PAYLAŞ

Boya yaparken hangi rulo neye göre tercih edilir?

Yayınlanma tarihi: 21.03.2020

Boya yapacağın yüzeyin türüne ve boya türüne göre fırça seçtiğine daha etkili sonuçlar alırsın. Duvar boya rulosu seçenekleri hemen hemen her yüzeye kolaylıkla uyum sağlayabildiği için sıklıkla tercih edilen boya aksesuarlarından biri. Ruloların diğer fırçalara göre daha uzun ömürlü olması önemli bir avantaj.

İhtiyacına uygun duvar boya rulosu çeşitlerini incele

Duvar boya rulosu çeşitleri arasında genel amaçlı boyama ruloları, kalorifer rulosu, iç ve dış cephe rulosu, sünger rulo, kadife ve sentetik rulo gibi modeller yer alıyor. Rulo fırçalar daha hızlı ve kolay bir şekilde boyama uygulamaları yapmanı sağladığı için kullanım kolaylığı sağlayan ürünlerdir. Rulo seçimini kullanacağın boyanın türüne, yüzey ve mekan özelliklerine göre yapman oldukça önemli. Böylece uygulayacağın boyanın daha kalıcı ve örtücü olmasını sağlayabilirsin. En iyi boya rulosu boyama alanının boyutuyla mükemmel şekilde örtüşen rulodur. Bu nedenle duvar boya rulosu seçmeden önce mutlaka boya yapılacak alanın büyüklüğünü göz önünde bulundurmalısın.

Özel bölmeli rulo fırçalar kullanım kolaylığı sağlıyor

Kendi içerisinde özel hazneler bulunduran depolu boya rulosu sayesinde fırçanı sürekli boyaya batırmak zorunda kalmazsın.

Plastik boyalar için plastik duvar boyası rulosu kullanmalısın

Plastik boyaların yapısına en uygun fırçalar plastik rulolardır. Boyama işleminde bu ürünleri tercih ederek boyanın fırçaya etkili bir biçimde nüfuz etmesini sağlayabilirsin. Böylece seçtiğin boya yüzey tarafından kolaylıkla emilecek ve boyadan maksimum verim alabileceksin. Posteki rulo olarak bilinen bu ürünler, pürüzlü yüzeyler için etkili sonuçlar veriyor. Kalorifer rulosunu bu tür boyaları uygularken kullanabilirsin.

Uzun tüylü ruloları pürüzlü yüzeyler için değerlendirmelisin

Pürüzlü yüzeylerde kısa tüylü rulolar iyi sonuçlar vermeyecektir. Kısa tüylü rulolarla uygulama yaparsan boya yüzeye yeterince nüfuz etmeyecektir. Ancak uzun tüylü rulo seçeneklerinden yararlanırsan boya uygulaman başarılı olacaktır. Bu rulo modelleri boyayı çok iyi tutar ve damlatma sorunu yaşatmaz. Uzun tüylü modeller çoğunlukla olumlu yönde damlatmayan boya rulosu yorumları alıyor.

Düz yüzeyler için kısa tüylü rulolar ideal

Boyama işlemini pürüzsüz ve düz yüzeyler için yapacaksan kısa tüylü rulolar ihtiyacını karşılayacaktır. Yüzeyin boyutuna göre farklı ebatlardaki rulo fırçalardan yararlanarak boya uygulamasını kolaylıkla tamamlayabilirsin. Kısa tüylü rulolar saten rulo olarak da biliniyor. Tavan boyama işlemi için 3 ya da 4 numaralı saten rulolardan yararlanabilirsin. Mat ve pürüzsüz yüzeyler yaratmak için doğal kıllı ruloları tercih edebilirsin. Su bazlı boya kullanacaksan daha iyi sonuçlar için tercihini sentetik kıllı rulolardan yana yapmalısın. Saten iç cephe rulosu ile  düz yüzeyler için boya uygulamalarında kolaylık sağlayabilirsin.

Dekoratif rulolarla şık desenler ve dokular yaratabilirsin

Ahşap ve tuğla gibi farklı yüzeyler için tasarlanmış rulo modellerini uygun yüzeylerde kullanabilirsin. Yüzeye uygun rulolar kullanarak boyanın daha iyi nüfuz etmesini ve dokuların ön plana çıkmasını sağlayabilirsin. Bu tür efekt ruloları şık bir dekorasyon yaratman için ideal seçeneklerden.Yaşam alanlarını renklendirirken Kalekim’in bir markası olan Bi’Boya‘nın rulo seçeneklerinden ve yardımcı malzemelerinden yararlanabilirsin.Renklendireceğin yüzeyin yapısına  ve dokusuna uygun rulo modellerine ulaşmak için Bi’Boya‘yı hemen ziyaret edebilirsin. 

Diğer Yazılara Göz At
Boya
Eski Mobilyaları Boyamaya Hazır Hale Getirmek İçin Yapılması Gerekenler
Boya
Eski Mobilyaları Boyamaya Hazır Hale Getirmek İçin Yapılması Gerekenler
Boya
Küçük Bir Odayı Daha Büyük Göstermek için Boyama Teknikleri

Toast Message