Diğer sonuçları görmek için yukarıya kaydırabilirsin.
Ayın Rengi: Kırmızı
PAYLAŞ
Facebook İnstagram

Ayın Rengi: Kırmızı

Yayınlanma tarihi: 16.10.2020

Kırmızı aşkı, tutkuyu, heyecanı çağrıştırır. Günlük hayatta sıklıkla tercih edilse de evlerde kullanmak için cesaret edilemeyen; risk almayı sevenler için vazgeçilmez, güçlü bir renk. Enerji verir, duyguları uyandırır ve harekete geçmeniz için teşvik eder. Fiziksel yaşam gücünü simgeler. Zaman kavramının unutulmasını sağladığı için kırmızı ışıklandırmalarla dolu bir mekanda zamanı unutmanız mümkün. Kültürlerde de anlamlıdır. Çin kırmızısı Doğu kültüründe iyi şansın rengi olarak kabul görür. Hint kültüründe saflığı temsil eder ve genellikle gelinliklerde yer verilir. Tehlike için evrensel renktir, ev dekorasyonunda cesur bir imaj sergilerken doğru mobilyalarla birlikte harika ambiyans yaratmanı sağlar.

Ayın Rengi: Kırmızı

Kırmızının psikolojik yansımaları

Eyleme geçmeniz için size ilham veren kırmızının insan psikolojisi üzerinde canlandırıcı, heyecan verici etkisi bulunur. Araştırmalara göre, bu rengin yoğun kullanıldığı ortamlarda vücut enerjisinin %10'unun harekete geçtiği gözlenmiştir. Kan basıncını ve solunum hızını artıran renk, dikkat çeker ve çabuk karar almaya iter. Gücünüzü dengeli kullanmanıza ve baskın karakter olmanıza yardım eder. Aktifleşmenize maksimum katkıyı sağlayan, hakimiyet kuran bir renktir. Duygu karmaşası yaşamanıza sebep olabilir. Bazı kişileri mutlu ederken bazılarında gerginliğe sebep olabilir. Kırmızı rengi duvarlarında tercih etmeden önce mutlaka kırmızının duvarlarda hakim olduğu bir ortamda bulunup üzerinizdeki etkiyi test etmelisin.

Ayın Rengi: Kırmızı

Kırmızı duvar boyasını nerelerde tercih edebilirsin?

Kırmızı rengi kullanmanın zorluğu rengin kendisinin cesur olması değil, birlikte kullanılacak aksesuarların ve mobilyaların uyum yakalamasındaki zorluktur. Cafe, restoran ve mutfak duvarlarında tercih edilir. Bunun sebebi rengin iştah açıcı özelliğinden kaynaklanır. Cafe veya restoran tarzında yemek yenebilecek bir mekan açmak istiyorsan veya mutfağında iştah açıcı yemekler yapmak istersen duvarlarda kırmızı rengi tercih edebilirsin. Romantizmi çağrıştırdığı için yatak odalarında kullanılabilir. Beyaz renk ve gelincik kırmızısını bir arada kullanarak yatak odanda ferahlığı hissetmeni sağlayabilirsin. Evinizde öne çıkarmak istediğin bir oda varsa kırmızıyı tercih etmen yararlı olur. Çünkü bir cismin ağırlığı, büyüklüğü kırmızı ortamda olduğundan daha büyük algılanır. Böylece öne çıkarmak istediğin detaylar daha net belli olur. Egzersiz yaptığın bir oda varsa kırmızının harekete geçirici özelliğinden faydalanarak duvarlarında kullanabilirsin.

Kırmızının dekorasyonda kullanımı

Çalışma odasında kırmızı boya seçmek seni motive eder. Fakat doğru ton seçilmediği takdirde dikkat dağınıklığına yol açabilir. Yoğun etkisini yumuşatmak için bol kitaplı kitaplıklar, eskitme tarz bir avize ve doğal mobilyalar tercih edebilirsin. Böylece enerjik hissetmeni sağlayacak odanda daha dünyevi bir görünüm yakalayabilirsin. Aksesuar seçiminde renkli aksesuarlardan ziyade metalik ve ahşap dokulu aksesuarlar kullanabilirsin. Antrende kırmızı kullanarak evine cesur bir giriş sağlayabilirsin. Eski veya yenilemek istediğiniz sandalye, dolap gibi ürünleri kırmızıya boyayarak ürünlerinizi değerlendirebilirsin. Odak noktası olmasını istediğiniz bölümlerde beyaz tonların üstüne kırmızı objeler kullanarak ilgi çekici görüntü yaratırsın. Yumuşak desenli kumaşlar ve duvar tablolarıyla bezenmiş oturma odasında kırmızı renk duvarlar sıcak bir atmosfer sağlar. Gri, beyaz veya siyah koltuklara eşlik eden benzer tonlarda masa veya benchlerle keyifli ortam yaratırsın. Evinin geçiş bölümü olan koridorlara etkileyici bir hava yaratır. Duvarlara ekleyeceğiniz tablolar da asil bir görünüm sağlar.

Kırmızı renk ile uyum sağlayan tonlar

Kırmızının canlılığına eşlik edecek sakin bir beyaz evinizde denge etkisi yakalamanı sağlar. Gotik tarza sahipsen kırmızının asaletine yakışır asil bir siyahla bütünlük sağlayabilirsin. Capcanlı bir ortam istiyorsan mutlaka turuncuyla kırmızıyı harmanlamayı denemelisin. Sıcak tonlarda olan bu iki renk birbirini tamamlar ve enerjik bir ortam yaratır. Her renk, tamamlayıcısıyla aynı ortamda bulunduğu takdirde dengelenir. Rengin verdiği duyguyu yakalamak için tamamlayıcı rengin olması da önemlidir. Kırmızının tamamlayıcı olan yeşil rengi dekorasyonda kullanabilirsin. Kırmızı duvarlarınıza eşlik edecek yeşil bitkilerle birbirlerini tamamlamalarını sağlayabilirsin. Yeşilin koyu tonlarını mobilyalarında seçerek doğanın tonlarını bir arada kullanabilirsin. Doğada yer alan analog renk armonisini dekorasyonunuzda tercih edebilirsin. Renk çemberinde yan yana gelen renklerin bir arada kullanılması uyumu ve yumuşak geçişi sağlar. Kırmızının analog renkleri turuncu ve koyu sarıdır. Bu tonların birbiriyle uyum içinde olduğu odanda doğanın ışıltısını hissedebilirsin. Kırmızı boyada en önemli olan nokta en doğru tonu seçmektir. Dekorasyon ve tarzına en uygun tonu Bi'Boya'da kolayca bulabilir, fazla gelen boyayı iade ederek tasarruf

Diğer Yazılara Göz At
Boya
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Boya
Hobi Seti İle Neler Boyanır? Hobi Seti Çeşitleri
Boya
Kalorifer Boyası Nedir? Nasıl Kullanılır?

Toast Message