PAYLAŞ

Dekorasyonda Kızılderili Trendi Nasıl Uygulanır?

Yayınlanma tarihi: 25.02.2020

Navajo olarak da bilinen, Kızılderili kültürünü yaşam alanlarına taşıyan tasarımlar son dönemde çok dikkat çekiyor. Fikir olarak kimilerine aşırı dekoratif gelse de eşya ve renk seçiminde nelere dikkat etmen gerektiğini bilirsen, samimi ve yaşayan alanlar yaratabilirsin. Otantik, sıcak, bol desenli objelerin ön planda olduğu Kızılderili dekorasyon fikirlerinden esinlenerek evinin havasını değiştirmek istiyorsan, bu yazı senin için. 

Ruhu ve yaşanmışlığı olan nesneler, mobilyalar kullan

Kızılderili inanışına göre canlı veya cansız her şeyin bir ruhu vardır. Kızılderili dekorasyon tarzını evinde yaşatmak istiyorsan senin için anlamı olan eşyalar seçmelisin. Bu felsefe sayesinde ailenden kalan mobilyaları, anısı olan aksesuarları, çocukluğuna ait nesneleri biraz elden geçirerek evinin dekorasyonunda kullanabilirsin. Yaşanmışlıklarını ve yeni anılarını bir arada tutabilirsin. Kısacası kızılderili dekorasyon fikirleri ile daha ‘yaşayan’ bir eve sahip olabilirsin.

Desenli eşyalar kullanmaktan korkma

Etnik desenler kızılderili dekorasyon tarzının olmazsa olmazı. Fazla desen göz yorar diye korkma. Doğru tercihlerle hem dekoratif hem sakin bir ortam yaratmak mümkün. Yerlerde tercihin otantik desenli, renkli kilim olsun. Hatta bu tarz kilimleri duvarına asarak da kullanabilirsin. El örgüsü rustik battaniyeleri koltuklarının üzerine sererek ortama sıcaklık katabilirsin. Geometrik çizgilerle bezenmiş kırlentleri mobilyalarının üzerine koyabileceğin gibi, yerlerde dekoratif amaçlı da kullanabilirsin.

Kızılderili kültürünü yansıtan aksesuarlar seç

Kızılderili dekorasyon objelerinden en bilineni düş kapanı, orijinal adıyla dreamcatcher. Kötü ruhları kaçırdığına inanılan, ortası makrome örgü etrafı kuş tüyleriyle süslü halka şeklindeki bu nesne gerçekten çok dekoratif. Evinde istediğin her yere bunları asabilirsin. Duvarların içinse kanvas tablo Kızılderili resimleri klasik ama bir o kadar da otantik bir seçim olacaktır. Hem iç hem dış alanlarında Tepee isimli geleneksel çadırı kullanarak Kızılderili ruhunu evine taşıyabilirsin. Çadırın içini istersen oyun alanı istersen dinlenme odası gibi dekore edebilirsin, karar senin. Kocaman renkli tüyleri ve etnik desenleriyle geleneksel savaş şapkalarını da Kızılderili dekorasyon ürünleri olarak evinin istediğin köşesine koyabilirsin.

Yaratıcı ve dekoratif aydınlatmalar kullan

Seçeceğin kızılderili aydınlatma modelleri otantik ve doğal olmalı, aşırı ışıkla gözü yormamalı. Hasırdan yapılmış kafes tarzı avizeler Kızılderili dekorasyon kombini için uygun olacaktır. Etnik desenli kumaşlarla kaplanmış abajurlar kullanarak aydınlatmada sıcaklığı yakalayabilirsin. Daha yenilikçi bir yaklaşım istiyorsan, düş kapanlarına ince led ışıklar sararak dış alanlara asabilir, dekoratif bir aydınlatma elde edebilirsin.

Doğanın renklerini ön plana çıkar

Kızılderililerin güneşe ve toprağa saygısı çok büyüktür. Doğayı her şeyden üstün tutan anlayışları yaşam biçimlerini oluşturur. Bu yüzden Kızılderili dekorasyon temasında en çok ana elementlerin renkleri kullanılır. Toprak tonları, gün batımı zamanı oluşan o sıcak renkler, sakinleştirici etkisiyle turkuaz bu akımın vazgeçilmezleridir. Duvarlarda turkuaz veya çağla yeşili gibi sakin tonları tercih ederken, mobilya ve aksesuarlarında daha çarpıcı renkler kullanarak şık bir kontrast oluşturabilirsin.

Diğer Yazılara Göz At
Kolay silinebilen boya nedir? Hangi mekanlarda uygulanabilir?
Evinde en çok batan duvar için hangi boya uygun?
Evin Rutubet mi Alıyor? Bu Yazı Tam Senin İçin

Toast Message