PAYLAŞ

Home Ofis Dekorasyonunda Yapılmaması Gereken 4 Hata

Yayınlanma tarihi: 23.03.2020

İnternet kullanımının yaygınlaşması günlük hayatta olduğu gibi modern iş hayatında da büyük değişiklikleri beraberinde getirdi. Bundan birkaç yıl öncesine kadar evden çalışanlara işsiz muamelesi yapılıyordu ancak günümüzde durum çok farklı! Amerika’da yapılan araştırmalara göre, önümüzdeki on yıl içerisinde freelance çalışan kişilerin oranı, toplam iş gücünün yarısından fazlasına tekabül edecek! Eğer sen de iş dünyasındaki bu köklü değişime ayak uyduranlardansan, yaşam alanını iş modeline göre düzenlemeye ihtiyaç duyabilirsin. Home ofis dekorasyonu doğru yapıldığında sağlıklı ve verimli bir çalışma ortamı oluşturuyor ancak dekorasyon sırasında sık yapılan yanlışlardan kaçınmak gerekiyor! İşte home ofis dekorasyonunda en sık yapılan 4 hata… 

1-Estetiğin Cazibesine Kapılmak

Home ofis dekorasyonunda en sık yapılan hataların başında, eşya seçerken estetik özellikleri işlevselliğin önüne koymak geliyor. Home ofis veya çalışma odası; düzenin, pratikliğin ve işlevselliğin ön planda olması gereken alanlardır. Home ofis olarak kullanılacak olan odada sadeliğin asaletinden faydalanmak büyük önem taşıyor. Genel ev dekorasyonunda yansıtmak istediğin tarz ne olursa olsun, belli bir resmiyet ve ciddiyet havası taşıması gereken çalışma ortamında hantal mobilyalardan, hareketli dekorasyon ürünlerinden ve dikkatini dağıtma ihtimali olan her türlü nesneden kaçınmalısın. Bu noktada modern, minimal ve rustik dekorasyon akımlarından yararlanabilirsin.    

2-Karanlık Ortamları Tercih Etmek

Eğer karanlık ortamlarda daha iyi odaklanmak gibi özel bir yeteneğin yoksa, ev içerisinde çalışma odası olarak kullanacağın alanı belirlerken mümkün olduğu kadar aydınlık ve ferah alanları değerlendirmelisin. Karanlık ortamlar miskinlik ve rehavet gibi negatif duyguları tetikleyerek üretkenliğinin ciddi anlamda azalmasına sebep olabilir. Ancak her zaman home ofis olarak değerlendirebileceğin geniş ve aydınlık bir oda seçme imkanın olmayabilir. Bu gibi zorunlu durumlarda daha ferah bir atmosfer oluşturmak için gün ışığını geçiren tül perde modellerinden, açık renkli duvar boyalarından, dekoratif aynalardan ve camlı kapılardan yararlanabilirsin.

3-Renklerin Diline Yabancı Olmak

Home ofis olarak kullanacağın odada öne çıkmasını istediğin rengin üretkenliğine ne gibi etkileri olacağını iyi değerlendirmelisin. Karmaşık desenlere sahip olan duvar kağıtları, hareketli detaylarıyla göz yoran tül perde modelleri ya da yanlış renklere boyanmış duvarlar gün içerisinde kendini sürekli yorgun hissetmene sebep olabilir. Bu noktada renklerin insan psikolojisi üzerindeki etkileri hakkında fikir sahibi olmak büyük önem taşıyor. Örneğin; kırmızı renk, tansiyonu yükseltmek, solunumu hızlandırmak ve aceleciliği tetiklemek gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Çalışma ortamında mavi, yeşil, sarı ve beyaz gibi sakinliği, mutluluğu ve huzuru temsil eden renk tonlarının kullanılması tavsiye ediliyor. 

4-İzolasyonu Göz Ardı Etmek

Özellike ortam sıcaklığını konfor ve sağlık kriterlerine uygun bir seviyede tutmak, içinde bulunduğumuz salgın döneminde çok daha büyük önem arz ediyor. Çalışma ortamının ısıl dengesinin sağlanamaması veya dış ortamdan gelen gürültünün absorbe edilememesi konsantrasyon ve motivasyon problemleri yaşamana sebep olabilir. Sorunsuz ve uzun ömürlü bir home ofis dekorasyonunun ilk adımı, ısı ve ses yalıtımı yaptırmak ve ısıtma ve soğutma sistemlerini doğru noktalara yerleştirmek olarak gösteriliyor.    

Diğer Yazılara Göz At
Mekan
Antreleri Güzelleştirecek Zamansız Dresuar Modelleri
Mekan
Kapalı Balkon İçin Kış Dekorasyonu Önerileri
Mekan
Canlı Eklektik Mutfak Dekorasyonu Fikirleri

Toast Message