlıklı bir ortam yaratmana olanak tanır. Çocuğunun yaşam alanında tazecik oksijen moleküllerinin dans etmesi ona huzur ve güven verir. Ayrıca odanın doğal ışık miktarına bağlı olarak seçtiğin ana renklerin nötr tonlarındaki duvarlar, çocuğunun dikkatini toplamasına yardımcı olur. Çocuğunun yaşına ve ilgi alanına göre renkler değişkenlik gösterebilir. Ancak buradaki kilit nokta öncelikle çocuğunun görüşünü alman ve sunduğun seçenekler arasından onun tercih yapmasını sağlamandır. Böylelikle kendi seçimine göre renklendirdiği duvarların arasında yarattığı küçük dünyasında çok daha huzurlu ve mutlu olacağı gibi çocuğunun kendine duyduğu özgüveni de pekiştirmiş olursun.

Çocuk odalarında dikkat artıran dokunuşlar

Dağınık bir çocuk odası zihninde de karmaşaya sebep olur

Çocuk odası dekorasyonlarında dikkat ve konsantrasyonu yükseltmenin bir diğer yolu da odayı belli bölümlere ayırmandır. Aynı odanın dahilinde uyku, oyun aktivite, ders çalışma gibi alanların sınırlarını belirleyerek derli toplu bir atmosfer yaratış olursun. Örneğin çocuğun yaşına ve fiziksel özelliklerine uygun olarak seçtiğin yatağın bulunduğu bölümde uykuya geçişi kolaylaştıran renklerin hakim olması gün boyu enerjisini boşaltmış çocuğuna davetkar bir alan sergileyebilirsin. Bunun için çocuğunun ilgi alanına uygun tarzda seçilen yumuşak renk geçişlerine sahip tonlardaki yatak örtüsü, nevresim, yastık, kırlent ve perde gibi ev tekstili ürünleri ile odaya huzurun yansıtıldığı bölüm haline getirebilirsin. Çocukların vakit geçirmekten keyif aldıkları rengarenk oyuncakları için oda dahilinde ayrı bir alan yaratabilirsin. Oyuncakların türlerine, büyüklüklerine ve hatta renklerine göre ayrılabildiği kapaklı üniteler ortamda oluşabilecek dağınıklığı önlemenin etkili yöntemlerinden biridir. Hayal gücünün sınırlarında oyunlar oynamaya hazır eğlence köşesi ile çocuğun için vazgeçilmez duraklardan biri haline getirebilirsin. Duvar rengine uygun skalada seçilen yumuşak dokulu pelüş bir halı ile sıcak bir atmosfer sağladığın oyun köşesinde eğitici aktivitelere de yer verebilirsin. Çocuğunun yaşına uygun özenle seçtiğiniz dergiler, eğlenceli kitaplar ve hatta boya kalemleri için oturmaya uygun kapaklı bir puf kullanabilirsin. İçi renk renk kitaplarla ve kırtasiye malzemeleriyle dolu bir hazine sandığının varlığı çocuğunun odasına neşe katmış olursun.

Çocuk odalarında dikkat artıran dokunuşlar

Çocuğunla birlikte eğleneceğin küçük bir aktivite ile odanın rengini değiştir

Çocuğunun minik yaşam alanında onunla beraber hem eğlenip hem de duvarlarını ametist ya da yeşil tonlarında duvar boyaları ile renklendirmeye ne dersin? Örneğin Bi'Boya yeşil çağla rengindeki tek oda boyama seti bir adet 2.5 LT ipek mat boya ve bir adet 20 cm rulo içeriği ile 15 metrekareye kadar olan çocuk odan için kolaylıkla uygulayabileceğin bir seçenek olarak seni bekliyor.

Diğer Yazılara Göz At
Genel
Duvar Boyasında Yeşil Tonları Nasıl Kullanılır?
Genel
Kız Çocuk Odalarının Vazgeçilmezi: Lila Rengi Duvar Boyası
Genel
2024 Yılının Trendi Ev Boyası Renkleri Hangileridir?

Toast Message